Víkend na jihu Čech zve na undergroundovou pouť, brusle či Kašpárka

  11:15aktualizováno  11:15
Druhý květnový víkend nabízí na jihu Čech nabitý program. Lidé mohou vyrazit na několik kulturních i sportovních akcí, od netradiční hudební pouti přes jízdu na bruslích až po koncert. MF DNES připravila přehled sedmi nejzajímavějších akcí v příštích dnech.

Rekreační i sportovní in-line bruslaře přivítá Frymburk. (Ilustrační foto) | foto: Daniel Beran MF DNES

Undergroundová pouť
Už potřetí se sejdou jihočeští rockeři na Undergroundové pouti v hostinci Na Americe v Rudolfově u Budějovic. Start je v sobotu ve 13 hodin. Od 15 hodin připravili organizátoři projekci fotografií. Na Jiřího Ganse, jednu z největších obětí normalizace, vzpomene v přednášce František Čuňas Stárek. O hodinu později vystoupí formace Bratři Karamazovi. Potom bude pódium patřit Plastic People of the Universe. Akce připomíná známý masakr v Rudolfově v březnu 1974, kdy komunistická policie brutálně rozehnala více než tisíc fanoušků skupiny.

Vodáci budou splouvat i čistit Vltavu
Řeka Vltava pod Vyšším Brodem bude po roce opět o něco čistší. V sobotu na místo dorazí dobrovolníci s pytli na odpadky. Sraz je v 11 hodin v kempu ve Vyšším Brodě. "Všem zájemcům nabízíme bezplatné zapůjčení lodí na víkend. Kdo si přiveze stan, může v našich kempech ve Vyšším Brodě, Rožmberku a U Fíka přenocovat zdarma. Lodě je však potřeba rezervovat předem na ingetour.cz," řekl za pořadatele Pavel Kolouch.

Česko-německý večer
Večer na téma česko-německých vztahů čeká už v pátek návštěvníky literárního šlehu. Akce začíná tajemnou prohlídkou budějovické DK Slavie. "Při ní budou bafat duchové, lidé uslyší poezii, příběhy, uvidí obrázky a ještě mnoho dalšího. Akce pak pokračuje v Domě U Beránka, kde bude menší výstava a čtení dvou severočeských autorů Radka Fridricha a Patrika Linharta," přiblížil Miroslav Boček.

Farář požehná motorkám
Majitelé silných strojů se v sobotu sjedou u elektrárny Temelín. Motorkářskou sezonu otevřou jízdou do Hrdoňova na břehu Lipenské přehrady. Ještě předtím, než se v pravé poledne vydají na 130 kilometrů dlouhou trasu, jim požehná týnský farář Marek Donnerstag. V cíli si pak všichni účastníci vyzkouší, jak dokážou zvládnout své mašiny během dovednostních disciplín. Zkusí jízdu zručnosti mezi kužely nebo "rozborku a sborku" karburátoru Jawy 250. Program zpestří i rocková skupina Inspiro a přehlídka motooblečení.

Běh pro život
Za lepší život opuštěných dětí poběží v sobotu lidé v Českých Budějovicích. Start je v 15 hodin na hlavním náměstí. Trasa povede historickým centrem přes Sokolský ostrov a Stromovku zpátky na náměstí. Cílem akce je vybrat co nejvíce peněz na pěstounskou péči. "Loni obdobnou trasu zdolalo 616 běžců a podařilo se vybrat přes 106 tisíc korun. Věříme, že snaha pomoci přiměje opět co nejvíce místních obléci startovní čísla," podotkla Hana Svobodová, manažerka Nadačního fondu Tesco. Jak mohou zájemci pomoci? Účastí na běhu a zaplacením startovného ve výši 200 korun, posláním dárcovské SMS nebo převodem na účet. Více je na behprozivot.cz

Kašpárek pokřtí nové CD
Neděle bude patřit jihočeským bejbypankáčům. Nové CD s názvem Ten Halywůd pokřtí od 15 hodin v budějovické Slavii spolek Kašpárek v rohlíku. Na koncertě představí herci z Jihočeského divadla vedle novinek i osvědčené písně z předchozích dvou alb.

In-line sobota ve Frymburku
Frymburk přivítá rekreační i závodní in-line bruslaře. Na místním náměstí a okolní stezce vedoucí podél Lipenského jezera přichystali organizátoři soutěž s názvem Lipánkova brusle a také závody v běhu Lipenský půlmaraton. "Zatímco děti budou soupeřit v doprovodu maskota kapitána Lipánka na kratších tratích okolo náměstí, dospělí se vydají na 21 kilometrů dlouhou trasu z Frýdavy do Frymburka. Na start na druhém břehu Lipna dopraví závodníky místní přívoz," dodal pořadatel Martin Nekola.

Autor:

Nejčtenější

Studenti opouštějí vysokoškolské koleje. Dojíždění je pro ně levnější

V kampusu Jihočeské univerzity v Branišovské ulici v Českých Budějovicích jsou...

Na kolejích Jihočeské univerzity ubývají studenti. Může za to zlevněné jízdné, na kterém lze měsíčně ušetřit i tisíce...

Dům v Písku po pradědečkovi vkusně zateplili. Fasáda pořádně prokoukla

Rodinný dům si nechal v Písku v roce 1913 postavit učitel František Racek s...

František Racek si v roce 1913 nechal v Písku postavit rodinný dům za 14 tisíc zlatých. Se svou manželkou na něj...

Dostavbu dálnice D3 u Ševětína brzdí chyba úředníka, už přišel o práci

Stavba úseku dálnice D3 Ševětín - Borek.

Dokončení téměř jedenáct kilometrů dlouhého úseku dálnice u Českých Budějovic mezi Borkem a Ševětínem brání chyba...

Policie hledá svědky znásilnění školačky v Budějovicích, podezřelého má

Ilustrační snímek

Policie vyšetřuje znásilnění školačky v Českých Budějovicích. Zločin se stal ve středu, kriminalisté zadrželi...

Nazí a vychrtlí andělé nad hlavami vyvolali pře v Jindřichově Hradci

V Panské ulici v Jindřichově Hradci se vznášejí plastoví andělé od sochaře...

V Jindřichově Hradci vyvolali velký rozruch andělé od Michala Trpáka z recyklovaných PET lahví v Panské ulici. Sochy...

Další z rubriky

Domy v Krumlově ohrožovala zpustlá zahrada. Teď je zachráněna i s Paraplíčkem

Na území v Českém Krumlově mezi Kuchyňskou zahradou a zástavbou Rybářské ulice...

Unikátní Horská zahrada, která je součástí areálu Státního hradu a zámku Český Krumlov, se dočkala...

Strakonice a Český Krumlov otevřou nová autobusová nádraží

Nový terminál ve Strakonicích propojí vlakové i autobusové nádraží.

Dva moderní dopravní terminály začnou sloužit cestujícím o víkendu. Ve Strakonicích využijí lidé nový odbavovací...

Bazén v Prachaticích v únoru neotevřou. Rekonstrukce se komplikuje

V areálu plaveckého stadionu v Prachaticích přibude saunový, solný i dětský...

Prachatický bazén měl po první etapě rekonstrukce přivítat první plavce příští rok v únoru. Oprava se ale komplikuje a...

Najdete na iDNES.cz