Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krize ustoupila a lidé více nakupují, říká manažerka obchodního centra

  12:02aktualizováno  12:02
Stále víc lidí dostává pod stromeček dárkové poukázky či peníze. Po Štědrém dnu pak berou nákupní centra útokem. Například parkoviště českobudějovického Géčka, kde je 60 obchodů, je v těchto dnech stále plné aut.

Marie Kurzová je ředitelkou nákupního centra Géčko v Českých Budějovicích. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Trendy v chování zákazníků sleduje už od otevření nákupního centra v roce 2006 jeho manažerka Marie Kurzová. Podle ní je evidentní, že stále víc lidí nakupuje až po Vánocích, a také, že letos o Vánocích byli lidé ochotnější více utrácet než v předchozích letech.

Když se podívám na plné parkoviště tady u obchodního centra, mám pocit, že Vánoce teprve budou...
Nám se po loňském roce osvědčilo otevřít už 26. prosince. Bylo to na základě žádosti Electro Worldu, protože mládež dostává ve velkém dárkové poukázky na elektroniku či peníze. Spousta lidí si řekne, proč dárky kupovat draze, když pár dní po Vánocích budou levnější. Dávat peníze je jednodušší i pro prarodiče, kteří moc nevědí, co koupit, a obdarovaný si pak sám může vybrat. Výsledkem je, že 26. prosince si chtějí obdarovaní dárky vybrat. Pokud neotevřeme, půjdou jinam.

Jak je to v porovnání s předchozími roky, nakupují lidé víc po Vánocích než dříve?
My jsme například toho 26. měli výrazný nárůst návštěvnosti oproti loňsku. Bylo to přes deset tisíc zákazníků. Přes dvacetiprocentní nárůst jsme měli i o víkendu 27. a 28. prosince. Je vidět, že tendence nakupovat ve slevách po Vánocích u nás začíná být velmi aktuální.

Využíváte sama povánoční slevové akce obchodníků?
Ano, ale nepřeháním to. Znám lidi, kteří tráví dny po Vánocích v obchodních centrech a nakupují, co se dá. Spousta lidí na slevy opravdu slyší a mají to skoro jako sport.

Nakupovali lidi víc před Vánocemi? Zvyšuje se kupní síla?
Určitě se nakupuje víc. Je patrné, že zákazníci cítí, že krize ustoupila a že bude líp. Poslední tři roky byli ustrašenější. Zákazníci měli strach z toho, co bude, a bylo to patrné. Tyto Vánoce se nakupovalo už od začátku prosince. V roce 2013 jsme měli 23. prosince mnohem vyšší návštěvnost než nyní. Rekord 2014 byl 22. prosince, kdy do Géčka přišlo 24 tisíc zákazníků. Otevřeno jsme měli 12 hodin, takže v průměru to byly dva tisíce lidí za hodinu. Spokojenost obchodníků s obraty jsme cítili už před Vánocemi. Obecně jsou svátky dlouhodobě zhruba stejné. Ale povánoční prodeje rostou. To je trend posledních let. Mrtvé měsíce jsou až únor a začátek března.

Co se kupuje nejvíc?
Samozřejmě je to elektronika, to je vyloženě vánoční hit. Velmi rostly prodeje knih. Hodně se kupovaly také parfémy, kosmetika a sportovní vybavení. To ale letos nebylo tak zázračné kvůli sněhu. To by mělo jít nyní hodně nahoru.

Pozorujete třeba rozdíl v chování nakupujících před Vánocemi a po nich?
Rozhodně je to klidnější. Už jen proto, že je tu méně lidí. V těchto dnech je tu kolem 14 tisíc zákazníků. Nechvátají, protože nemusejí řešit kapra, stromeček, dárky a další věci. A navíc za stejné peníze nakoupí víc věcí.

Kdy obchodníci mění ceny? To je docela náročné u takového množství zboží, ne?
Někteří je mění ještě před Vánocemi. Už třeba 23. prosince. Tím zaujmou lidi, co nakupují na poslední chvíli. Pak jsou společnosti, které přeceňují 24. prosince poté, co zavřou. Dělají se nové výlohy a všechno další. Pro zaměstnance to je náročné. Na druhé straně jsou společnosti jako Nord Blanc, které si svou cenu drží a se slevami nespěchají.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

VIDEO: V Hrdějovicích u Budějovic hořel autobus MHD, uhasili ho řidiči

V Hrdějovicích u Českých Budějovic hořel autobus MHD.

Černý dým a plameny stoupající ze zadní části vozu překvapily cestující, kteří odpoledne jeli v autobusu MHD v...

Motorkář zahynul při nárazu do stromu, jeho syn jedoucí za ním se zranil

Dva motorkáři havarovali na Písecku. Jeden nepřežil náraz do stromu.

Čtyřiapadesátiletý motorkář zemřel na Písecku poté, co nezvládl průjezd zatáčkou a narazil do stromu. Jeho syn, který...

Školka spolupracuje s univerzitou, připraví učitelky na dvouleté děti

Ilustrační snímek

Mateřská škola Větrná v Českých Budějovicích se díky spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci...

Najdete na iDNES.cz