Vědci z Fakulty Rybářství a ochrany vod se dlouhodobě věnují výzkumu raků. V...

Vědci z Fakulty Rybářství a ochrany vod se dlouhodobě věnují výzkumu raků. V rybníce Šácha v Semicích u Písku je chtějí rozmnožit. Na snímku biolog Antonín Kouba. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Vědci rozmnožují vzácné raky. Samcům nastěhovali do nádrže samičky

  • 7
Ochranáři z Jihočeské univerzity ve čtvrtek vysadili do rybníka v Semicích na Písecku téměř sedmdesát samic raka říčního. Podle jejich předpokladů by se vzácní členovci měli v přírodních podmínkách rozmnožit. Pak je bude možné přesunout do dalších lokalit.

Nádrž v Semicích je svými podmínkami pro populaci sladkovodních korýšů ideální. Před nedávnem prošla úpravami a hráz je vybudována z kamenů, což rakům vyhovuje, jelikož mezi nimi mohou hledat úkryty.

Podobných lokalit podle informací od odborníků není v Česku mnoho.

Hlavním předpokladem pro výskyt raků je čistota vody. Ta je v Semickém rybníku dostatečná díky skutečnosti, že v něm žije málo ryb, a navíc vodní plochou protéká potok.

Vědci nasadili do Semic raky pocházející z rybníků a říček z nedalekých Píseckých hor.

"Jsou už zvyklí na život ve volné přírodě," uvedl Pavel Kozák z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity.

Aby se korýši mohli rozmnožit, nasadili ochranáři již před časem do rybníka přibližně šedesát samců.

Projekt, který podporuje město Písek, má i vzdělávací rovinu. "Zprávy o racích budou moci v Semicích z informační desky čerpat i turisté, kteří obcí projdou nebo projedou na kole," vysvětlil Kozák. "V horizontu zhruba pěti let by zde mohlo žít kolem tisíce raků," podělil se o svůj předpoklad.

Rak říční v minulosti v Česku téměř vyhynul. Na počátku 20. století vymřela velká část populace na mor. Výskyt raka pak ještě výrazně klesl hlavně kvůli znečištění většiny vodních ploch a řek chemickými látkami v 70. letech minulého století. "Můžeme říct, že v tu dobu měl rak skutečně namále, aby přežil," řekl Kozák.

,