Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Důchodcům končí období stresu. Budějovický Senior dům změnil majitele

  9:33aktualizováno  9:33
Vytunelovaný Senior dům na Husově třídě v Budějovicích má po dražbě nového majitele. Pro důchodce to znamená konec nejistoty, co s nimi bude. Nový vlastník zaplatil 230 milionů korun. Chce zachovat provoz a rozšiřovat služby.

Původní majitel domova Stanislav Snášel si už odseděl necelý rok ve vězení za 269milionový úvěrový podvod při stavbě objektu. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Necelé dva roky bylo zařízení pod vedením insolvenčního správce. Nový majitel, který zatím nechce zveřejňovat své jméno, objekt vydražil za vyvolávací cenu. Byl jediným zájemcem.

Dražba se konala poněkolikáté. Původní cena byla loni v létě 350 milionů, potom postupně klesala. Za 249,5 milionu se insolvenční správce pokoušel Senior dům prodat hned několikrát.

Důchodcům se ve středu nový majitel představil na pravidelné besedě, na které mohou každý měsíc obyvatelé probrat své aktuální starosti s vedením domova. Na začátek hned sklidil potlesk.

"Provoz zachovám, nikdo se nemusí bát. Naopak budu služby rozšiřovat," uvedl majitel.

Jedinou výraznější změnou bude přestěhování části klientů, kteří bydlí v takřka prázdném bloku budovy, do více obsazeného. Majitel tak nebude muset topit v budově, kde bydlí pár lidí. Vedení domova ale klienty ujistilo, že kvalita bydlení zůstane stejná.

Původní majitel seděl necelý rok ve vězení

Pro seniory by tak měl skončit rok a tři čtvrtě trvající stres. Senior dům byl pod vedením insolvenčního správce a nevědělo se, jestli se najde nový majitel. A hlavně, jaký bude jeho záměr s budovou.

Původní majitel domova Stanislav Snášel si už odseděl necelý rok ve vězení za 269milionový úvěrový podvod při stavbě objektu. Na krku má navíc další obvinění z podvodů a také zpronevěry kaucí seniorů, které platili při nástupu do domova. Na hlavu to dělalo v průměru třicet tisíc plus dalších 70 za předplacené služby na deset let.

Původně byl Snášel za úvěrový podvod odsouzen na osm let, odvolací soud mu trest zmírnil na rok a půl. Po necelém roce byl podmíněně propuštěn.

V příštím týdnu by měl podnikatel stanout před soudem znovu. Tentokrát ještě se dvěma svými společníky Karlem Berkou a Martinem Hartem. V době, kdy se Snášelovy firmy dostaly pod správu konkurzního správce, posílali seniorům dopisy, aby jim zaplatili nájmy. Důchodci ho však dodávali už správci.

V dopisech jim nevybíravě hrozili exekucí a poslali je i zemřelým klientům. Nyní se každý z obžalovaných snaží hodit vinu na druhého.

"Obviněný Snášel uvedl, že nechápe, proč je stíhán. Peníze na kauce byly po celou dobu v trezoru. Žádný dopis nepodepsal ani neposílal. Ve společnosti vykonával to, co mu předepisuje zákon. Na další dotazy odpovídal v podstatě v tom smyslu, že si nic nepamatuje a nic neví," píše se v obžalobě, kterou má MF DNES k dispozici.

Hart s Berkou naproti tomu tvrdí, že o všem formálně rozhodoval Snášel. Hart dopisy podepsal, protože si myslel, že je to správné. Ještě v dubnu minulého roku MF DNES tvrdil, že senioři "peníze bezdůvodně posílali na jiný účet a je třeba to dát do pořádku".

Letos v červnu, kdy již byl obžalován, byl mnohem mírnější. Podepsat dopisy prý musel. "Když za mnou přišel právník, abych to udělal, tak jsem neměl jinou možnost. Vždyť by mě pak mohli obvinit z porušení povinností při správě cizího majetku," řekl v červnu.

Na problémy v Senior domu upozornila jako první MF DNES v lednu minulého roku. Ukázalo se, že na účtech firmy chybí kauce i zálohy za služby, firma neměla peníze na teplo, platy zaměstnancům. Ačkoli měly Snášelovy firmy stamilionové dluhy, v průběhu pár let jimi prošly desítky luxusních vozů značek jako Ferrari, Bentley, Maserati nebo Porsche.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

VIDEO: Začala s kadibudkami. Teď maluje na maringotky hrady i osobnosti

Výtvarnice a učitelka Barbora Ticháčková o prázdninách maluje na maringotky...

Mezi desítkami vodáckých zastavení s občerstvením na Vltavě jen málokdo přehlédne maringotky kiosku Pod Čeřínem poblíž...

Rozvoji festivalu by pomohlo více luxusních hotelů, říká jeho prezident

Jaromír Boháč je prezidentem Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov.

Legendární Lúčnica a Čechomor nadchly diváky sobotního koncertu, kterým vyvrcholil 27. Mezinárodní hudební festival v...

Po srážce s traktorem na Písecku vykolejil vlak, strojvůdce se lehce zranil

Traktor vjel na Písecku na železniční přejezd v době, kdy tudy projížděl vlak.

Na železničním přejezdu na Písecku vjel ve čtvrtek večer traktor s vlekem před osobní vlak. Při srážce vlak vykolejil a...

Najdete na iDNES.cz