Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úspěšní žadatelé o dotace z EU se bojí auditů. Pokuty jsou zdrcující

  9:57aktualizováno  9:57
Získali jste evropskou dotaci, postavili dohodnutý objekt a už několik let bez problémů fungujete. Kontroly nezjistily žádné problémy a evropské peníze jste dostali beze zbytku. I tak se můžete brzy dostat do velkých problémů. Stačí, aby k vám dorazil audit z ministerstva financí.

Za projekt opravy Domova pro seniory Staroměstská dostanou České budějovice zřejmě sankci 20 milionů korun. | foto: archiv MF DNES

Předseda výboru Regionální rady ROP Jihozápad Ivo Grüner v poslední době několikrát s úsměvem na tváři řekl, že doteď se evropské dotace rozdávaly a nyní se budou brát. Tento vtip však přestává být zábavný.

Ukazuje se, že jeho slova se naplňují. MF DNES zjistila, že v posledním roce se několikanásobně zvýšil počet kontrol a pokut, kterým příjemci dotací čelí.

Stačí pár čísel. Zatímco za roky 2010 a 2011 provedl útvar interního auditu a nesrovnalostí 18 prověrek a pokutoval čtyři projekty, za rok 2012 bylo kontrol 36 a sankce dostala celá polovina projektů. A nejedná se o drobné. Pokuty jsou většinou v řádech milionů korun.

Jakmile se nyní úspěšný žadatel o evropské peníze dozví, že u jeho projektu proběhne audit, je na 50 procent jisté, že dotaci, nebo její část bude vracet. A to třeba i několik let poté, co ji dostal.

Domov důchodců má vrátit 30 ze 36 milionů

Možná nejhůře na tom je Domov důchodců v Horní Plané. Byla mu vyměřena taková sankce, že to ohrožuje jeho existenci.

"Byla u nás kontrola a našla nesrovnalosti. Nyní běží odvolací řízení. S ohledem na to nemůžu říct, v jaké výši sankce je," uvedla ředitelka domova Renata Březinová.

Naznačila, že částka je velmi vysoká. MF DNES zjistila, že domov má vrátit 30 milionů, což je drtivá většina z dotace 36 milionů na rekonstrukci nejstaršího pavilonu.

Podle ředitelky nebyl k tak vysoké pokutě důvod. "Prakticky celý profesní život jsem působila jako auditorka. To, co našli, jsou administrativní záležitosti, rozhodně to není na sankci v takové výši. Dům byl postaven, 110 klientů v něm bydlí. Všechno bylo vyúčtováno, nikdo nic neukradl," nechápe rozhodnutí.

Podobně je na tom další domov důchodců - tentokrát v Českých Budějovicích. Za projekt opravy Domova pro seniory Staroměstská má magistrát města dostat sankci 20 milionů korun. Důvod? Chybějící dokument, v němž vítězná firma ve výběrovém řízení údajně nedodala potvrzení, že k určitému datu nemá dluh vůči správě sociálního zabezpečení.

Útvar auditu, který kontroly provádí a následně navrhuje sankce, spadá pod ministerstvo financí. Peníze, které vybere, jdou ministerstvu. Takže v jeho zájmu je, aby se udělovalo co nejvíc pokut.

Starosta Soběslavi: Jsou to metody svaté inkvizice

Příjemci dotací jsou nyní rozzlobení. Regionální rada, tedy úřad, který dotace poskytuje, projekty totiž sám mnoho měsíců, někdy i více než rok, kontroluje. Teprve když je podle ní všechno v pořádku, dostane žadatel peníze.

Jenže teď, několik let poté, přichází audit a projekt kompletně znovu reviduje. Dělá tedy to, co už předtím několikrát učinili úředníci regionální rady. Teoreticky vzato by neměl najít nic, a nebo by sankce měl dostat úřad, který si projekt důkladně neohlídal. Místo toho to odnese žadatel.

Paradoxní také je, že audit mnohdy považuje za chybu něco, co je podle úřadu regionální rady v pořádku. "Poslali jsme celou věc právníkovi. Jsou to metody svaté inkvizice. Ve čtyři a půl roku starém výběrovém řízení našli překlep a vypočítali nám z toho velkou sankci. Už jsme vyjednali její snížení, ale nechceme platit nic," řekl rázně starosta Soběslavi Jindřich Bláha.

Příjemce se proti pokutě může odvolat. To už řeší regionální rada. Ovšem ta nemůže celou pokutu prominout. Maximálně tři čtvrtiny. To je i tak pro řadu subjektů likvidační.

Všechno navíc nasvědčuje tomu, že auditů bude přibývat. Auditorský útvar se má rozšiřovat. Nyní má pět lidí a v příštím roce jich bude osm.

Autor:Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Další z rubriky

Sanitky s pacienty už nesmějí hodiny kroužit, v Brně přidají lůžka

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje mají nové sanitky.

Ministerstvo zdravotnictví reaguje na případ z 8. března, kdy jihomoravští záchranáři vozili v sanitce pacienta několik...

Konzervátor z hradeckého muzea se baví výrobou hraček pro malé děti

Na ležáku v masných krámech s restaurátorem Luďkem Fialou z Jindřichova Hradce.

S dřevěnými skládačkami Luďka Fialy si mohou děti pohrát v Hračkolně v Lodhéřově na Jindřichohradecku. Výrobě jako...

Do Kovosvitu se opět vrátila dobrá nálada, říká obchodní ředitel

„Cítil jsem vnitřní povinnost firmě pomoct,“ říká obchodní ředitel Kovosvitu...

Po svém návratu do Kovosvitu Daniel Horský obnovoval staronový tým. Měl za úkol vrátit firmě důvěru a přivést nové...

Najdete na iDNES.cz