Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozhledna U Jakuba připomíná 40 metrů vysokou ořezanou tužku

  13:36aktualizováno  13:36
Tyčí se k nebi v lesích České Kanady, asi kilometr od vesničky Valtínov na Jindřichohradecku. Rozhlednu U Jakuba, která v sezoně přiláká denně kolem stovky návštěvníků, její provozovatelé na Havlově hoře otevřeli před rokem.

K rozhledně U Jakuba dojedou pohodlně i cyklisté. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

"Otec říkával, že rozhledny mají tady na tom vrcholku tradici. Dřív tu stávala triangulační věž, která sloužila vojsku pro mapování okolního terénu. Ta se už ale dávno rozpadla. Tak jsme se rozhodli, že sem vyhlídku vrátíme, a pustili se do plánování," vykládá Karel Plucar, majitel pozemku, na kterém rozhledna stojí. Na stavbu věže získal dotaci 2,5 milionu korun, stejnou částku ještě musel doplatit.

Šestiboký hranol rozhledny z dřevěných lepených profilů stojí na železobetonovém podkladu. Od země až ke špičce stříšky měří 40,7 metru a díky tomu je nejvyšší stavbou z lepených profilů v celé zemi.

"Jedním z nápadů projektantů bylo, že by rozhledna U Jakuba připomínala ořezanou tužku. Nechtěli jsme, aby kopírovala už existující vyhlídky. A to se tady nakonec povedlo. Jen jehlanovitou střechu jsme museli obarvit na červeno, protože původní barvy se nelíbily úřadu pro letectví. Věž je výšková budova a mohla by překážet leteckému provozu, kdyby nebyla pořádně označená," přibližuje Karel Plucar, který podniká v oboru vodohospodářských staveb a zemědělství.

Rozhledna U Jakuba

Dnes po masivním ocelovém schodišti návštěvníci vystoupají po 181 schodech na vrcholovou plošinu ve výšce zhruba třiceti metrů. Schody se při výšlapu vyplatí prohlédnout - některé z nich jsou opatřené štítky se jmény osob nebo firem, které výstavbu věže podpořily.

Za dobré viditelnosti se turisté mohou z plošiny pokochat výhledem na Českou Kanadu, Valtínov, Dačice i na Český Rudolec se zpustlým zámkem připomínajícím Hlubokou. Na horizontu se tyčí výrazný vrchol Javořice s mohutným vysílačem. Spatřit lze také rozhledny na Oslednici, Mařence a Křemešníku.

U úpatí věže najdou návštěvníci malou galerii všech stávajících českých rozhleden doplněnou o základní informace a mapu.

Od rozhledny dojdete k Ďáblově prdeli

A ani okolí Havlovy hory není nudné: toulání po takřka nekonečných lesích stojí za to. Nedaleko rozhledny mohou turisté narazit na řadu zajímavých skalních útvarů, ten nejznámější se jmenuje Ďáblova prdel. Ta stojí kilometr na západ od rozhledny a označená je i v mapách.

Na malém potůčku tekoucím k Valtínovu je soustava kaskádových rybníků, které tu vybudoval Karel Plucar. Ponechal je volně přístupné a prosí návštěvníky, aby se k jeho dílu chovali s úctou.

"Musím ale říct, že lidé jsou skvělí. To je pro mě ta nejlepší odměna za všechnu tu práci. Dokud tady rozhledna nestála, lesy byly plné krabiček od cigaret a plechovek od pití. Teď je tu až neuvěřitelně čisto. Jsem rád, že k nám jezdí lidé, kteří si přírody dokážou vážit," zdůrazňuje Plucar.

K rozhledně, která je v srpnu otevřená denně a v září o víkendech, se dá snadno dostat z Valtínova, kde jsou dvě parkoviště. Dál už se musí pěšky podle stylových ukazatelů, nebo na kole. Stoupání není prudké a k cíli vede zpevněná cesta. U paty je kolostav.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Řidič sportovního auta narazil do kamionu, vylétl z vozu a zemřel

Řidič Mercedesu AMG se mezi Věřním a Rožmberkem střetl čelně s kamionem. Nehodu...

Na silnici mezi Rožmberkem nad Vltavou a Větřním na Českokrumlovsku řidič sportovního mercedesu zřejmě vlivem...

Další z rubriky

Dekret povolující latinské gymnázium v Budějovicích vydala Marie Terezie

Před zahájením stavby současné budovy školy v České ulici musely být zbourány...

Málokdo ví, že první gymnázium v Českých Budějovicích fungovalo už v 18. století. Bylo latinské a mezi jeho absolventy...

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Soud potřetí rozdal tresty majitelům growshopů. Dva se opět odvolali

Snímek pořízený při policejní razii v growshopu.

Ani po šesti letech soudních sporů není v případě prodeje zařízení pro pěstování konopí jasno. Třem obžalovaným...

Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!
Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!

To, že je kojení přínosné pro dítě i pro matku, a to jak z krátkodobého, tak i z dlouhodobého hlediska, je všeobecně známé. Kojení dětí je proto doporučováno až do šesti měsíců jejich věku. Bohužel však méně něž 17 % žen ve Velké Británii dokáže po celou tuto dobu pouze kojit, aniž by muselo dítě přikrmovat. A právě v těchto situacích je nutné najít adekvátní alternativu.

Najdete na iDNES.cz