Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ropuchy překvapily investora, rozmnožily se na trase důležité silnice

  13:09aktualizováno  13:09
Těsně před zahájením prací na novém úseku budějovické zanádražní komunikace začal krajský odbor životního prostředí řešit problém, co s chráněnými ropuchami, které se objevily u plánované silnice. Stavbu to může zkomplikovat.

Ropucha zelená žije v otevřené krajině i zahradách, parcích, polích a v okolí jezírek a rybníků. Na jaře vyhledává menší prohřáté nádrže či větší kaluže. | foto: MAFRA

Krátce předtím, než stavbaři začnou kopat do země mezi Vrbenskou a Dobrovodskou ulicí, byla na pozemku bývalé plynárny zjištěna početná populace ropuch zelených.

Na silně ohrožený a chráněný druh obojživelníka upozornil jeden ze starousedlíků, který kvůli němu požaduje vypracování nového posouzení vlivu stavby silnice na životní prostředí. A zároveň i odložení stavby do doby, než se podaří udělat opatření na záchranu ohrožené žabí populace.

"V tomto úseku má být v září zahájena stavba. Nicméně někdo tam objevil ropuchu a krajský odbor životního prostředí řeší, jak se k ní postavit. Doufám, že byť se jedná o chráněného živočicha, zdravý rozum zvítězí," uvedla náměstkyně primátora Ivana Popelová.

Radní objevení ropuchy v této lokalitě těsně před zahájením stavby šokovalo. Strategická silnice, která má ulevit dopravě v přetíženém centru krajského města, se totiž připravuje dlouho a během celého minimálně desetiletí nikdo o obojživelnících v tomto místě nemluvil.

Za čtvrt hodiny napočítal zoolog padesát žabek

Jenže podle odborníků ani nemohl, protože se tu dřív v tak hojném počtu nevyskytovali.

"Myslím, že dlouhodobě tam nežijí. V areálu plynáren byly původně různé stavby a vhodný biotop pro obojživelníky tam vznikl až po sanaci půdy zamořené dehtem asi před třemi lety. Letos bylo deštivé jaro, a zřejmě proto v rohu areálu zůstala dlouho voda a ropuchy zelené se tam úspěšně namnožily," objasnil zoolog Jiří Pykal z budějovické Agentury ochrany přírody a krajiny, který při průzkumu této lokality v polovině srpna napočítal na jednom místě za čtvrt hodiny padesát žab.

Tito obojživelníci potřebují vodu pouze k rozmnožení a většinu roku žijí na pevnině. Desítky maličkých žabek se letos zabydlely v zahradách rodinných domků okolo bývalého plynárenského areálu.

"Skáčou nám po chodníku i po zahradě. Jedna už nám spadla i do studny a další jsme našli ve skleníku. Večer se k nám nese od plynáren žabí koncert," vylíčila Miluše Sládková z Vrbenské ulice, která potvrdila, že v předchozích letech se tu setkala s žábami jen ojediněle.

Jedním z možných řešení by bylo podle náměstkyně primátora vytvoření malého tunelu pod novou silnicí, kterým by mohly žáby z okolí skákat k vodě, kde se rozmnožují. Aby si nezkracovaly cestu přes silnici, kde by končily pod koly aut, mohly by podél komunikace vést záchranné plůtky. Popelová však nedovede odhadnout, jak by se mohly nové změny v projektu podepsat na prodloužení a prodražení celé stavby.

Uměle vzniklá proláklina v rohu areálu bývalých plynáren, která se letos ropuchám výborně osvědčila pro rozmnožení, je však připravena pro novou silnici. Znamená to, že se stavbou komunikace zanikne, a pokud půjde vše podle plánu, příští rok už tam nebude.

Případem se zabývá Robert Ouředník z krajského odboru životního prostředí. Dostal na stůl dokumentaci, ve středu si žabí sídliště v areálu plynáren prohlédl.

"Budeme hledat řešení, jestli jim můžeme nějak pomoci. Nepředpokládám však, že bychom stavbu silnice zastavovali. Není to nutné, poběží tam běžné správní řízení," naznačil Ouředník.

Nový úsek zanádražní komunikace spojí Vodní a Dobrovodskou ulici přes areál bývalých plynáren, kde se rozmnožují vzácné ropuchy.

Nový úsek zanádražní komunikace spojí Vodní a Dobrovodskou ulici přes areál bývalých plynáren, kde se rozmnožují vzácné ropuchy.
Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...

Policisté zadrželi ženy, které v Krumlově okradly dvě Číňanky o 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Policie zadržela dvojici dívek, které v Českém Krumlově zřejmě okradly čínské turistky o v přepočtu 140 tisíc korun....

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Další z rubriky

Mladíkovi z Prachatic hrozí za týrání psa až tři roky ve vězení

Ilustrační snímek

Policie zveřejnila další informace k napadení psa, kterého se dopustil 24letý muž. V současné době se čeká na výsledky...

Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...

Vodňanskou radnici opouštějí úředníci. Opozice viní starostu a tajemnici

Vodňany

Radnici ve Vodňanech na Strakonicku opustila za poslední tři roky více než polovina z 55 úředníků. Opozice říká, že...

Najdete na iDNES.cz