Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Ryby dostávají nechtěnou psychoterapii, říká univerzitní biochemička

  9:27
Našimi řekami kromě vody proudí i léčiva z odpadních vod, které výrazně ovlivňují chování vodních živočichů. Podle biochemičky Kateřiny Grabicové může jejich dopad ohrozit český vodní ekosystém. Významnou měrou se na jejich životě podepisují také drogy.

Kateřina Grabicová z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity se podílí na výzkumu vlivu psychoaktivních léčiv na vodní živočichy. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Najít člověkem zcela nedotčené řeky a potoky je dnes v Česku už téměř nemožné. Rybami v nich žijících kromě různých průmyslových látek prochází i celá řada psychoaktivních léčiv, jakými jsou třeba antidepresiva, která mají vliv na chování ryb.

Kateřina Grabicová z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity proto se svým vědeckým týmem zkoumá jejich množství v českých řekách. Kromě nich mají na chování vodních živočichů značný dopad i drogy.

Dá se skutečně říci, že ryby dostávají od lidí nechtěnou psychoterapii?
Je to spíše takové populární označení. Ale pořád jsou to psychoaktivní léčiva, takže vliv na cílový orgán, což je mozek ryb, rozhodně mají. Tyto látky zásadně ovlivňují chování ryb a jiných vodních živočichů. Zatím se zdá, že by mohly mít podobný vliv na chování jak lidí, tak i ryb.

Už dříve se prokázalo, že ryby jsou v těchto vodách méně ostražité. Platí to i v našich řekách?
Kolegové ve Švédsku prováděli pokusy s oxazepamem na okounech, a když je po expozici léku vysadili do rybníka, sledovali jejich bezstarostné a neohrožené chování. Stali se jednoduchou kořistí štik, protože se chovali individualisticky. V Česku je situace s léčivy v povrchových vodách podobná nebo ještě horší kvůli vyšší hustotě osídlení.

Které látky jste u ryb objevili?
V divokých vodách zachycujeme napříč studiemi nejčastěji antidepresiva sertralin, citalopram a venlafaxin. Zajímavé je, že sertralin jsme našli v mozcích ryb ze všech vzorkovaných řek kromě Vltavy nad Lipnem. Těch látek je ale více.

Předpokládám, že pouze ve stopovém množství.
Je to většinou jen v nanogramech na gram živočišné tkáně. Za normálních okolností se bavíme skutečně jen o stopovém množství, ale už i takové hodnoty mohou mít znatelný vliv na chování ryb.

Co jim mohou podobná léčiva dlouhodobě způsobovat?
Už jen kvůli tomu, že mění jejich chování, se může nakonec stát, že kvůli nižší ostražitosti vymizí v dotčených vodách některé druhy. Je to sice extrémní důsledek, ale není zcela vyloučený. Jsou tu ještě další dopady jako změny v migračním chování nebo rozmnožování.

Co to nakonec pro jejich populace může znamenat?
Rozhodně se zde bavíme o zásadních změnách ve vodním ekosystému. A nejsou to jen tyto změny v chování, léčiva ve vodě ovlivňují i příjem potravy ryb. Když to vezmeme komplexně, může to mít závažné ekologické důsledky.

Před časem jste na přítomnost psychofarmak testovali pstruhy v okolí Prachatic, co jste objevili?
Zjišťovali jsme, jak se takové látky vyskytují na malých tocích v okolí menšího města. Nachytali jsme si pstruhy ze Živného potoka ještě nad městem, označili je a vysadili pod čistírnou odpadních vod. V různých intervalech jsme je testovali a zjistili jsme, že hodnoty u ryb jsou pod čistírnou o dost vyšší. Velkou roli v tom hraje průtok potoka, který není nijak vysoký.

Kateřina Grabicová (41 let)

Narodila se v roce 1978 v Praze, maturovala na Akademickém gymnáziu ve Štěpánské ulici a vystudovala obor Obecná a aplikovaná biochemie se zaměřením na biomedicínské inženýrství na VŠCHT v Praze. Posléze získala doktorát na Fakultě rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity. V současnosti působí na stejné fakultě v Laboratoři environmentální chemie a biochemie. Je vdaná a má dvě děti. Bydlí s rodinou ve Vodňanech.

Mají psychofarmaka vliv i na jiné vodní živočichy?
Porovnávali jsme vliv šesti psychoaktivních látek na ryby a raky. U raků bylo zajímavé, že některé jedince tyto látky stimulovaly, jiné pro změnu utlumovaly. Oproti kontrolním rakům docházelo k rozdílu v pohybové aktivitě i v době, kterou trávili v úkrytu. U larev vážek jsme zase vypozorovali daleko větší agresivitu, kdy svou kořist pokousaly, ale nesežraly.

Ve výzkumu jste zahrnuli celou řadu českých řek. Jsou mezi nimi rozdíly, když se budeme bavit o množství těchto léčiv v jejich vodách?
Ano, a to docela zásadní. Kromě množství látek je důležitý právě průtok řek. Velmi vysoké koncentrace jsme naměřili na menších tocích protínajících větší sídla. To je případ Litavky pod Příbramí nebo Bíliny protékající severočeskými městy s těžkým průmyslem. Naopak díky velikosti toku Vltavy jsou koncentrace léčiv ve vodě relativně nízké i pod velkou Prahou.

Znamená to tedy, že v potocích ve městech se psychofarmaka objevují ve vysokých koncentracích?
Ne vždy tomu tak je. Například v Bezdrevském potoce s průtokem půl metru krychlového za sekundu, který na horním toku protéká Netolicemi s dvěma a půl tisíci obyvateli, jsou údaje srovnatelné se Sázavou, Vltavou nebo Berounkou. Spíše záleží na velikosti sídel, jimiž protékají, a hlavně na úrovni naředění toku vodou vytékající z čističek. Pokud je ve městě nemocnice, můžeme počítat s tím, že se pod ním léky ve vodě určitě objeví.

Jak se na množství léčiv ve vodě podílejí běžné domácnosti?
Zde se bavíme o běžných typech léků na snížení krevního tlaku, srdečních nemocí nebo právě antidepresivech. Nám se to ale v řadě měst špatně rozpoznává, protože zde stojí jen jedna společná čistírna odpadních vod, do níž ústí odpadní voda z domovů i z nemocnice.

Jsou antidepresiva ve vodě otázkou hlavně větších měst?
To si úplně nemyslím, v dnešní době jsou dost rozšířená a tyto rozdíly se podle mě už dávno setřely. Poslední dobou se spotřeba psychoaktivních léčiv stále zvyšuje.

Naměřili jste podobné hodnoty těchto látek i v rybnících?
To je právě předmětem našeho současného výzkumu. Důležitý je typ rybníku. Některé totiž fungují jako dočišťovací nádrže. Než jimi voda projde, koncentrace léčiv ve vodě podle jejich druhu postupně klesá. Právě zde působí na rozklad nebo usazování látek na dně spousta faktorů, které se nyní snažíme poznat.

Máte přehled, jaká je situace ve vodách i z pohledu drog?
Ve spolupráci s mezinárodním konsorciem SCORE jsme od roku 2011 vzorkovali jedno až tři česká města. V porovnání s ostatními zeměmi jsme podle získaných dat z odpadní vody jasnými lídry ve spotřebě pervitinu, ale spotřeba heroinu, kokainu a extáze je zase nižší. Vyšší čísla se objevují snad jen v případě Prahy, a to ještě za vydatné pomoci zahraničních turistů. Vidět je to na příkladech rekreačních drog, jako je kokain, amfetamin nebo extáze, ale jinak Praha nijak nevybočuje.

Předpokládám, že i tyto látky mají na vodní živočichy vliv.
V naší nedávné studii jsme sledovali vliv pervitinu na pstruha obecného v množství, které můžeme nalézt v přírodě. Docházelo u nich k patrné koncentraci v jednotlivých orgánech a docházelo i k následným histologickým změnám. To pak může mít vliv na funkci těchto orgánů. V jiném testu byl prokázán i vznik určité závislosti. To znamená, že ryby, které byly vystaveny delší čas reálně se vyskytující koncentraci pervitinu ve vodě, poté preferovaly přítok s přítomností drogy před čistou vodou.

Objevili jste i jiné chování?
Ano, vypozorovali jsme to u raků a larev vážek vystavených působení pervitinu i v koncentracích, které jsou srovnatelné s jeho množstvím nalézaným ve výtocích z čistíren odpadních vod.

Můžeme pak jíst takové ryby?
Záleží, jaké části těla. Svalovina je tímto typem léčiv nebo drog zasažená málo, tady opravdu není strach na místě. Lepší by ale bylo nejíst jejich vnitřnosti a to platí i pro ryby z vod procházejících čističkami.

  • Nejčtenější

Bouřku u Budějovic mělo doprovodit gustnado. Ukázalo se, že šlo o tornádo

7. května 2024  12:13,  aktualizováno  14:59

Pondělní odpolední bouřka znamenala pro České Budějovice silné srážky. Voda zatopila silnice i...

U Strakonic se srazilo šest aut. Silnici na Písek zavřeli, zasahoval i vrtulník

7. května 2024  17:49,  aktualizováno  23:02

Na silnici I/4 u Strakonic se stala hromadná nehoda. Podle informací hasičů se srazilo šest aut,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pětiletá holčička se ztratila při výletě na Šumavě, ušla dva kilometry

6. května 2024  15:50

Po pětileté holčičce pátrali v neděli dopoledne policisté, horská služba i vrtulník. Dívka se...

Čelní střet na Strakonicku nepřežila řidička osobního auta, její vůz vzplál

2. května 2024  18:55,  aktualizováno  3.5 8:28

Ve čtvrtek odpoledne si vyžádala dopravní nehoda na Strakonicku život. Nepřežila ji řidička v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nevlastní vnučka viní seniora z osahávání. Chtějí jen peníze, brání se souzený

6. května 2024  14:32

Jednaosmdesátiletý senior z Táborska stanul na lavici obžalovaných za pohlavní zneužívání nezletilé...

U Strakonic se srazilo šest aut. Silnici na Písek zavřeli, zasahoval i vrtulník

7. května 2024  17:49,  aktualizováno  23:02

Na silnici I/4 u Strakonic se stala hromadná nehoda. Podle informací hasičů se srazilo šest aut,...

Muž chytil chráněnou vydru a choval ji ve výběhu u chatky, hrozí mu vězení

7. května 2024  16:03

Chráněnou vydru říční si v přírodě chytil muž z Českobudějovicka a pak ji choval u své chatky. Za...

Bouřku u Budějovic mělo doprovodit gustnado. Ukázalo se, že šlo o tornádo

7. května 2024  12:13,  aktualizováno  14:59

Pondělní odpolední bouřka znamenala pro České Budějovice silné srážky. Voda zatopila silnice i...

Nový kouč budějovických gólmanů: Chci dál chodit na Slavii a Spartu

7. května 2024  10:15

Měl pár dní na to, aby vrátil budějovickým brankářům sebedůvěru. Ukázal jim chyby a vzal na sebe...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...