Snímek z loňského 18. května ukazuje, že vysoké teploty panovaly v Českých...

Snímek z loňského 18. května ukazuje, že vysoké teploty panovaly v Českých Budějovicích už na jaře. Odvážlivci se dokonce koupali ve Vltavě. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Rok 2015 byl na jihu Čech nejteplejším za 130 let. Patřil i k nejsušším

  • 1
Extrémní. Tak označují meteorologové uplynulý rok. V jižních Čechách evidují nejvíce tropických dnů i teplotních maxim naměřených v prosinci za 130 let měření. Zároveň patřil rok 2015 k nejsušším.

„Co se teploty týká, byl rok 2015 z několika meteorologických hledisek extrémní, výjimečný. Teď můžeme s určitostí říct, že podle našich statistik bude na některých stanicích nejteplejší za celou dobu pozorování,“ potvrdil hydrolog Tomáš Vlasák.

Nejteplejšího léta za 130 let si užívali obyvatelé Českých Budějovic. V jihočeské metropoli se v červenci a srpnu průměrná teplota vyšplhala na 22,1 stupně Celsia. To bylo o více než jeden stupeň víc než druhá nejvyšší průměrná teplota pro daný měsíc za celých 130 let měření. Letošní léto překonalo i celkový teplotní rekord z roku 2003, kdy byla průměrná teplota 20,8 stupně.

Uplynulé měsíce nově vedou statistiku tropických dnů, což je meteorologický termín pro den, kdy teplota vystoupá nad 30 stupňů. „Letos bylo 36 tropických dnů. Přitom průměr je osm až devět dnů na rok. Není výjimkou, kdy byl jeden nebo dva dny,“ upozornil Vlasák.

Nejvíc rekordů padlo v Husinci

Na druhém místě ve stotřicetileté historické tabulce je opět rok 2003. „Tehdy bylo 28 tropických dnů. Opět se jedná o obrovské navýšení. To v našem žebříčku nemá srovnání,“ uvedl Vlasák.

Ojedinělý extrém znamenalo i letošní sucho, které bylo způsobeno kombinací deficitu srážek a podmínek příznivých pro výpar. Na konci léta byla například hladina Orlické přehrady osm metrů pod běžným stavem.

„Největší deficit srážek máme z konce září. Průměr pro jižní Čechy byl více než 160 milimetrů,“ sdělil Vlasák.

Extrémně vysoké teploty naměřili meteorologové i v prosinci. „Teplejší prosinec jsme za celou dobu měření neměli. Překonal i extrémní hodnoty z prosince roku 1934,“ řekl meteorolog Gustav Sysel.

I v zimě tak padaly na jihu Čech rekordy. Jen v samotných Budějovicích, kde se měří od roku 1883, teploty dosáhly nového maxima hned pětkrát. „Nejteplejší dny byly 23., 26. a 27. prosince. Z těch máme teplotní maxima téměř ze všech meteorologických stanic v celých jižních Čechách,“ podotkl Sysel.

Největší množství teplotních rekordů bylo v prosinci překonáno v Husinci. „Máme zde osm teplotních maxim. Teploty se tu zaznamenávají od roku 1941,“ informoval Sysel. Dodal, že za celou dobu existence měření tam taková situace nenastala.

Husinec se stal 16. listopadu s teplotou 17,9 stupně Celsia dokonce letošním nejteplejším místem v Česku. Nejednalo se ale o absolutní rekord. Ten naměřili 12. listopadu 1969, kdy se rtuť teploměru v Husinci vyšplhala na 21,4 stupně Celsia.

Počasí však nedělá radost Antonínu Vojvodíkovi, lovci mrazů, který už roky měří počasí v okolí šumavské Horské Kvildy. Věří, že pravá zima ještě přijde. „Člověk musí pořád doufat, jinak by to bylo špatné. Nějaká změna bude, vyjasní se, mohl by přijít mrazík. Snad už to bude lepší. Na horách snad ještě sníh napadne, i když bude sezona mnohem kratší,“ popsal Vojvodík.

Současně připomněl i největší letošní teplotní šumavský skok. Na stanici Kvilda - Perla klesla 3. listopadu v noci teplota na minus 14,4 stupně Celsia a za sedm hodin vystoupala na 22,1 stupně Celsia. Výsledný rozdíl 36,5 stupně Celsia je třetí nejvyšší zaznamenanou rozdílovou hodnotou v historii měření (více čtěte zde).

,