Domovní a bytová správa je příspěvkovou organizací města. Spravuje celkem 313 domů s 1 434 městskými byty a dále spravuje 3 233 bytů v soukromém vlastnictví.

Domovní a bytová správa je příspěvkovou organizací města. Spravuje celkem 313 domů s 1 434 městskými byty a dále spravuje 3 233 bytů v soukromém vlastnictví. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Šéfka bytové správy v Písku končí. Nechávala vydělávat spřízněné firmy

  • 5
Domovní a bytová správa v Písku starající se o více než 4 600 bytů je dlouho kritizovanou organizací. Přesto v ní nechalo město udělat audit až nyní. Ten ukázal, jak její ředitelka Zdeňka Řezáčová hospodařila a nechávala vydělávat spřízněné firmy.

Auditorský tým pod vedením Anny Velíškové našel celkem 22 pochybení střední a větší vážnosti.

"Výsledek kontroly ukázal, že domovní a bytová správa byla rodinným podnikem," poukázal starosta Ondřej Veselý (ČSSD) na to, že kupříkladu manžel ředitelky vyhrával často výběrová řízení na zakázky. A podával jen o málo nižší nabídky než nejlevnější konkurenti.

"To se samozřejmě může stát. Ale když je to podeváté za sebou? Můžeme se domnívat, jak je to možné, ale nelegální to není," dodal starosta Veselý. Manžel ředitelky si tak od roku 2008, což je období, kterým se audit zabýval, dostal k zakázkám za statisíce korun.
 
"Příjem veřejných prostředků u osoby blízké by mohl vzbuzovat podezření ze střetu veřejného zájmu se zájmem osobním a ohrozit důvěru v nestrannost. Tomuto riziku by se měla ředitelka jako manažerka organizace snažit vyhnout," zdůraznila auditorka.
 
Manžel ředitelky ovšem není jediným podezřelým dodavatelem. Audit si všiml, že pro organizaci pracovaly tři stavební firmy, které měly v podstatě monopol.

"V letech 2008-12 se na dodávkách stavebních prací podílí opakovaně stejné firmy. Například v roce 2011 mají tři firmy 424 faktur," uvádí auditorka. Jedna z firem má v průměru dokonce jednu fakturu denně.

Některá zjištění jsou až úsměvná. Například údržbu chodníků provádí podle smlouvy externí dodavatel, který však využívá multikáru v majetku DBS, která platí údržbu, pohonné hmoty i posypový materiál.
 
Zásadní problém našli auditoři u platových výměrů. Někteří zaměstnanci byli totiž zařazeni do jiných mzdových tabulek a brali o tisíce měsíčně víc, než měli dostávat. "Všichni jsme tušili, že tam nedostatky budou, ale ten rozsah je obrovský. Zjištěná pochybení jsou zásadními manažerskými selháními," prohlásil Veselý.

Ředitelka údajně také zneužila informace při nákupu bytu

Řezáčová navíc podle všeho zneužila informace, které jako ředitelka DBS měla při nákupu vlastního bytu. "Vyhlédla si byt, který nechala opravit tak, aby zůstal v druhé kategorii, a koupila ho za nižší částku," popsal starosta.
 
Ředitelka to popírá. Podle ní pak na vlastní náklady byt doopravila a vynaložená částka byla vyšší než rozdíl mezi bytem první a druhé kategorie. Odmítá také to, že by cíleně přihrávala zakázky spřízněným firmám.

"Na trhu práce byla firma nejlevnější, a tudíž často objednávaná," vysvětlila ředitelka, která byla ve funkci od roku 1991.

Rada města přijala usnesení, ve kterém ředitelka Řezáčová ztrácí veškerá osobní ohodnocení. Radnice navíc začne v půlce února hledat nového šéfa DBS, který dosavadní ředitelku okamžitě nahradí.

"Osobně jsem navrhoval okamžité odvolání," přiznal starosta Veselý s tím, že žádné odstupné ředitelka čekat nemůže.

Domovní a bytová správa je příspěvkovou organizací města. Spravuje celkem 313 domů s 1 434 městskými byty a dále spravuje 3 233 bytů v soukromém vlastnictví.
 
Starosta avizoval, že podobný audit město provede v dalších příspěvkových organizacích města. Konkrétně v Centru kultury Písek a také ve Vodohospodářské správě města Písek. V budoucnu patrně i v městských službách.