Šéfkuchař Masných krámů Luděk Hauser.

Šéfkuchař Masných krámů Luděk Hauser. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Šéfkuchař Masných krámů dělá hostům z piva i zmrzlinu

  • 0
Šéfkuchaře slavných Masných krámů Luďka Hausera lákalo vaření, pečení i smažení už od dětství. Jedinou možnou volbou tak bylo vyučit se kuchařem. Začínal v kuchyni hotelu Bayerischer Hof v lázeňském městě Bad Füssing, který je zařazený do průvodce Michelin. Jednou by si chtěl otevřít vlastní restauraci.

"Maminka pracovala ve školní jídelně a já jí rád doma koukal pod ruku. Mým prvním výtvorem byl puding, který jsem neudělal jen z prášku a mléka na plotně, ale zamíchal do něj ještě ušlehaný sníh.

To, že zřejmě nejsem v kuchyni úplné nemehlo, jsem začal poznávat i při praxi v hotelu Gomel, kde si mě ještě s kamarádem brávali tamější šéfkuchaři Svoboda a Štěpánek k ruce, což bylo při počtu více než desítky učňů v kuchyni velké vyznamenání," vzpomíná na začátky své profesní kariéry Hauser ve chvíli, kdy spolu sedíme v jednom z boxů v Masných krámech a on si vychutnává ležák.

"Malé pivo si tady dávám denně po obědě, ale rád vypiju i třetinku večer, když nemůžu usnout. Jinak mám kamaráda na Moravě, který mě zásobuje dobrým vínem, to mám taky rád," přiznává šéfkuchař, který s pivem experimentuje i při vaření. Dokonce z něj při speciálních akcích připravuje pro hosty i zmrzlinu.

Zlomený kotník rozhodl o jeho kariéře

Jeho kariéra se ovšem mohla ubírat zcela jiným směrem. Hrál totiž aktivně fotbal za českobudějovickou Škodovku a byl přesvědčen, že profese kuchaře bude spíš jen takovou pojistkou. Při tréninku si ovšem zlomil komplikovaně kotník a se sny o sportovních úspěších byl konec. A tak se vydal na zkušenou do ciziny.

"Už na škole jsme měli možnost vyjet na praxi do rakouského Bad Leonfeldenu, kde jsme pracovali v kuchyni s jejich studenty. Tam jsem viděl, že západní gastronomie využívá suroviny, které jsem často ani neznal. Po vojně jsem sehnal tip na místo kuchaře v bavorském lázeňském městě Bad Füssing a po úspěšném překonání všech byrokratických překážek jsem získal pracovní povolení. V hotelu Bayerischer Hof, který je přímo na hlavní lázeňské kolonádě, mě postavili k plotně na nejnižší pozici kuchaře-příloháře."

Šéfkuchař Masných krámů Luděk Hauser pekl před pivnicí vola, který vážil 300 kilogramů.

Vypracoval se a uvažoval o zkouškách na mistra šéfkuchaře. To ovšem představuje investici minimálně 10 000 eur z vlastní kapsy. Přesně v té době se dozvěděl o plánovaném znovuotevření Masných krámů. Zkusil se přihlásit do konkurzu a uspěl.

Zkušenosti z Bavorska se mu ovšem hodily i ve zdejší kuchyni. Stejně jako tam, i v Budějovicích připravuje tematické večery nebo týdny s kuchyněmi různých zemí. Dvě stovky míst u stolů zásobují pokrmy z kuchyně, která má rozměr dvou malých boxů, do nichž lidé v Masných krámech usedají.

"Hosty zajímá výsledek, ne to, že vaříme na pětníku. Naštěstí máme vynikající vybavení," dodává Hauser.

Zároveň tvrdí, že pivnice typu Masné krámy mají budoucnost, protože se tady u jednoho stolu sejdou lidé různých profesí a jdou sem kvůli dobrému pivu, jídlu i atmosféře.

A o čem sní, když sundá kuchařský rondon? "Jednou bych chtěl mít vlastní restauraci, kde by se vařila jednoduchá kvalitní jídla, taky ryby, kterým Češi stále ještě nepřišli pořádně na chuť," směje se Luděk Hauser.