Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budějovice jsou městem semaforů. Nové vyrostou u nádraží a u výstaviště

  16:58aktualizováno  16:58
Stovky řidičů se ještě nedokázaly smířit s tím, že za pár týdnů budou mezi vlakovým a autobusovým nádražím semafory, a už se na ně chystají v Českých Budějovicích další. Tentokrát se objeví mezi zastávkami hromadné dopravy u výstaviště na Husově třídě.

Na českobudějovické Husově třídě vyrostou semafory mezi zastávkami MHD u výstaviště. | foto: MAFRA

Zlepšení pro chodce a MHD jsou podle mnohých až příliš draze vykoupena tím, že se kouskuje doprava a horší její plynulost na důležitých silnicích.

„K čemu je mezi nádražími podchod. Než definitivně vytlačit chodce na nové přechody, mělo město udělat jezdicí schody a zlepšit jeho přístupnost,“ myslí si jeden z řidičů z Budějovic Jaromír Bartáček. Nelíbí se mu ani plán na nové semafory u výstaviště.

Záměr města je na první pohled bohulibý. Jedná se o první etapu rekonstrukce křižovatky Husovy a Dlouhé louky, tedy dopravně nejrušnějšího místa ve městě. Začne se úpravou zastávek MHD a novým bezpečnějším přechodem s ostrůvkem mezi nimi.

„Signál semaforů bude sehraný s ostatními, aby nedocházelo ke zdržování dopravy,“ slibuje náměstek primátora Petr Holický. Stejně to má fungovat i u nádraží, kde má být zelená na přechodech v souladu s těmi vedlejšími do Lannovy třídy a u lávky přes železnici.

Křížení Husovy třídy a ulice Na Dlouhé louce

Křižovatkou u českobudějovického výstaviště projede denně 56 tisíc aut, a je tak nejfrekventovanější v krajském městě. V ranní špičce tudy za 15 minut projede přes dva tisíce aut. Kříží se tam ulice spojující centrum města s největšími sídlišti Máj, Šumava a Vltava a hlavní silnice ve směru na Plzeň a opačně k hranicím s Rakouskem.

„Už ani teď to tam přece nefunguje. Na červenou stojím u lávky a pak znovu u Lannovy,“ kontruje řidič z povolání Vladislav Stránský. Ani on s dalšími semafory u výstaviště nesouhlasí.

Změny tam chce město stihnout udělat ještě letos. Bude záležet, jestli se Jihočeský kraj pustí do opravy Husovy mezi odbočkou do ulice Na Sádkách a U Kapličky. „Práce, které jdou finančně za městem, potrvají 60 dní a budou stát 5,3 milionu korun,“ upřesnil náměstek primátora pro dopravu František Konečný.

Obě akce jsou součástí projektu Koridor MHD, který upřednostňuje provoz městské hromadné dopravy v Budějovicích. Na mnoha místech už výrazně pomohl snížit zpoždění řady linek. Jeho součástí jsou třeba vyhrazený BUS pruh v Husově třídě, preference na křižovatkách či nové zastávky U Koníčka.

Vyhrazený pruh mají mít v budoucnu autobusy a trolejbusy také u výstaviště ve směru do centra. Součástí této úpravy má být i rekonstrukce křižovatky Husova a Dlouhá louka.

Pro řidiče jedoucí vpravo z Husovy na Dlouhou louku mají vzniknout samostatné odbočovací pruhy a místo přechodu vlevo ve směru od Dlouhého mostu k sídlištím má být lávka.

„Máme studii i rozpracovanou dokumentaci pro územní řízení, ale nemůžeme pokročit. Potřebujeme pozemky u Husovy třídy,“ konstatoval Holický. Jenže jejich majitel je nechce prodat ani vyměnit za jiné.

Na Husově třídě by v budoucnu mohly přibýt ještě další semafory. Byly by navíc jen asi 200 metrů od těch, co budou u výstaviště. V tomto případě by sloužily při výjezdu z parkoviště na výstavišti a na druhé straně od velkého bytového domu U Kapličky, který se právě staví, a dalších objektů.

Město tento projekt zatím pozdrželo, protože se radní v názorech rozcházejí a někteří jsou rázně proti. Výstaviště má navíc nové vedení, a tak není jisté, jestli ve svém areálu bude chtít zřídit záchytné parkoviště. „Budeme o tom jednat, ale zesilují hlasy, aby tam semafory byly, protože jsou problémy s výjezdem z vedlejší silnice,“ sdělil Konečný.

Co se týká přibývající světelné signalizace, tak v uplynulých letech kouskovala dopravu na Dlouhé louce, Strakonické, ale i v Mánesově. Tedy na nejrušnějších místech ve městě sloužících jako městský okruh.

Největší kritiku sklízely semafory u Sconta na Strakonické, kde to následně znamenalo i snížení nejvyšší dovolené rychlosti. Kontroverzní bylo také zřízení dvojice přechodů se světly na Mánesově u Koh-i-nooru. Navíc mají v dohledné době další přibýt na křížení Mánesovy a Dukelské.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Řidič sportovního auta narazil do kamionu, vylétl z vozu a zemřel

Řidič Mercedesu AMG se mezi Věřním a Rožmberkem střetl čelně s kamionem. Nehodu...

Na silnici mezi Rožmberkem nad Vltavou a Větřním na Českokrumlovsku řidič sportovního mercedesu zřejmě vlivem...

Další z rubriky

Nová linka MHD přijede na hlavní náměstí v Budějovicích ulicí Karla IV.

V českobudějovické Krajinské ulici jezdí od středy minibusy.

Vedení Českých Budějovic představilo změny v MHD, které začnou platit od 1. listopadu. Na novou linku 23, která spojí...

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz