Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Samson v dresu rozčílil památkáře i sochaře. Už nikdy více, shodují se

  8:50aktualizováno  8:50
Přes dva týdny má socha Samsona na barokní kašně v centru Českých Budějovic navlečený dres hokejového Motoru. Symbol města oblékli fanoušci s posvěcením radnice, aby podpořili euforii během baráže o extraligu. Národní památkový ústav akci kritizuje, nikdo ho nepožádal o svolení.

Fanoušci Motoru České Budějovice oblékli sochu Samsona do dresu. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Oblečení sochy do hokejového dresu pořádně nadzvedlo šéfa jihočeských památkářů Petra Pavelce. „Zítra bychom mohli zkusit dres volejbalistů, při majálesu by to mohla být nějaká maškara. Nakonec i Švejkova uniforma by možná Samsonovi slušela.“

Tvrdí, že magistrát nepostupoval v souladu se zákonem. Úředníci si totiž nevyžádali stanovisko Národního památkového ústavu, který měl mít v tomto případě klíčové slovo, protože Samsonova kašna na hlavním náměstí je kulturní památka.

Fotogalerie

„Každá její změna, která ji potenciálně fyzicky nebo významově ohrožuje, musí být podle platného zákona konzultována s Národním památkovým ústavem. To se nestalo, Národní památkový ústav se od této aktivity zásadně distancuje a učiní vše pro to, aby se podobná věc neopakovala. Správní řízení nebylo v tomto případě dodržené,“ říká Pavelec.

Také se obává, že emoce vyvolané sportovními událostmi mohou mít destruktivní ráz. „Nadšení fanoušci se koupají v kašně a šplhají ke svému domnělému spoluhráči Samsonovi. Rozhořčení poražení naopak hledají někoho, na němž by si mohli zchladit zpěněnou krev. V obou případech je riziko poškození symbolu města vyšší než obvyklé. Ostatně, čerstvé graffiti na kašně má možná právě tyto důvody,“ naráží Pavelec na nasprejované nápisy, které se na kašně a dalších místech v centru objevily hned druhý den po oblečení Samsona. (více čtěte zde)

Dostat symbol města do dresu napadlo hokejového fanouška Tomáše Sabolčáka. „Poslali jsme dotaz úředníkům na radnici a ti nám poradili, ať se zeptáme ještě vedoucího odboru památkářů na magistrátu,“ popisuje postup člen oficiálního fanklubu Sabolčák.

Odbor památkové péče fandům odeslal dopis, v němž detailně popisuje zacházení s kulturní památkou. Obléknout sochu Samsona nezamítl, ale ani nedoporučil.

Považujete za dobrý nápad obléknout do hokejového dresu sochu na barokní kašně?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 19. dubna 2015. Anketa je uzavřena.

NE 2603
ANO 2202

Vedoucí odboru František Hrdý nechtěl věc pro MF DNES komentovat a odkázal na mluvčí. „Výše uvedený záměr není nejvhodnější z hlediska využití kulturně-historické hodnoty díla,“ cituje ze zprávy tisková mluvčí magistrátu Jitka Welzlová.

Toto rozhodnutí dostali i radní, kteří akci jednomyslně podpořili. Předtím to však mělo město konzultovat s Národním památkovým ústavem.

„Neznám detaily, co v takovém případě stačí, nebo nestačí. Dostala se ke mně žádost fanoušků, požádal jsem tedy kolegy o vyjádření, jestli jim máme vyjít vstříc. Všichni s tím souhlasili, udělali jsme všechno pro to, aby v čase hokejové euforie byl Samson v dresu. Neoblékli jsme žádného slavného rodáka. I dnes si po všech debatách za tím stojím. Že to někdo dává do souvislosti se sprejerstvím, považuji za spekulativní,“ reaguje první náměstek primátora Ivo Moravec.

Sabolčák upozorňuje, že by v žádném případě sochu neoblékali, kdyby jim to magistrát zakázal. „Já nemůžu vědět, kdo je v těchto případech čí nadřízený a kdo další musí takové věci povolovat. Jednal jsem pouze s dobrým úmyslem po souhlasech z magistrátu. Nejde nám vůbec o ničení památek,“ podotýká.

Za skandální považuje obléknutí Samsona do dresu autor současné repliky sousoší a chrličů Ivan Tlášek. „Z historické památky si dělají věšák na blbosti. Je to velký zásah pro sochu a hrozilo také poškození. Slyšel jsem, jak po ni při instalaci lezli, raději jsem se na to video ani nepodíval,“ líčí sochař Tlášek. Kašna stojí na náměstí od počátku 18. století, kdy radní vybrali Samsona jako symbol víry, odhodlání a statečnosti.

Pavelec dodává, že mu jde hlavně o to, aby se podobná událost neopakovala. Chodí prý za ním lidé, kteří si stěžují, jak je možné, že to památkáři povolili. „I současnou sportovní euforii doprovází víra, odhodlání a statečnost. Jedná se ale o trochu jinou euforii, než jakou reprezentuje Samson. Hokejová liga je sportovní soutěž. Samson je liga jiná - nadčasová, skoro by se dalo říct věčná,“ míní Pavelec, který byl v mládí vrcholovým sportovcem. Jezdil divokou vodu a byl v juniorské reprezentaci.

Hokejová baráž končí 19. dubna. Poté Samsona z dresu vysvléknou.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

VIDEO: Začala s kadibudkami. Teď maluje na maringotky hrady i osobnosti

Výtvarnice a učitelka Barbora Ticháčková o prázdninách maluje na maringotky...

Mezi desítkami vodáckých zastavení s občerstvením na Vltavě jen málokdo přehlédne maringotky kiosku Pod Čeřínem poblíž...

VIDEO: V Hrdějovicích u Budějovic hořel autobus MHD, uhasili ho řidiči

V Hrdějovicích u Českých Budějovic hořel autobus MHD.

Černý dým a plameny stoupající ze zadní části vozu překvapily cestující, kteří odpoledne jeli v autobusu MHD v...

Po srážce s traktorem na Písecku vykolejil vlak, strojvůdce se lehce zranil

Traktor vjel na Písecku na železniční přejezd v době, kdy tudy projížděl vlak.

Na železničním přejezdu na Písecku vjel ve čtvrtek večer traktor s vlekem před osobní vlak. Při srážce vlak vykolejil a...

Najdete na iDNES.cz