Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozhledna U Jakuba připomíná 40 metrů vysokou ořezanou tužku

  13:36aktualizováno  13:36
Tyčí se k nebi v lesích České Kanady, asi kilometr od vesničky Valtínov na Jindřichohradecku. Rozhlednu U Jakuba, která v sezoně přiláká denně kolem stovky návštěvníků, její provozovatelé na Havlově hoře otevřeli před rokem.

K rozhledně U Jakuba dojedou pohodlně i cyklisté. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

"Otec říkával, že rozhledny mají tady na tom vrcholku tradici. Dřív tu stávala triangulační věž, která sloužila vojsku pro mapování okolního terénu. Ta se už ale dávno rozpadla. Tak jsme se rozhodli, že sem vyhlídku vrátíme, a pustili se do plánování," vykládá Karel Plucar, majitel pozemku, na kterém rozhledna stojí. Na stavbu věže získal dotaci 2,5 milionu korun, stejnou částku ještě musel doplatit.

Šestiboký hranol rozhledny z dřevěných lepených profilů stojí na železobetonovém podkladu. Od země až ke špičce stříšky měří 40,7 metru a díky tomu je nejvyšší stavbou z lepených profilů v celé zemi.

"Jedním z nápadů projektantů bylo, že by rozhledna U Jakuba připomínala ořezanou tužku. Nechtěli jsme, aby kopírovala už existující vyhlídky. A to se tady nakonec povedlo. Jen jehlanovitou střechu jsme museli obarvit na červeno, protože původní barvy se nelíbily úřadu pro letectví. Věž je výšková budova a mohla by překážet leteckému provozu, kdyby nebyla pořádně označená," přibližuje Karel Plucar, který podniká v oboru vodohospodářských staveb a zemědělství.

Rozhledna U Jakuba

Dnes po masivním ocelovém schodišti návštěvníci vystoupají po 181 schodech na vrcholovou plošinu ve výšce zhruba třiceti metrů. Schody se při výšlapu vyplatí prohlédnout - některé z nich jsou opatřené štítky se jmény osob nebo firem, které výstavbu věže podpořily.

Za dobré viditelnosti se turisté mohou z plošiny pokochat výhledem na Českou Kanadu, Valtínov, Dačice i na Český Rudolec se zpustlým zámkem připomínajícím Hlubokou. Na horizontu se tyčí výrazný vrchol Javořice s mohutným vysílačem. Spatřit lze také rozhledny na Oslednici, Mařence a Křemešníku.

U úpatí věže najdou návštěvníci malou galerii všech stávajících českých rozhleden doplněnou o základní informace a mapu.

Od rozhledny dojdete k Ďáblově prdeli

A ani okolí Havlovy hory není nudné: toulání po takřka nekonečných lesích stojí za to. Nedaleko rozhledny mohou turisté narazit na řadu zajímavých skalních útvarů, ten nejznámější se jmenuje Ďáblova prdel. Ta stojí kilometr na západ od rozhledny a označená je i v mapách.

Na malém potůčku tekoucím k Valtínovu je soustava kaskádových rybníků, které tu vybudoval Karel Plucar. Ponechal je volně přístupné a prosí návštěvníky, aby se k jeho dílu chovali s úctou.

"Musím ale říct, že lidé jsou skvělí. To je pro mě ta nejlepší odměna za všechnu tu práci. Dokud tady rozhledna nestála, lesy byly plné krabiček od cigaret a plechovek od pití. Teď je tu až neuvěřitelně čisto. Jsem rád, že k nám jezdí lidé, kteří si přírody dokážou vážit," zdůrazňuje Plucar.

K rozhledně, která je v srpnu otevřená denně a v září o víkendech, se dá snadno dostat z Valtínova, kde jsou dvě parkoviště. Dál už se musí pěšky podle stylových ukazatelů, nebo na kole. Stoupání není prudké a k cíli vede zpevněná cesta. U paty je kolostav.

Autor:Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Mladá řidička nezvládla u Vodňan předjíždění, ve smyku narazila do kamionu

Silnici I/22 uzavřela vážná dopravní nehoda, která se stala u odbočky na...

Na silnici I/22 na Strakonicku se po půl sedmé ráno u odbočky na Radčice srazila dvě osobní auta s kamionem. Při nehodě...

Další z rubriky

Obrazy z Mongolska zaplnily věž v Třeboni. Sbírka je evropským unikátem

Třeboň otevírá v Kotěrově vodárenské věži galerii buddhistického umění z...

Třeboň má nový turistický tahák. Galerii mongolského buddhistického umění v bývalé Kotěrově vodárenské věži. Podle...

Mladá řidička nezvládla u Vodňan předjíždění, ve smyku narazila do kamionu

Silnici I/22 uzavřela vážná dopravní nehoda, která se stala u odbočky na...

Na silnici I/22 na Strakonicku se po půl sedmé ráno u odbočky na Radčice srazila dvě osobní auta s kamionem. Při nehodě...

Děti budou dál dojíždět. Na Srubci školu letos neotevřou

Srubec je z pohledu čísel nejrychleji rostoucí satelitní obcí kolem krajského...

Od 1. září měli chodit prvňáčci do nové ZŠ Srubec. Jenže v obci u Českých Budějovic ještě nezačali stavět a škola bude...

Najdete na iDNES.cz