Rybník Dřemliny u Vodňan je prázdný. Vylovené ryby musely být usmrceny, protože...

Rybník Dřemliny u Vodňan je prázdný. Vylovené ryby musely být usmrceny, protože se ve vodě objevila nebezpečná nákaza. | foto: Radek Štěpánek, 5plus2.cz

Rybník zamořila nebezpečná nákaza. Rybáři museli zabít 70 tun kaprů

  • 1
Rybník Dřemliny u Vodňan na Strakonicku má za sebou asanační výlov. Téměř 70 tun kaprů po něm bylo šetrně usmrceno. Ve vodě se totiž poprvé v Česku objevila obávaná nákaza - koiherpesviróza. Kvůli ní teď veterinární správa sleduje i rybníky v okolí.

Největší rybník Vodňanska je od pátku prázdný a napuštěný může být až za šest týdnů. Desítky tun kaprů, kteří v něm žili, navíc neskončí na vánočních tabulích. Kvůli nebezpečné nákaze museli být vyloveni a šetrně usmrceni.

Na hrázi rybníka, který spravuje Městské hospodářství Vodňany, ve čtvrtek a v pátek zasahovali veterináři ze Střediska pro likvidaci nákaz Státní veterinární správy.

Důvod? Už před časem v rybníce část kaprů uhynula a vyšetření prokázala, že to způsobila koiherpesviróza. Ta je z hlediska evropské legislativy na seznamu nebezpečných nákaz ryb.

Už 23. září tak Státní veterinární správa vydala nařízení, v němž Dřemliny označila za ohnisko nákazy, a vymezila i uzavřené a ochranné pásmo v jeho okolí.

„Veškeré nakládání s rybami v tomto pásmu se musí řešit podle speciálních předpisů a samotné ohnisko čeká asanační výlov,“ informoval ředitel Krajské veterinární správy pro Jihočeský kraj František Kouba a dodal, že výše škody zatím není vyčíslena.

Nemoc se na člověka nepřenáší

Ryby byly utraceny s pomocí kysličníku uhličitého, který byl napuštěný do nádrží s vodou a kapry. „Je to nejhumánnější způsob usmrcení. Následovat bude zpracování ryb na rybí moučku, která bude později neškodně odstraněna,“ popsal Kouba.

Koiherpesvirus je pro ryby nebezpečnou nákazou, která se zatím objevovala jen v okolních státech. Klinicky se projevuje dezorientací ryb, nepravidelným plaváním a dýcháním a masivním hynutím.

Na člověka ale nemoc přenositelná není, a nebyl by tak teoreticky ani problém s konzumací nemocných ryb. V Dřemlinách bylo ale kaprů tolik, že nebylo možné je všechny naráz zpracovat v oprávněném zpracovatelském zařízení. A jejich uchovávání by mohlo přispět k šíření viru.

Dřemliny teď bude nutné ponechat šest týdnů prázdné, provést jejich asanaci a až poté bude možné vrátit do rybníka novou násadu.

Opatření ale ještě pocítí okolní rybáři, kteří hospodaří na nádržích v ochranném pásmu. Patří mezi ně soukromníci, obec Dříteň, ale také Rybářství Hluboká a Krajské školní hospodářství České Budějovice.

To provádí preventivní monitoring koiherpesviru ve spolupráci s odborníky už od roku 2009. Ve všech rybnících, které Krajské školní hospodářství spravuje, a kde se letos odebíraly vzorky, byly výsledky negativní.

„Odběry vzorků a kontrola rybníků už je hotová, potvrzené výsledky zatím máme z více než poloviny rybníků. Vše nasvědčuje tomu, že se nákaza naštěstí více nerozšířila. Dlouhodobě se snažíme o důslednou prevenci a spolupráci s veterinární správou,“ říká obchodní zástupce společnosti Rostislav Lukáš.