Obyvatelé budějovického sídliště Máj se shodují, že v ulicích je dnes větší...

Obyvatelé budějovického sídliště Máj se shodují, že v ulicích je dnes větší klid. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Máj se změnil. Na budějovickém sídlišti je rok po nepokojích klid

  • 6
Začalo to šarvátkou na dětském hřišti na sídlišti Máj, vrcholilo střety demonstrantů s těžkooděnci. Od dramatických událostí v Českých Budějovicích uplynul rok. Redaktor MF DNES Lukáš Marek zjišťoval, jak se změnil život mezi paneláky.

Stojím v ulici Antonína Barcala na českobudějovickém sídlišti Máj. Tady létaly vzduchem kameny, lahve, ale i dýmovnice a do očí štípal slzný plyn. Jen o několik metrů dál hořel odpad v kontejnerech, které sloužily jako barikáda.

Jednadvacátého června je to přesně rok od konfliktu, který vyvolal následné obří nepokoje v Českých Budějovicích. Hlavní střety s policií se odehrály právě na Máji. Na první pohled vypadá sídliště stejně jako loni, ale mnoho věcí se od té doby změnilo.

Podle reakcí tamních obyvatel většinou k lepšímu. Jedno měli všichni oslovení společné. Za tři dny, kdy jsem vyrážel na obchůzku do ulic, jsem nenašel jediného člověka, který by si přál, aby se loňské demonstrace někdy opakovaly.

Rok na sídlišti Máj

21. června 2013: Na hřišti na sídlišti se začaly prát dvě děti. Jedna z verzí tvrdí, že jedno dítě sjelo ze skluzavky na druhé. Do sporu se vložily jejich matky a hádka přerostla v potyčku osmi lidí. Existuje několik verzí příběhu, který zafungoval jako rozbuška k následným konfliktům.
29. června: Na náměstí Přemysla Otakara II. se sešlo 800 lidí na protestním shromáždění. Poté vyrazili na Máj, přidalo se dalších 1 000 lidi. Na sídlišti se střetli
s policií. Situace byla vyhrocená, létaly kameny, hořely kontejnery s odpadem.
6. července: Protiromské protesty pokračovaly. Na Máji se opět masivně demonstrovalo. Policie, která využila i koně, zatkla 136 lidí. Část z nich obvinila.
9. července: Vedení města uspořádalo ve sportovní hale veřejnou debatu o soužití na sídlišti Máj, které se účastnilo 800 lidí. Radnice mimo jiné slíbila trvalé posílení hlídek policie a strážníků. Na podzim se pak v ulicích poprvé objevují také asistenti prevence kriminality.
12. července: Na Piaristickém náměstí se sešli lidé odmítající násilné protesty. Poklidná akce měla 100 účastníků.
13. července: Na 300 demonstrantů se chtělo dostat do ulic na sídlišti Máj, kde žijí Romové. Policie byla v převaze a zabránila jim v tom, při zásahu zatkla 60 osob.
24. srpna: Další shromáždění a pochod, kterého se účastnilo 100 lidí. Na trase poklidné akce se objevují hesla směřující proti pochodu.
Podzim: Koná se ještě několik dalších shromáždění, zatím poslední bylo 24. listopadu. Jsou však už bez velkého zájmu obyvatel města a počet účastníků bývá velmi nízký.
Současnost: Dosud bylo v souvislosti s protiprávním jednáním různých osob při prvních demonstracích na sídlišti obviněno 48 osob. Obžaloba byla vznesena již ve 34 případech, a soud tak zatím potrestal 26 osob, většinou podmíněnými tresty, v jednom případě nepodmíněný pro recidivistu.

„Je tady klid. Nemyslím si, že by to třeba na sídlišti Šumava či Vltava mělo být lepší, či horší. Možná je to dokonce lepší tady na Máji. Jednu změnu oproti minulosti vidím. Strážníky potkávám přímo na ulici. Dříve to bylo sporadické a nebo někde seděli v autě. Myslím, že to prospělo. Nebo jsou to ti asistenti prevence kriminality, já to nerozlišuji, ale jsou tady, to je hlavní,“ potvrzuje Jaroslav Latka. Žije v ulici J. Bendy osmým rokem a doposud ho nenapadlo, že by se měl někam stěhovat.

Nepokoje odstartovala šarvátka na dětském hřišti, rychle se začaly šířit různé méně či více pravděpodobné veze toho, co se skutečně stalo. Vedlo to k uspořádání masové demonstrace proti Romům a poté se opakovaly ještě další dvě velké akce, při kterých policie zatýkala desítky lidí.

Napjatou situaci pak město ve spolupráci s policií a strážníky začalo řešit různými opatřeními. V první řadě to bylo posílení hlídek na Máji kvůli zvýšení bezpečnosti. Přidala se také některá sdružení, například Salesiánské středisko, které ještě více pracuje s dětmi.

Policie na sídlišti postupně navýšila počty policistů na oddělení Čtyři Dvory z původních 33 na konečných 42. „Spolupracujeme s městskou policií a s romskými koordinátory prevence kriminality, ale třeba i s výchovnou poradkyní na Základní škole Máj a s romskou pedagogickou asistentkou,“ vyjmenoval jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Českobudějovických strážníků je na Máji také více. „Klademe důraz na pěší hlídky pohybující se v ulicích. Při ranní i odpolední směně zde máme vždy tři pěší hlídky doplněné o služební auto, které je určeno pouze pro sídliště. To bývá doplněné i hlídkou psovodů,“ potvrdil Václav Sup, mluvčí strážníků. Od zmíněné události tam navíc funguje i strážník s pěticí asistentů prevence kriminality.

Jsou hlídky na místě i večer, kdy se lidé mohou cítit nejvíce ohroženi? Jsou, překvapivý byl i celkový klid, tedy alespoň v týdnu ano. I přes krásné počasí, které láká k dlouhému nočnímu pobytu venku.

Při loňských demonstracích na Máji létaly vzduchem dělbuchy i lahve a hořely kontejnery.

„Uvidíme, až začnou letní prázdniny. To je nejhorší období a hluku a nepořádku bylo každoročně nejvíce. Loni tedy ne, po těch demonstracích tady bylo hodně policistů a byl klid. Uvidíme, jestli to bude i letos, snad ano,“ doufá Kateřina Karásková, další z obyvatelek Máje, tentokrát z ulice V. Volfa.

Vydávám se k dalším dvěma dámám, které si dávají večerní kávu na lavičce na konci V. Volfa u ulice s ulicí K. Štěcha. „Nechcete také udělat turka nebo rozpustné?“ vítají mě přátelsky.

Chvíli společně posedíme a obě ženy se rozpovídají. „Podívejte se, vždycky se mohou objevit nějaké problémy. Sama jsem se tady dostala do konfliktu se sousedkou, jejíž rodina byla svého času hodně hlučná, ale nakonec jsme to vyřešily,“ vyprávěla Jana, která nechtěla říct celé jméno.

Ona i její kamarádka věří, že bude na Máji klid. Všichni ale jejich optimismus nesdílejí a jsou toho názoru, že s některými skupinami obyvatel budou vždy problémy. Další z obyvatelek se pak svěřila, že se jí opakovaně stává, že se jí Romové na sídlišti snažili prodat nějaké parfémy. „Také mi párkrát nabízeli věštění z ruky, ale když je člověk dostatečně důrazně odmítne, tak má pokoj,“ zmínila Jana Marková. Od loňských nepokojů se podle jejích slov situace v soužití obyvatel zlepšila.

Máj přesto zůstává pod drobnohledem. „Jihočeští policisté stále věnují ve zvýšené míře pozornost bezpečnostní situaci v Českých Budějovicích, a to především na sídlišti Máj,“ potvrdil policejní mluvčí Matzner.

Mimo policejní aktivity, jako jsou hlídky, však i po roce pokračuje vyšetřování incidentů, které se na sídlišti a v souvislosti s nepokoji ve městě loni staly. První tři nejradikálnější demonstrace kriminalisté a vyšetřovatelé postupně uzavírají.

Na tom, aby se na sídlišti žilo lépe, mají zájem především lidé, kteří tam bydlí dlouhé roky a mají k místu větší vztah. „Komplikace máme nově se skupinami osob, které se do Budějovic přistěhovaly teprve nedávno, a například kradou parfémy, které pak prodávají přímo na ulicích,“ upozornil Ladislav Šalena z městské policie, který vede asistenty prevence kriminality.

Pomůže komunitní centrum?

Největší budějovické sídliště brzy čeká jedna velká změna, od které si hodně slibuje vedení města. Asi nikdo nemůže přehlédnout velkou stavbu u pošty, kde vyrůstá komunitní centrum.

Mnozí obyvatelé ale mají zkreslené představy o jeho funkci. Někteří se domnívají, že ho budou využívat především Romové. Otevřené ale bude úplně pro všechny a hlavně má nabízet nejrůznější služby.

„Klíčové bude fungování Salesiánského střediska, které dlouhodobě vytváří volnočasové aktivity pro děti. A musím zdůraznit, že pro všechny děti,“ upozornil náměstek primátora Petr Podhola.

V budově bude dále seniorský klub, mateřské centrum, služebna městské policie a na střeše hřiště. Komunitní centrum začne v létě fungovat ve zkušebním provozu, od podzimu pak naplno.

Stavba centra za 60 milionů korun není reakcí na loňské nepokoje na sídlišti. Na magistrátu ho začali plánovat už v roce 2008.