Denní povolenka na rybníku Štilec stojí 400 korun.

Denní povolenka na rybníku Štilec stojí 400 korun. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Jihočeský rybník Štilec mají zpět cisterciáci. Chystají nové smlouvy

  • 1
Rybník Štilec u silnice mezi Českými Budějovicemi a Krumlovem, vyhledávaný sportovními rybáři i rekreanty, získal v církevních restitucích řádu cisterciáků. V současné době se tvoří nové nájemní smlouvy a rybáři doufají, že se pro ně nic nezmění.

Dvanáctihektarový rybník má v nájmu společnost Rybářství Nové Hrady, která hospodaří na desítkách rybníků na Budějovicku, Prachaticku a Jindřichohradecku. Rybník dál pronajímala místní rybářské organizaci v Kamenném Újezdě.

„O změnách vím, ale nemohu do nich mluvit. My jsme až třetí nájemci v pořadí. O rybník se staráme léta, snad se nic velkého nezmění,“ míní hospodář místních rybářů Zdeněk Babka.

Určité obavy ze změn ale neskrývá ředitel novohradského rybářství Lubomír Zvonař. Doposud platili nájem za rybníky státu. Původně pozemkovému fondu, později pozemkovému úřadu.

„Nejen Štilec, ale i další rybníky už dostala zpátky církev. Pokračují jednání, za jakých podmínek je budeme mít propachtované. Pokud se nájemné pohybovalo dříve kolem čtyř tisíc korun ročně za hektar, může se stát, že přijde nějaký zbohatlík a církvi nabídne jednou tolik. Dali jsme do údržby rybníků spoustu peněz,“ poznamenal Zvonař.

Rybník Štilec patří mezi lukrativní rekreační lokality. Kromě rybolovu, cena denní povolenky je pro letošní rok 400 korun, nabízí ještě ubytování se službami v přilehlém autokempu. Ten vlastní Kamenný Újezd.

„Církvi jsme vraceli jen dva a půl hektaru lesů. Pozemky kolem rybníka s kempem, kde ubytováváme také rybáře, nám zůstaly. Věřím, že se na tom už nic nezmění,“ říká starostka obce Jitka Šebelková.

Nájemci nemusí mít obavy, tvrdí biskupství

Podle vedoucí správy majetku českobudějovického biskupství Heleny Timrové by neměli mít původní nájemci strach, že o hospodaření přijdou. Jako vlastník ale dělá církev analýzu dosavadního nakládání s nemovitostmi.

„Při sepisování smluv k propachtování rybníků bereme na zřetel také zkušenosti a práci dosavadních nájemců. Zatím nemáme signály, že dohody s nimi váznou,“ sdělila Timrová.

Jihočeské rybníky jsou podle analytiků ekonomicky výnosným podnikem. V posledních deseti letech mnoho z nich procházelo rekonstrukcemi a odbahňováním, většina investic šla z operačních programů Evropské unie. Kromě novohradských rybářů předávají církvi některé nádrže také Rybníkářství Hluboká a Rybářství Třeboň. Všem podle Timrové záleží na tom, aby na nich hospodařily dál.

Českobudějovické biskupství podalo v rámci restitucí 70 žalob na určení vlastnictví. Z nich 16 na Jihočeský kraj v kauzách týkajících se uměleckých předmětů.

„Naopak o některý majetek jsme se nehlásili, i když na něj máme právo. Šlo o budovy obecních úřadů, muzea, dětská hřiště nebo domov pro seniory,“ připomněl vedoucí restitučního oddělení biskupství Petr Stukbauer.