Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úspěšní žadatelé o dotace z EU se bojí auditů. Pokuty jsou zdrcující

  9:57aktualizováno  9:57
Získali jste evropskou dotaci, postavili dohodnutý objekt a už několik let bez problémů fungujete. Kontroly nezjistily žádné problémy a evropské peníze jste dostali beze zbytku. I tak se můžete brzy dostat do velkých problémů. Stačí, aby k vám dorazil audit z ministerstva financí.

Za projekt opravy Domova pro seniory Staroměstská dostanou České budějovice zřejmě sankci 20 milionů korun. | foto: archiv MF DNES

Předseda výboru Regionální rady ROP Jihozápad Ivo Grüner v poslední době několikrát s úsměvem na tváři řekl, že doteď se evropské dotace rozdávaly a nyní se budou brát. Tento vtip však přestává být zábavný.

Ukazuje se, že jeho slova se naplňují. MF DNES zjistila, že v posledním roce se několikanásobně zvýšil počet kontrol a pokut, kterým příjemci dotací čelí.

Stačí pár čísel. Zatímco za roky 2010 a 2011 provedl útvar interního auditu a nesrovnalostí 18 prověrek a pokutoval čtyři projekty, za rok 2012 bylo kontrol 36 a sankce dostala celá polovina projektů. A nejedná se o drobné. Pokuty jsou většinou v řádech milionů korun.

Jakmile se nyní úspěšný žadatel o evropské peníze dozví, že u jeho projektu proběhne audit, je na 50 procent jisté, že dotaci, nebo její část bude vracet. A to třeba i několik let poté, co ji dostal.

Domov důchodců má vrátit 30 ze 36 milionů

Možná nejhůře na tom je Domov důchodců v Horní Plané. Byla mu vyměřena taková sankce, že to ohrožuje jeho existenci.

"Byla u nás kontrola a našla nesrovnalosti. Nyní běží odvolací řízení. S ohledem na to nemůžu říct, v jaké výši sankce je," uvedla ředitelka domova Renata Březinová.

Naznačila, že částka je velmi vysoká. MF DNES zjistila, že domov má vrátit 30 milionů, což je drtivá většina z dotace 36 milionů na rekonstrukci nejstaršího pavilonu.

Podle ředitelky nebyl k tak vysoké pokutě důvod. "Prakticky celý profesní život jsem působila jako auditorka. To, co našli, jsou administrativní záležitosti, rozhodně to není na sankci v takové výši. Dům byl postaven, 110 klientů v něm bydlí. Všechno bylo vyúčtováno, nikdo nic neukradl," nechápe rozhodnutí.

Podobně je na tom další domov důchodců - tentokrát v Českých Budějovicích. Za projekt opravy Domova pro seniory Staroměstská má magistrát města dostat sankci 20 milionů korun. Důvod? Chybějící dokument, v němž vítězná firma ve výběrovém řízení údajně nedodala potvrzení, že k určitému datu nemá dluh vůči správě sociálního zabezpečení.

Útvar auditu, který kontroly provádí a následně navrhuje sankce, spadá pod ministerstvo financí. Peníze, které vybere, jdou ministerstvu. Takže v jeho zájmu je, aby se udělovalo co nejvíc pokut.

Starosta Soběslavi: Jsou to metody svaté inkvizice

Příjemci dotací jsou nyní rozzlobení. Regionální rada, tedy úřad, který dotace poskytuje, projekty totiž sám mnoho měsíců, někdy i více než rok, kontroluje. Teprve když je podle ní všechno v pořádku, dostane žadatel peníze.

Jenže teď, několik let poté, přichází audit a projekt kompletně znovu reviduje. Dělá tedy to, co už předtím několikrát učinili úředníci regionální rady. Teoreticky vzato by neměl najít nic, a nebo by sankce měl dostat úřad, který si projekt důkladně neohlídal. Místo toho to odnese žadatel.

Paradoxní také je, že audit mnohdy považuje za chybu něco, co je podle úřadu regionální rady v pořádku. "Poslali jsme celou věc právníkovi. Jsou to metody svaté inkvizice. Ve čtyři a půl roku starém výběrovém řízení našli překlep a vypočítali nám z toho velkou sankci. Už jsme vyjednali její snížení, ale nechceme platit nic," řekl rázně starosta Soběslavi Jindřich Bláha.

Příjemce se proti pokutě může odvolat. To už řeší regionální rada. Ovšem ta nemůže celou pokutu prominout. Maximálně tři čtvrtiny. To je i tak pro řadu subjektů likvidační.

Všechno navíc nasvědčuje tomu, že auditů bude přibývat. Auditorský útvar se má rozšiřovat. Nyní má pět lidí a v příštím roce jich bude osm.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...Čtyři lidé zemřeli u Vodňan. Dodávka vjela do protisměru

Tragická nehoda u Vodňan, při níž zemřeli čtyři lidé.

Smrtelná nehoda se stala v noci z pátku na sobotu mezi Vodňany a Protivínem. Dodávka vjela do protisměru, kde se...

Druhá liga: Ústí stále bez ztráty, Jihlava v oslabení uhrála bod

Momentka z druholigového duelu Brno (červená) vs. České Budějovice

Fotbalisté Ústí nad Labem pokračují ve skvělém vstupu do nové druholigové sezony. V pátém kole porazili Viktorii Žižkov...

Policie pátrá po muži ze Strakonic, je podezřelý z vraždy ženy u Prahy

Policie hledá muže, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ.

Středočeští kriminalisté vyhlásili pátrání po muži, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ....

Další z rubriky

Vysychá zničená krajina, zákaz zalévání zahrad nepomůže, říká vodohospodář

Technický ředitel společnosti Čevak Jiří Lipold.

Zákazy zalévání zahrádek vážnou situaci se suchem rozhodně nevyřeší, upozorňuje v rozhovoru Jiří Lipold, technický...

VIDEO: Zatáčka a sešup do louže. Prales zvládl na akci jediný traktorista

V Dráchově na Soběslavsku se konal sedmý ročník závodů traktorů Traktoriáda.

V areálu poblíž mostu přes řeku v Dráchově u Soběslavi se o víkendu posedmé konala oblíbená Traktoriáda. Více než...

Druhé referendum o bazénu v Písku před volbami nebude, řekli zastupitelé

1. místo - vítěz navíc zabodoval i v jednoduchosti konstrukce objektu. Navíc...

Písečtí zastupitelé dostali na stůl návrh na referendum o výstavbě nového bazénu. Avšak rozhodování o osudu akvaparku...

Najdete na iDNES.cz