Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemá maturitu, neprošel konkurzem. Přesto šéfuje strakonické kultuře

  14:34aktualizováno  14:34
Nový šéf městského kulturního střediska ve Strakonicích nemá středoškolské vzdělání a neabsolvoval ani výběrové řízení. Když se MF DNES začala v pondělí o případ zajímat, radnice shodou okolností ve stejný den vypsala konkurz. Ale porušila tím zákon.

Ředitel strakonického městského kulturního střediska má na starosti i věhlasný dudácký festival. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

František Christelbauer šéfoval síti prodejen mobilního operátora, vedl kulturní dům v malé obci a je muzikantem regionální úrovně. A od prosince je ředitelem Městského kulturního střediska ve Strakonicích. V žádném jiném okresním městě by se s největší pravděpodobností do takové pozice nedostal. Důvod? Má jen výuční list a většina radnic na takové posty chce lidi minimálně s maturitou.

„Dvanáct let jsem dělal manažerskou funkci, kde jsem vedl skoro stejný počet zaměstnanců, jako má městské kulturní středisko. Předtím jsem provozoval kulturní dům. Ti, kteří mě za vzdělání kritizují, neakceptují zákoník práce a používají jen některé pasáže,“ brání se Christelbauer.

Městské kulturní středisko Strakonice je příspěvková organizace města. Post ředitele je podle zákoníku práce a vládního nařízení zařazen do dvanácté platové třídy, u níž je podmínkou vysokoškolské magisterské či bakalářské vzdělání.

Pokud to člověk nesplňuje, může mu zaměstnavatel snížit plat tím, že mu odečte část let praxe, a vše je z pohledu zákoníku práce v pořádku. A to se podle mzdových úřednic strakonické radnice stalo.

Z praxe mu odečetli šest let

Pro 48letého Christelbauera je to argument proti jeho kritikům - z praxe mu bylo odečteno šest let a plat, který je v základu přes 16 tisíc korun, mu byl ponížen.

Vyučený elektrotechnik Christelbauer se po podzimních volbách stal zastupitelem za vítěznou Strakonickou veřejnost, která má většinu v radě města. Právě ta šéfy organizací jmenuje a radní už dříve jeho výběr komentovali, že chtěli člověka, k němuž mají důvěru. Nově je také člen dozorčí rady městského pivovaru.

Do křesla ředitele kultury usedl poté, co jej radní nejprve vyslali na kontrolu hospodaření kulturního střediska. Když rezignovala dosavadní šéfka Eva Dresslerová, tak jmenovali Christelbauera bez výběrového řízení jako krizového manažera. Výběrové řízení na řádného ředitele má být do konce června letošního roku. Jenže...

Když se v pondělí začala MF DNES na radnici na Christelbauera ptát, na úřední desce se shodou okolností objevilo vypsané výběrové řízení na nového, řádného ředitele. MF DNES zjistila, že tento konkurz přitom neschválila rada města, což je povinnost ze zákona.

Také podmínky výběrového řízení jsou zajímavé. Radnice do čela kultury hledá člověka, který bude mít praxi a „střední“ vzdělání. Podle právníků slovo střední znamená jakékoliv vyšší než základní. Tedy i střední odborné s vyučením, což je dobrá zpráva pro Christelbauera, jenž se netají tím, že se chce přihlásit a má už připravenou i koncepci.

„Na vypsání výběrového řízení neexistuje žádné usnesení. Mám dojem, že je vše děláno účelově,“ kroutil nad zněním podmínek konkurzu hlavou bývalý starosta Strakonic Pavel Vondrys z uskupení Jihočeši 2012, který je nyní v opozici.

Starosta Břetislav Hrdlička ze Strakonické veřejnosti uznal chybu, když jej
MF DNES upozornila, že konkurz je bez schválení radou města neplatný.

„Spoléhal jsem se na úřednice personálního oddělení, které mě na to, že má vypsání výběrového řízení schválit rada města, neupozornily. Okamžitě to nechám stáhnout, schvalovat to budeme ve středu,“ reagoval.

MF DNES oslovila tajemníky jiných radnic v kraji, jaké požadavky mají na ředitele příspěvkových organizací. „Podmínkou je vždy vzdělání, které odpovídá platové třídě. Tedy pokud je post ředitele ve dvanácté platové třídě s požadavkem vysokoškolského vzdělání, požadovali bychom i my takové vzdělání,“ vysvětlil tajemník Tábora Lubomír Šrámek.
Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Policisté zadrželi ženy, které v Krumlově okradly dvě Číňanky o 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Policie zadržela dvojici dívek, které v Českém Krumlově zřejmě okradly čínské turistky o v přepočtu 140 tisíc korun....

Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Další z rubriky

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Ve skladu v Čimelicích našli mrtvého muže. Nikdo ho neviděl několik dní

(ilustrační snímek)

Mrtvého cizince nalezl ve čtvrtek po poledni muž, který se pohyboval v areálu čimelické firmy. Šestačtyřicetiletý...

Budějovické centrum Piano má opět zpoždění. Otevření se odkládá

Administrativní centrum Piano vzniká u křižovatky Mánesovy a Lidické ulice v...

Na administrativní budově na rohu Mánesovy a Lidické ulice v Českých Budějovicích se stále pracuje. Hotová měla být v...

Grafton Recruitment Praha
ŠÉFKUCHAŘ, Český Krumlov

Grafton Recruitment Praha
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz