Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V kraji je hitem sdílení kol, lidé hledají i společné kanceláře

  9:24aktualizováno  9:24
Místa, kde pracuje více cizích lidí najednou, růžová kola k zapůjčení nebo pokoje, ve kterých se potkávají zcela neznámí lidé. Sdílená ekonomika je stále oblíbenější i v Českých Budějovicích.

Bikesharing využívá v Českých Budějovicích například i Kristýna Matlachová. | foto: Pavlína Kozáková

Když měla na týden odcestovat do Kodaně, hledala hotelový pokoj. V centru města ale byly všechny drahé, a tak se rozhodla vyzkoušet službu Airbnb. Našla levnější místnost u někoho z místních, který ji navíc odvezl na letiště a připravil snídani.

Tahle zkušenost 22letou Kristinu Řežábkovou tak nadchla, že se rozhodla tuto formu ubytování využívat dál. Při svých cestách od té doby hledá pokoje pouze přes Airbnb a sama v Budějovicích byt pronajímá.

Nabízení pokojů nebo bytů a jejich sdílení s dalšími lidmi přes populární aplikaci je celosvětovým trendem. Nejatraktivnější na tom je podle Řežábkové  vztah mezi hostem a hostitelem.

„Ptám se jich, jak přijedou, a podle toho jim dávám různé tipy na výlety. Zároveň se dá nastavit automatická zpráva, která hostovi přijde. Já do ní popsala cestu z nádraží ke mně, ceny taxi a městské hromadné dopravy nebo kde se dají lístky na autobus koupit a tak dále,“ vypráví studentka Jihočeské univerzity. Vlastní byt pronajímá během dnů, kdy tráví čas u přítele nebo cestuje po světě.

Příliš ale na téhle službě nevydělá. „Nemám to jako hlavní příjem, dělám to pro zábavu. Je to spíše komunita a životní styl,“ líčí. Od září, kdy s Airbnb začala, ji počet nabídek překvapil. Ubytovala několik Čechů, skupinu Chorvatek a další cizince.

Podle jejích zkušeností je v Budějovicích nabídek poměrně málo. Pohled na město v aplikaci, která ukazuje volné ubytování pouze v zadaném období, její slova potvrzuje. I proto se hoteliéři v krajském městě neobávají, že by kvůli Airbnb přišli o zákazníky.

„Služba vznikla jako reakce na místa, kde bylo málo hotelové kapacity, která byla navíc drahá. Taková situace tady nikdy nenastala. Zajímavé navíc je, že tady nabídka Airbnb není nijak výrazně nižší, často je to dokonce naopak. Co do počtu ani není moc výrazná. Proto myslím, že si nabídky tolik nekonkurují. Mezi hoteliéry se tomu příliš pozornosti nevěnuje,“ popisuje Petr Šalda, ředitel hotelu Zvon.

Na Uber si musí lidé počkat

Za mnohem živější považuje Šalda Krumlov, kde je zájem ze strany turistů ohromný. Ale ani tam podle něj nehrozí komplikace pro místní majitele hotelů a penzionů.

„Ubytovací kapacity se zde výrazně nerozšiřují, a tak je možné, že se ve výsledku nabídka Airbnb bude více rozvíjet v Budějovicích než v Krumlově,“ míní Šalda.

Jednou z krumlovských podnikatelek, která službu využívá, je Romana Černíková, majitelka penzionu Barbakán nedaleko centra města. Svůj penzion umístila na populární server booking.com i na Airbnb, zároveň přes Airbnb pronajímá svůj byt také v blízkosti centra.

„Pro mě i hosta je lepší inzerovat na Airbnb. Každý tam má profil, takže vím, kdo přijede, a vztah je mnohem víc osobní a příjemný. Po ubytování si tam pak navzájem dáváme hodnocení. Celý ten proces má určitou nadstavbu,“ vysvětluje.

Kromě pokojů se dá ale sdílet i auto, jako je to u služby Uber. Na jihu si na ni lidé budou muset ještě počkat.

„V tuto chvíli se plně soustředíme na službu v Praze a Brně. Výhledově samozřejmě přichází v úvahu další velká města, jako Budějovice,“ dodává mluvčí pro Česko a Slovensko Miroslava Jozová.

Od letošního roku se do krajského města dostalo ale sdílení aut carsharing. „I v jiných městech jsou začátky pozvolné, což platí i pro Budějovice. Jsme připraveni přidávat další vozidla s tím, jak bude stoupat využití. Teď zde máme jedno auto a další by se mohlo objevit po Novém roce,“ říká Michal Šimoník, ředitel firmy Autonapůl.

V současné době jedná s vedením města o výhodnějším parkování. V průměru vychází na auto v Budějovicích 10 až 15 uživatelů měsíčně. Částka za půjčení zahrnuje cenu za ujeté kilometry a celkový čas, po který uživatel auto má.

Zájemce musí s firmou podepsat smlouvu a složit pětitisícovou kauci. Za kilometr zaplatí 4,90 koruny včetně platby za dálniční známku, servis a palivo. Za hodinu dá klient nejméně 27,20 koruny.

V Budějovicích je sto kol

Obyvatelé Budějovic rádi využívají i úspěšný projekt Rekola. V celé České republice má dokonce město pod Černou věží po Praze druhé největší zastoupení. Celkem je po Budějovicích rozmístěna stovka kol, která si mohou lidé půjčit pomocí SMS zprávy nebo mobilní aplikace. Nutná je samozřejmě registrace a poplatek.

V kraji jsou Budějovice zatím jediným městem, kde se po ulicích růžová kola prohánějí.

„Hodně záleží na daném městě. Teď máme zkušenost s 50tisícovými Teplicemi, takže se nebráníme těm menším. Na jihu Čech bylo něco v jednání, ale teď nemám informace o ničem konkrétním. V Budějovicích chceme službu rozšiřovat například o napojení na MHD. Jednáme s městem o tom, jak to posunout dál,“ říká autor projektu Vít Ježek.

A kam jinam vyrazit na sdíleném kole než do společné kanceláře. Jedno takové místo se nachází v Široké ulici v centru Českých Budějovic, kam se loni na jaře přesunula jediná sdílená kancelář, coworkingové centrum Cowo CB. Zde si mohou lidé zaplatit určitý objem hodin a v průběhu měsíce sem docházet pracovat. Například 35 hodin měsíčně stojí 650 korun.

„Zákazníci jsou hlavně ti, kteří jezdí z Prahy nebo zahraničí. Výhod je několik. Navazují se zde například kontakty z jiné branže, díky čemuž se navzájem propojují. Potká se tu grafik s člověkem z marketingu nebo někým, kdo tvoří aplikace. Navzájem se ptají a pomáhají si. V budoucnu bychom chtěli prostor rozšířit, aktuálně sem dochází něco okolo 20 zákazníků,“ dodává Kristýna Mokráčková, PR manažerka Cow CB. Další společný pracovní prostor využívají lidé také v CoWorking Tábor.

Autor:Nejčtenější

Útočného jelena brání tisíce lidí. Park ho místo zastřelení nabídne jinam

Stádo vysoké zvěře ve výběhu návštěvnického centra u Kvildy vyfocené 14. ledna.

Velký obrat nastal v případu jelena, který na začátku února napadl jednoho z hostů návštěvnického centra národního...

V návštěvnickém centru Šumavy napadl muže jelen. Vůdce stáda zastřelí

Nové návštěvnické centrum v Kvildě na Šumavě. Lidé tu uvidí jeleny a divoká...

V areálu návštěvnického centra národního parku Šumava na Kvildě napadl jednoho z návštěvníků jelen. Výběh, ve kterém...Dary nás těší, ale závist nechápu, říká žena po tragickém požáru hájenky

Věra Kupková žije se dvěma syny ve vypůjčeném bytě v Choustníku. Jejich dům na...

Věra Kupková, která je po požáru hájenky v Kajetíně bez střechy nad hlavou, teď žije se dvěma dětmi ve vypůjčeném bytě...

Šumavský jelen Standa, který měl být utracen, půjde do obory k prezidentovi

Stádo vysoké zvěře ve výběhu návštěvnického centra u Kvildy vyfocené 14. ledna.

Ne utracení, ale život v Lánské oboře. To čeká jelena Standu z výběhu Návštěvnického centra na šumavské Kvildě....

Kladno vyhrálo i bez zraněného Jágra, první ligu vedou Karlovy Vary

Jaromír Jágr utkání proti Havířovu nedohrál, zápas pro něj skončil už ve 3....

Hokejisté Kladna v 50. kole první ligy porazili Havířov 3:1, přestože se po většinu zápasu museli obejít bez Jaromíra...

Další z rubriky

Na jihu Čech je víc turistů z Číny než Němců, krajem ale jen projíždějí

Do Českého Krumlova přijedou každý rok dva miliony turistů z celého světa.

Na jihu Čech každým rokem přibývá turistů. Loni se tu ubytovalo o 120 tisíc lidí více než v roce 2016. Poprvé v...

Led na Lipně sílí, bruslařskou magistrálu otevřou možná o víkendu

Správci ledové magistrály odhrnuli v Lipně nad Vltavou a ve Frymburku zhruba...

Ledaři na Lipně měří mocnost příkrovu na zamrzlé největší vodní nádrži v Česku. Ve středu dosahoval led tloušťky 11,5...

Sedm přejezdů v kraji bude bezpečnějších. Dostanou závory

Traktor zůstal stát na přejezdu u Střelských Hoštic. Nedokázal odjet a vrazil...

Správa železniční dopravní cesty letos doplní závory na čtyřech tratích v Jihočeském kraji. Úpravy vyjdou na 57 milionů...

Najdete na iDNES.cz