Kuchař Petr Stupka si v doprovodu výrobní ředitelky Marie Trnkové prohlíží provoz balírny firmy Biogena, která se specializuje na výrobu čajů.

Kuchař Petr Stupka si v doprovodu výrobní ředitelky Marie Trnkové prohlíží provoz balírny firmy Biogena, která se specializuje na výrobu čajů. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

S kuchařem tentokrát u čajů: na nervy je nejlepší ten z Aloisie

  • 0
V dalším díle putování po jižních Čechách s gurmánem a kuchařem Petrem Stupkou si tentokrát odpočineme od masa, bramboráků i koblih a zavítáme do voňavého světa bylinek a čajů.

"Ještě než jsem viděl, jak se čaje ve společnosti Biogena v Ševětíně vyrábí, ucítil jsem silný, nasládlý až omamný vzduch, který naplňoval všechny výrobní prostory ševětínské firmy. A záhy už jsem sledoval, jak dokonale a přesně se ze zásobníku nasypává a dávkuje směs do papírku, ze kterého je v mžiku sáček, a během několika dalších cvaknutí, pootočení a syknutí je ve vakuově uzavřeném obalu. O kousek dál vyskočí ze stroje už krabička s pětadvaceti sáčky a za ní další a další," vypráví Stupka. Dodává, že naštěstí u nás přibývá těch, kdo ocení kvalitu a přirozené složení čajů.

V dávných dobách lidé vařili a macerovali byliny i suché plody a nazývali je odvary či lektvary. Pak se dlouho používalo pojmenování 'thé' převzaté z němčiny čili ze Západu a jazykovědci dodnes vedou debatu o tom, jak se stalo, že v současnosti používáme ponejvíce termín čaj, který má své kořeny v daleké Číně.

"Dokonce jsem se setkal s jednoznačným výkladem, že čaj to může být jen tehdy, když se jedná o výluh listů čajovníku, tedy pravý čaj, a thé je výlučně bylinného charakteru, například šípkové nebo lipové. Pro mě osobně je ale důležitější kvalita a kompozice nápoje než jeho pojmenování a jsem rád, že takové čaje máme u nás na jihu, tak říkajíc, na domácí půdě," uzavírá Stupka.

Malá encyklopedie čajů

Rakytník: Obsahuje vitaminy A, C, E a další látky. Významně posiluje imunitu, snižuje hladinu cholesterolu či zlepšuje trávení.

Šípek: Tradiční čaj podávaný všeobecně jako posilující a ochranný lze konzumovat oproti jiným odvarům pravidelně.

Echinacea: Česky třapatka nachová patří mezi byliny chránící proti infekcím.

Máta: Příznivě působí na trávení, zlepšuje soustředění a navozuje dobrou náladu.

Aloisie: Odvar z ní zklidňuje organizmus, kladně působí na psychiku.

Černý bez: Odvar z květů příznivě působí na cévní stěny, ale podává se i při nachlazení. Dříve se podával rodičkám na podporu tvorby mateřského mléka. Drobné plody bezu pak dobře působí mimo jiné na nervovou soustavu.

Jeřabina: Přesněji černou jeřabinu naši předkové sbírali a sušili především pro nemoci štítné žlázy. Dnešní věda prokázala její dobré účinky na činnost srdce.

Borůvka: Cenné jsou její listy i sušené plody. Má široké spektrum působení například na zlepšení zraku, střevní obtíže a podobně.

Jablko: Sušené slupky z jablek jsou doslova elixírem zdraví, pokud je zvolna vyluhujete. Jablečný čaj je dobrý pro trávení, při revmatismu, posílení svalů a tak dál a dál.

Mrkev, celer, cibule: Možná se to zdá divné mluvit o čaji a dotčené zelenině, ale věřte, že i ta se běžně přidávala do různých bylinných čajů pro čištění a posílení organizmu.

Koření: Tymián či majoránka mají také svůj velmi významný vliv na naše zdraví, a tak proč si některou ovocnou směs třeba neokořenit.