Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ropuchy překvapily investora, rozmnožily se na trase důležité silnice

  13:09aktualizováno  13:09
Těsně před zahájením prací na novém úseku budějovické zanádražní komunikace začal krajský odbor životního prostředí řešit problém, co s chráněnými ropuchami, které se objevily u plánované silnice. Stavbu to může zkomplikovat.

Ropucha zelená žije v otevřené krajině i zahradách, parcích, polích a v okolí jezírek a rybníků. Na jaře vyhledává menší prohřáté nádrže či větší kaluže. | foto: MAFRA

Krátce předtím, než stavbaři začnou kopat do země mezi Vrbenskou a Dobrovodskou ulicí, byla na pozemku bývalé plynárny zjištěna početná populace ropuch zelených.

Na silně ohrožený a chráněný druh obojživelníka upozornil jeden ze starousedlíků, který kvůli němu požaduje vypracování nového posouzení vlivu stavby silnice na životní prostředí. A zároveň i odložení stavby do doby, než se podaří udělat opatření na záchranu ohrožené žabí populace.

"V tomto úseku má být v září zahájena stavba. Nicméně někdo tam objevil ropuchu a krajský odbor životního prostředí řeší, jak se k ní postavit. Doufám, že byť se jedná o chráněného živočicha, zdravý rozum zvítězí," uvedla náměstkyně primátora Ivana Popelová.

Radní objevení ropuchy v této lokalitě těsně před zahájením stavby šokovalo. Strategická silnice, která má ulevit dopravě v přetíženém centru krajského města, se totiž připravuje dlouho a během celého minimálně desetiletí nikdo o obojživelnících v tomto místě nemluvil.

Za čtvrt hodiny napočítal zoolog padesát žabek

Jenže podle odborníků ani nemohl, protože se tu dřív v tak hojném počtu nevyskytovali.

"Myslím, že dlouhodobě tam nežijí. V areálu plynáren byly původně různé stavby a vhodný biotop pro obojživelníky tam vznikl až po sanaci půdy zamořené dehtem asi před třemi lety. Letos bylo deštivé jaro, a zřejmě proto v rohu areálu zůstala dlouho voda a ropuchy zelené se tam úspěšně namnožily," objasnil zoolog Jiří Pykal z budějovické Agentury ochrany přírody a krajiny, který při průzkumu této lokality v polovině srpna napočítal na jednom místě za čtvrt hodiny padesát žab.

Tito obojživelníci potřebují vodu pouze k rozmnožení a většinu roku žijí na pevnině. Desítky maličkých žabek se letos zabydlely v zahradách rodinných domků okolo bývalého plynárenského areálu.

"Skáčou nám po chodníku i po zahradě. Jedna už nám spadla i do studny a další jsme našli ve skleníku. Večer se k nám nese od plynáren žabí koncert," vylíčila Miluše Sládková z Vrbenské ulice, která potvrdila, že v předchozích letech se tu setkala s žábami jen ojediněle.

Jedním z možných řešení by bylo podle náměstkyně primátora vytvoření malého tunelu pod novou silnicí, kterým by mohly žáby z okolí skákat k vodě, kde se rozmnožují. Aby si nezkracovaly cestu přes silnici, kde by končily pod koly aut, mohly by podél komunikace vést záchranné plůtky. Popelová však nedovede odhadnout, jak by se mohly nové změny v projektu podepsat na prodloužení a prodražení celé stavby.

Uměle vzniklá proláklina v rohu areálu bývalých plynáren, která se letos ropuchám výborně osvědčila pro rozmnožení, je však připravena pro novou silnici. Znamená to, že se stavbou komunikace zanikne, a pokud půjde vše podle plánu, příští rok už tam nebude.

Případem se zabývá Robert Ouředník z krajského odboru životního prostředí. Dostal na stůl dokumentaci, ve středu si žabí sídliště v areálu plynáren prohlédl.

"Budeme hledat řešení, jestli jim můžeme nějak pomoci. Nepředpokládám však, že bychom stavbu silnice zastavovali. Není to nutné, poběží tam běžné správní řízení," naznačil Ouředník.

Nový úsek zanádražní komunikace spojí Vodní a Dobrovodskou ulici přes areál bývalých plynáren, kde se rozmnožují vzácné ropuchy.

Nový úsek zanádražní komunikace spojí Vodní a Dobrovodskou ulici přes areál bývalých plynáren, kde se rozmnožují vzácné ropuchy.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Čtyřletému chlapci se vybila čtyřkolka, když šel domů, usnul na silnici

Ilustrační snímek

Čtyřletý chlapec, který jezdil v okolí domu na dětské čtyřkolce, se ztratil v neděli večer na Písecku. Jeho „stroj“ se...Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...

Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

VIDEO: V českobudějovické Mlýnské stoce pluje aligátor jako živý

Aligátora umístil street artový umělec, který se představuje pod přezdívkou...

České Budějovice mají novou atrakci, kterou si chodí prohlížet a fotit místní obyvatelé i turisté. Před několika dny se...

Oprava silnice od Lipna k hranicím potěší lyžaře mířící na Hochficht

Letecký pohled z roku 2013 na rakouský lyžařský areál Hochficht. Za vrcholy...

Než se lyžaři dostanou do rakouských areálů Hochficht a Schöneben, musí projet 12 kilometrů dlouhou silnicí spojující...

Na Šumavě shořel památkově chráněný dvorec. Škoda je osm milionů

Hasiči zasahovali v ranních hodinách u požáru Králováckého dvorce U Babků na...

Jihočeští hasiči brzy ráno vyjížděli k rozsáhlému požáru do Stach na Prachaticku. Hořel zde památkově chráněný...

Najdete na iDNES.cz