Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Koalici v Budějovicích blokuje nevraživost. Půjde Thoma z kola ven?

  9:16aktualizováno  9:16
První námluvy o sestavení nové koalice v Českých Budějovicích ukázaly, že programy stran a hnutí nejsou překážkou. Problémem jsou jednotliví politici, kteří se nemohou vystát. V tomto ohledu nejvíce vadí Juraj Thoma, Pavel Matoušek či Petr Petr.

Juraj Thoma | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

S exprimátorem Jurajem Thomou, lídrem hnutí Občané pro Budějovice (OPB), odmítá být v koalici hlavně ČSSD, problémem je samozřejmě i pro občanské demokraty.

Juraj Thoma je obžalovaný, v tom vidíme problém. Upozorňovali jsme na to, už když jsme byli s OPB v koalici, ale tehdy jsme ji nechtěli rozbíjet,“ reagoval zastupitel Miroslav Joch z ČSSD.

Zastupitelstvo města České Budějovice

ANO 9 křesel
OPB 8 křesel
ČSSD 8 křesel
KSČM 6 křesel
nezávislí 5 křesel
ODS 3 křesla
TOP 09 3 křesla
KDU-ČSL 3 křesla

Pozn.: Celkem 45 zastupitelů, pro většinu je tak potřeba alespoň 23 hlasů

Sociální demokraté vyjednávali s hnutím ANO, které chce být právě s OPB v koalici, což už oznámilo. Potřebuje však další partnery, kterým by mohla být ČSSD. Ta naopak pro ANO nabízela spolupráci s ODS, lidovci a nezávislými.

Jenže u nich má zase problém ANO, především v osobě nezařazeného zastupitele (a nedávno vyloučeného člena z hnutí ANO) Pavla Matouška, ale i Petra Petra z KDU-ČSL. Oba totiž na konci června zastupitelstvu přispěli ke konci bývalé koalice, když zvedli ruku pro odvolání primátora Jiřího Svobody (ANO) a jeho tří náměstků.

„Na sněmu jsme se dohodli, že se třemi vyloučenými členy do spolupráce nepůjdeme,“ potvrdil před několika dny Svoboda. Kromě Matouška měl na mysli ještě Filipa Šmause a Elišku Richtrovou.

Někdo musí ustoupit

Nastala tak poměrně patová situace a někdo bude muset udělat ve svém postoji razantní změnu. Pokud chce být totiž ANO v koalici s OPB a zároveň říká, že nebude spolupracovat s KSČM, s takzvanými odpadlíky (vyřazenými z hnutí) a problém má i s lidovci kvůli Petru Petrovi, tak je situace v takovou chvíli hodně složitá a možností pro sestavení silné koalice mnoho není.

Tento týden může být klíčový. Do jednání po ANO vstoupí také Občané pro Budějovice, které čekají na návrat Juraje Thomy, jenž je podle informací MF DNES v zahraničí. Už při podzimním vyjednávání se ukázal být tím největším hráčem a pro mnohé nečekaně rychle se mu podařilo uzavřít spolupráci a získat pro své hnutí velmi silnou pozici s několika náměstky a radními.

Poměrně v klidu se zatím mohou cítit občanští demokraté. „Na mnoha věcech jsme se shodli, především na důležitých tématech pro město. Samozřejmě si uvědomujeme, v čem jsme z opozičních lavic koalici kritizovali, a to je nutné si vyjasnit,“ oznámil po schůzce s ANO Michal Šebek z ODS.

TOP 09 zřejmě skončí v opozici

Do opozičních lavic dost možná zamíří TOP 09, s nimiž se podle ohlasů zatím příliš nepočítá. „Osobně to vidím tak na devadesát procent. Na druhou stranu doposud nikdo neřekl, že by s námi nechtěl spolupracovat. Za sebe mohu říct, že jsme na komunální úrovni s ANO vycházeli bez problémů,“ konstatovala Petra Šebestíková (TOP 09).

Ohledně dalšího posunu směrem kupředu bude záležet, jak dlouho vydrží pohromadě dvojblok ANO a OPB. Stejně tak, zdali zůstane pohromadě pět nezávislých zastupitelů. Například s Kamilem Caltou či Evou Hajerovou si totiž mnozí dovedou spolupráci představit, s jinými už méně.

„Když se to potáhne dlouho, může vše dojít do fáze, kdy padne příkaz shora a zástupci stran a hnutí se zkrátka dohodnou a budou spolupracovat. Nebylo by to poprvé, co se tak v Budějovicích stalo. Pak zmizí i osobní zaujatost,“ zdůraznil jeden z českobudějovických zastupitelů, který si nepřál být jmenován. Netýká se to OPB, které je lokálním hnutím bez celostátního vedení.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Po srážce s traktorem na Písecku vykolejil vlak, strojvůdce se lehce zranil

Traktor vjel na Písecku na železniční přejezd v době, kdy tudy projížděl vlak.

Na železničním přejezdu na Písecku vjel ve čtvrtek večer traktor s vlekem před osobní vlak. Při srážce vlak vykolejil a...

Školka spolupracuje s univerzitou, připraví učitelky na dvouleté děti

Ilustrační snímek

Mateřská škola Větrná v Českých Budějovicích se díky spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci...

Postavme divadlo a mosty, říká hlavní architekt Českých Budějovic

Hlavní architekt Budějovic Jan Němec dojíždí do krajského města na jeden den v...

Podle hlavního architekta města Jana Němce je urbanistická podoba Českých Budějovic zakotvena v územním plánu....

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz