Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyrazte na zříceninu hradu Pořešín, odhalíte tajemství pověsti o veverce

Komerční sdělení   7:16aktualizováno  7:16 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Nedaleko města Kaplice se nachází zřícenina hradu Pořešín. Historie hradu sahá až do 12. století. Hrad měl svého času velmi výhodnou strategickou polohu, protože se nacházel na trase Zlaté stezky na ostrohu nad řekou Malší. Kvůli náporu turistů mu ještě nedávno hrozila zkáza, díky evropské dotaci se ale zříceninu podařilo zakonzervovat.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Projekt Konzervace hradu Pořešín – 2. etapa byl podpořen z Regionálního operačního programu Jihozápad. | foto: ROP Jihozápad

Prvním panovníkem byl podle dostupných zdrojů Bavor III. ze Strakonic. V období husitských válek hrad nechal pobořit sám jeho majitel Oldřich z Rožmberka a od roku 1457 se hrad uvádí jako pustý a tak postupně chátral. Dochovala se torza jižního paláce, druhé brány i plášťové hradby.

Novodobá historie provázanosti turistického ruchu s hradem Pořešín spadá do roku 2004, kdy vzniklo občanské sdružení Hrady na Malši. 

Fotogalerie

Postupně se zřícenina stává stále více navštěvovaným místem. Prvotní nadšení sdružení z ohlasu veřejnosti na návštěvu hradu však vystřídala obava členů sdružení z možného neštěstí v podobě zranění návštěvníků při prohlídce zříceniny. 

Zřícenina hradu totiž nebyla připravena na nápor turistů, kteří si chtěli vylézt téměř na všechny zdi hradu, a katastrofa v podobě sesuvu byla téměř nevyhnutelná. Z tohoto důvodu začalo sdružení uvažovat o tom, jak nejlépe ochránit návštěvníky a zároveň stavební úpravou nenarušit současnou podobu hradu. 

Za účasti odborníků byl vytvořen způsob konzervace, který měl zajistit nejen bezpečnost návštěvníkům, ale zároveň zabránit dalším devastacím zříceniny. Za účasti finanční podpory z Regionálního operačního programu Jihozápad byla konzervace Pořešína provedena.

Zřícenina Pořešín

Otevírací doba hradního muzea: denně 9:30–18:00 hod.

Vstupné: ke zřícenině přístup zdarma, vstupné se platí pouze do hradního muzea (dospělí 50 Kč, snížené 25 Kč).

Internetový odkaz: www.poresin.wbs.cz

V současné době je zde v provozu hradní muzeum, kde můžete například nalézt model hradu, expozice Hrady na Malši nebo exponáty archeologických nálezů. Zároveň si můžete vyzkoušet rozpoznat středověké předměty, které byly nalezeny v okolí zříceniny.

Navíc zde 16., 30. a 31. srpna proběhnou podvečerní koncerty historické hudby a o posledním srpnovém víkendu se zde bude konat akce určená pro rodiny s dětmi, kdy za pěkného počasí budou moci na hradě přespat a vyzkoušet si historická řemesla (mletí mouky, výroba keramiky na hrnčířském kruhu apod.).

Hrad si pro návštěvníky ve stejném termínu připravil i podvečerní prohlídky na motivy pověsti o pořešínské veverce. Ta svého času zachránila obyvatele hradu před jistou smrtí. Pokud se chcete dozvědět, jak zní celý příběh, navštivte zříceninu hradu Pořešín. Zároveň tak získáte možnost zapojit se do prázdninové cestovatelské soutěže KOMPAS.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Kostelík unikl zbourání. Dnes je z něj chalupa a místo oltáře stojí krb

Karel Klabouch jezdí do Jiříkova údolí na Českobudějovicku s partnerkou Alenou...

Před vchodem vyskládané dříví na zátop, opodál šňůra s prádlem, krmítko. Kolem dokola plůtek z planěk. Chalupářská...

Další z rubriky

Vyrazte na zříceninu hradu Pořešín, odhalíte tajemství pověsti o veverce

Hrad měl svého času velmi výhodnou strategickou polohu, protože se nacházel na...

Nedaleko města Kaplice se nachází zřícenina hradu Pořešín. Historie hradu sahá až do 12. století. Hrad měl svého času...

Vydejte se do Týna nad Vltavou za historií města i vltavíny

V srpnu 2013 byla zahájena nákladná rekonstrukce, při které byla modernizovaná...

Pokud máte rádi cestování a historii Česka, přijměte pozvánku do vltavotýnského muzea. Díky finanční podpoře z...

Z kasáren je nový park, přijďte zrelaxovat do Parku Čtyři Dvory

Park 4 Dvory najdete na místě bývalých kasáren a vojenského cvičiště Čtyři...

Park 4 Dvory najdete na místě bývalých kasáren a vojenského cvičiště Čtyři Dvory mezi dvěma největšími...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz