Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jihočeské památky přilákaly skoro milion lidí. Některé otevřou i v zimě

  10:09aktualizováno  10:09
Na jihočeských hradech a zámcích ve čtvrtek oficiálně skončila sezona. Památkáři ji hodnotí jako slušnou, dorazilo kolem 908 tisíc návštěvníků. Na zimní prohlídky zvou Hluboká, Český Krumlov a Rožmberk.

Přes tisícovku zájemců přilákala obnovená opatská kaple ve Zlaté Koruně. Restaurátoři na stěnách objevili fresku svatého Václava. Cisterciácký klášter letos přivítal 30 tisíc lidí. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Ještě ve čtvrtek poslední turisté obdivovali portréty šlechticů, reprezentační pokoje i černé kuchyně. Teď už tam řádí zaměstnanci - utírají prach, přikrývají nábytek.

Jihočeští památkáři hlásí dobrou sezonu. Prohlídkové trasy hradů, zámků a kláštera Zlatá Koruna navštívilo od dubna do října přibližně 908 tisíc lidí.

"Z hlediska dlouhodobého průměru to představuje velmi slušnou návštěvnost. Výnosy ze vstupného dosahují výše přes 90 milionů. Všechny prostředky jsou už v průběhu letošního roku využívané na restaurování památek a další aktivity," říká Petr Pavelec, ředitel Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.

Návštěvnost památek

rok                   2013        2012

Č. Krumlov   296 615     294 812

Hluboká       237 131     232 803

Č. Lhota         62 710       68 581

Rožmberk       53 475      47 557

J. Hradec        47 825      58 239

Třeboň            33 873      38 459

Landštejn        33 004      38 290

Zl. Koruna        30 787     20 652

Zvíkov              28 388     34 715

Kratochvíle      27 580     32 164

Domanín          27 504     31 111

Nové Hrady      18 079     16 183

Dačice              10 921     13 119

celkem           907 892    926 685

Největší skok v návštěvnosti zaznamenala proti minulé sezoně Zlatá Koruna. Cisterciácký klášter si prohlédlo třicet tisíc lidí. Přispěly k tomu i oslavy 750 let od založení. Jejich hlavním bodem byla velká výstava Král a jeho koruna, kterou během sezony zhlédlo přes devět tisíc návštěvníků.

Přes tisícovku zájemců přilákala obnovená opatská kaple. Restaurátoři na stěnách objevili fresku svatého Václava i zlomek monumentálního obrazu Klanění tří králů. Během slavnostního roku hostil klášter přes 70 kulturních akcí, které navštívilo pět tisíc zájemců.

Výročí si připomínal také zámek v Třeboni. Vztahovalo se k narození a úmrtí kněžny Eleonory ze Schwarzenbergu, která byla spoluiniciátorkou romantické novogotické přestavby zámku Hluboká.

Za celou sezonu nabídly jihočeské památky ve správě NPÚ více než 600 akcí. Poprvé se památkáři podíleli i na spolupořádání Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově. V úvodu sezony otevřeli novou prohlídkovou trasu v Dačicích.

"Pokračují práce na instalaci hostinských pokojů na zámku Hluboká. Zahájili jsme restaurování věže Jakobínky v Rožmberku, po administrativních průtazích začneme na konci letošního roku s plánovanou rekonstrukcí Špitálu Nejsvětější Trojice v Českých Budějovicích," přibližuje Pavelec.

Hluboká zve na Vánoce na zámku

Už šestým rokem láká zámek Hluboká od listopadu do března na zimní prohlídkové trasy. V devíti pokojích se seznámí s životem posledních čtyř generací Schwarzenbergů, majitelů zámku. Lidé postupně projdou Hamiltonovým a kuřáckým salonem kněžny Terezie, jídelnou či obývákem Adolfa ze Schwarzenbergu.

"Letos mohou návštěvníci zavítat na Hlubokou také od 25. do 26. prosince na prohlídky s názvem Vánoce na zámku. Při nich se dozvědí zajímavosti o zámeckých vánočních zvycích," dodává mluvčí jihočeských památkářů Jitka Skořepová.

Pohled do soukromí šlechtické rodiny Buquoyů přináší během zimních měsíců hrad Rožmberk nad Vltavou. Díky temperování tam i v třeskutých mrazech přivítá návštěvníky teplota 12,5 stupně. Kromě jídelny, salonu, herny a pracovny vystoupají během příznivého počasí na Anglickou věž.

Třetí zimní sezonu zahajuje dnes Hradní muzeum v Českém Krumlově v prostorách hrádku na druhém nádvoří.

Několik památek chystá kulturní program během adventu. Nové Hrady tradičně lákají na vánočně laděné víkendové prohlídky s názvem Vánoce u pana správce. "Novinkou jsou listopadové a prosincové prohlídky ve středu a v pátek od 13 hodin v češtině, ve 14 hodin v němčině. Když nebudou extrémní mrazy, tak na ně navážeme i v lednu. Aktuální informace budou vždy na našem webu," podotýká kastelán Jan Smolík.

V Jindřichově Hradci připraví Adventní dny, v Dačicích vánoční jarmark, v Třeboni výstavy, v klášteře Zlatá Koruna chystají koncerty.

Autor:Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...Týrané štěně z Prachatic převezli na specializované pracoviště do Prahy

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

Bezmála 136 tisíc lidí už podepsalo petici, která žádá nejvyšší možný trest pro 24letého muže z Prachatic týrajícího...

VIDEO: Řidič si z D3 u Tábora udělal závodní dráhu, jel až 222 km/h

Třicetiletý řidič jel po D3 rychlostí až 222 km/h.

O téměř sto kilometrů v hodině překročil na jihočeské dálnici D3 povolenou rychlost řidič vozidla Alfa Romeo. Jeho...

Kladno si zahraje o extraligu. V baráži se může objevit i Jágr

Václav Nedorost (vlevo) z Českých Budějovic bojuje s Ladislavem Zikmundem z...

Kladenští hokejisté vyhráli v Českých Budějovicích 5:2, na zápasy semifinálovou sérii získali 4:1 a z prvoligového play...

Další z rubriky

Tříhodinová hádka o halu. Část klubů je proti jejímu bourání

Sportovní hala v Českých Budějovicích.

V době, kdy budějovická radnice hledá v soutěži firmu, která má postavit Multifunkční centrum Dlouhá louka za více než...

Tábor přišel o cenné pozemky v bývalých kasárnách Jana Žižky

Pozemky a budovy v kasárnách Jana Žižky stát prodal firme AXR z Plané nad...

Město Tábor si už nemůže dělat plány s budovami a přilehlými pozemky v někdejších kasárnách Jana Žižky. Stát je prodal...

VIDEO: Řidič si z D3 u Tábora udělal závodní dráhu, jel až 222 km/h

Třicetiletý řidič jel po D3 rychlostí až 222 km/h.

O téměř sto kilometrů v hodině překročil na jihočeské dálnici D3 povolenou rychlost řidič vozidla Alfa Romeo. Jeho...

Najdete na iDNES.cz