Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyrazte na zříceninu hradu Pořešín, odhalíte tajemství pověsti o veverce

Komerční sdělení   7:16aktualizováno  7:16 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Nedaleko města Kaplice se nachází zřícenina hradu Pořešín. Historie hradu sahá až do 12. století. Hrad měl svého času velmi výhodnou strategickou polohu, protože se nacházel na trase Zlaté stezky na ostrohu nad řekou Malší. Kvůli náporu turistů mu ještě nedávno hrozila zkáza, díky evropské dotaci se ale zříceninu podařilo zakonzervovat.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Projekt Konzervace hradu Pořešín – 2. etapa byl podpořen z Regionálního operačního programu Jihozápad. | foto: ROP Jihozápad

Prvním panovníkem byl podle dostupných zdrojů Bavor III. ze Strakonic. V období husitských válek hrad nechal pobořit sám jeho majitel Oldřich z Rožmberka a od roku 1457 se hrad uvádí jako pustý a tak postupně chátral. Dochovala se torza jižního paláce, druhé brány i plášťové hradby.

Novodobá historie provázanosti turistického ruchu s hradem Pořešín spadá do roku 2004, kdy vzniklo občanské sdružení Hrady na Malši. 

Fotogalerie

Postupně se zřícenina stává stále více navštěvovaným místem. Prvotní nadšení sdružení z ohlasu veřejnosti na návštěvu hradu však vystřídala obava členů sdružení z možného neštěstí v podobě zranění návštěvníků při prohlídce zříceniny. 

Zřícenina hradu totiž nebyla připravena na nápor turistů, kteří si chtěli vylézt téměř na všechny zdi hradu, a katastrofa v podobě sesuvu byla téměř nevyhnutelná. Z tohoto důvodu začalo sdružení uvažovat o tom, jak nejlépe ochránit návštěvníky a zároveň stavební úpravou nenarušit současnou podobu hradu. 

Za účasti odborníků byl vytvořen způsob konzervace, který měl zajistit nejen bezpečnost návštěvníkům, ale zároveň zabránit dalším devastacím zříceniny. Za účasti finanční podpory z Regionálního operačního programu Jihozápad byla konzervace Pořešína provedena.

Zřícenina Pořešín

Otevírací doba hradního muzea: denně 9:30–18:00 hod.

Vstupné: ke zřícenině přístup zdarma, vstupné se platí pouze do hradního muzea (dospělí 50 Kč, snížené 25 Kč).

Internetový odkaz: www.poresin.wbs.cz

V současné době je zde v provozu hradní muzeum, kde můžete například nalézt model hradu, expozice Hrady na Malši nebo exponáty archeologických nálezů. Zároveň si můžete vyzkoušet rozpoznat středověké předměty, které byly nalezeny v okolí zříceniny.

Navíc zde 16., 30. a 31. srpna proběhnou podvečerní koncerty historické hudby a o posledním srpnovém víkendu se zde bude konat akce určená pro rodiny s dětmi, kdy za pěkného počasí budou moci na hradě přespat a vyzkoušet si historická řemesla (mletí mouky, výroba keramiky na hrnčířském kruhu apod.).

Hrad si pro návštěvníky ve stejném termínu připravil i podvečerní prohlídky na motivy pověsti o pořešínské veverce. Ta svého času zachránila obyvatele hradu před jistou smrtí. Pokud se chcete dozvědět, jak zní celý příběh, navštivte zříceninu hradu Pořešín. Zároveň tak získáte možnost zapojit se do prázdninové cestovatelské soutěže KOMPAS.
Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Povodí Vltavy hledá řešení, aby vodáci projeli úsek pod nebezpečnou skálou

Z Barevné skály, která se tyčí u jezu na Vltavě poblíž Českého Krumlova, se...

Povodí Vltavy neuvažuje o zavření úseku řeky mezi Větřním a Novým Spolím v Krumlově kvůli havarijnímu stavu Barevné...

Další z rubriky

Hornické město Rudolfov láká návštěvníky do nového muzea

Zaměření muzea je rozděleno do tří částí – expozice hornictví a těžby stříbra,...

Hornické muzeum Rudolfov bylo založeno roku 1996 Vratislavem Klabouchem v objektu městské knihovny. Díky vedení města...

Letní cestovatelská soutěž Kompas se blíží do finále

Moderní a atraktivní expozice skla vznikla v rekonstruovaných prostorách...

Letní soutěž, kterou již čtvrtým rokem pořádá Úřad Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad, se pomalu blíží ke...

Rozhlédněte se z věže kostela Povýšení svatého Kříže ve Veselí

Pokud se vydáte na vrchol věže, budete procházet okolo čtyř zvonů, z nichž tři...

Pokud zavítáte do jižních Čech, nevynechejte návštěvu děkanského kostela Povýšení svatého Kříže ve Veselí nad Lužnicí....

Najdete na iDNES.cz