Oprava silnice od Lipna k hranicím potěší lyžaře mířící na Hochficht

  11:31aktualizováno  11:31
Než se lyžaři dostanou do rakouských areálů Hochficht a Schöneben, musí projet 12 kilometrů dlouhou silnicí spojující Novou Pec s hranicemi s Rakouskem, která je úzká a hrbolatá. Od letošní zimy se mohou těšit na opravený tříkilometrový úsek od státní hranice do Přední Zvonkové. Práce potrvají od 16. srpna do poloviny listopadu.

Letecký pohled z roku 2013 na rakouský lyžařský areál Hochficht. Za vrcholy Hraničníku (vlevo) a Smrčiny je vidět Lipno. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

„Nepůjde o jednoduchou stavbu už vzhledem k podmínkám, dostupnosti i jejímu umístění v sousedství Národního parku Šumava,“ uvedl Ivan Šot, ředitel závodu Dopravní stavby Jih Swietelsky stavební, který na Šumavu přesune část svého týmu ze stavby dálnice D3 z úseku Bošilec - Ševětín.

Fotogalerie

Stavbaři doplní poslední úsek krajské silnice třetí třídy před státní hranicí o patnáct míst, kde se auta pohodlně vyhnou, jinak zůstane v této části podél národního parku jednopruhový, protože kraji se nepodařilo prosadit její rozšíření na dva pruhy.

Při modernizaci se komunikace rozšíří zhruba o půl metru, a bude tak široká čtyři metry. Dojde také k úpravě a opravě odvodnění, propustků či sjezdů. Obnovu vozovky budou silničáři provádět technologií recyklace za studena, což umožní, aby se původní materiál zužitkoval na místě. Vše na přelomu října a listopadu zakončí pokládkou nového asfaltu.

Výhybny se posunovaly, aby neohrozily chráněné rostliny

Výhybny, neboli rozšířená místa k vyhnutí protijedoucího vozidla, mají na úzké čtyřmetrové cestě zvýšit bezpečnost jízdy. Zvlášť v zimní sezoně tudy podle odhadů projede denně přes 300 aut a desítky autobusů s lyžaři, kteří míří do rakouských areálů Hochficht a Schöneben.

Přitom původně projektované výhybny se po připomínkách šumavského parku posunovaly tak, aby neohrozily chráněné rostliny. „V tom je tato stavba výjimečná. Vedle tradičních dohledů ji provází i ekologický dozor,“ poznamenal Miloslav Jindra, šéf stavby ze společnosti Swietelsky stavební.

Firma zahájila přípravné práce už v březnu, kdy v době vegetačního klidu podle pokynů správců chráněného území vykácela na 380 náletových dřevin podél opravované trasy.

„V červnu jsme navázali demolicí původního mostu přes potok Pestřice na hranici s Rakouskem a stavíme nový. To za dozoru i rakouských úřadů a při běžném provozu, neboť kolem vede provizorní objížďka,“ upřesnil Jindra. I nový most otevřou stavbaři na podzim.

Jihočeský kraj rozdělil celou trasu horské silnice z Nové Pece na přechod Zadní Zvonková - Schöneben na pět etap. Společnost Swietelsky stavební ve veřejné soutěži získala dva, dohromady měří osm kilometrů, v ceně 106,6 milionu korun.

První z nich je tento tříkilometrový u hranice s mostem přes Pestřici a další pětikilometrový z Bližší Lhoty na křižovatku u Nové Pece. Tento úsek, jehož stavba začne příští rok v červenci, se už rozšíří na dva jízdní pruhy o celkové šířce 6,5 metru. Zbylé části této silnice kraj teprve připravuje k soutěži.

Hejtmanství počítá s tím, že náklady na její opravu a rozšíření uhradí s pomocí evropské dotace z přeshraničního programu Interreg. Celková částka stavby zatím není známá, protože některé úseky odborníci teprve projektují.

„Dvě etapy mají v současné době stavební povolení, tři jsou v projektových přípravách,“ potvrdila Jitka Liláková z krajského odboru veřejných zakázek a investic. Součástí silnice na Hochficht je i obchvat Bližší Lhoty.

Když se kraj loni ucházel o evropskou dotaci na modernizaci této příhraniční cesty, plánovali politici její vylepšení do pěti let. Ale protože ještě nemají všechna stavební povolení, o termínu dokončení nechtějí spekulovat.

Vylepšení nevyhovující cesty vítali i provozovatelé Hochfichtu. „V posledních letech jsme investovali půl miliardy korun, abychom vylepšili podmínky pro lyžaře. Postavili jsme kabinovou lanovku, rozšířili zasněžování i sjezdovky. To si naši čeští návštěvníci chválí, ale zároveň dodávají, že největší slabinou je stav silnice z Nové Pece k hranicím. Jakéhokoliv zlepšení cesty se pozitivně projeví na hodnocení hostů i navýšení jejich počtu,“ sdělil ředitel Hochfichtu Gerald Paschinger. Dodal, že minulou sezonu navštívilo skiareál 100 tisíc Čechů a většina z nich využila právě silnici z Nové Pece.

Opravovaný úsek vede z Přední Zvonkové k rakouským hranicím. Následovat budou další etapy.

Opravovaný úsek vede z Přední Zvonkové k rakouským hranicím. Následovat budou další etapy.

Mapy poskytuje Freytag&Berndt, aplikaci PhoneMaps stáhnete zdarma pro iOS i Android.

Autoři: ,

Nejčtenější

Učitelka z Prachatic vydržela 49 dní ve tmě. Nyní si chce změnit život

Marcela Haspeklová uspořádala ve vimperské kavárně Ve Skále komponovaný večer s...

Zatímco většina lidí si vyzkouší pobyt ve tmě maximálně na týden, prachatická učitelka Marcela Haspeklová vydržela v...

Nadějná zlatovláska. Nástupkyně Neumannové o tetováních i hubnutí

Nadějná česká lyžařka Barbora Havlíčková

Pyšně vyhrnuje rukáv levé ruky. Nic nezakrývá. Naopak vášnivě popisuje příběhy důkladně promyšlených tetování. V...

Při nehodě na Písecku zemřeli čtyři cestující v osobním autě

U Drhovle na Písecku se srazil nákladní vůz s osobním, ve kterém zemřeli muž a...

U Drhovle na Písecku se srazilo nákladní auto s osobním. Při havárii zahynuli čtyři lidé. Tragédie se stala na silnici...

Muž v klubu prohýřil 30 tisíc. Když měl platit, volal na pomoc strážníky

Poslední noční kluby v Dubí bojují po otevření dálnice D8 do Německa o

Říká se, že každá zábava něco stojí, ale návštěvník nočního klubu v Českých Budějovicích si zřejmě myslel opak....

Srážka s kamionem má třetí oběť, mrtvým v autě bylo 17, 19 a 23 let

Při tragické nehodě zemřely v obci Hořice na Šumavě dvě ženy. Dva muže převezl...

Tragická nehoda v Hořicích na Šumavě z úterního večera má třetí oběť. V českobudějovické nemocnici ve středu zemřel...

Další z rubriky

Tábor investuje do centra pro seniory i parkoviště ve Větrovech

Opravy Budějovické ulice v Táboře (červenec 2018).

Nejnákladnější akcí příštího roku v Táboře bude stavba centra pro seniory, vyplývá to z návrhu rozpočtu. Pokračovat...

Piráti v Budějovicích vyhlásili konkurz na svá místa v dozorčích radách

Vozy českobudějovické MHD řídí stále více žen.

K neobvyklému kroku přistoupili Piráti v Českých Budějovicích. Zástupci strany, která získala v 45členném...

Primátorem Budějovic je opět Svoboda. Prioritou zůstává doprava, řekl

Primátorem Českých Budějovic byl zvolen Jiří Svoboda (ANO).

Primátorem Českých Budějovic bude i nadále Jiří Svoboda z hnutí ANO. Rozhodli o tom zastupitelé. Dostal 32 hlasů ze 45,...

Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb
Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb

Myslíte si, že základní asistenční služby obsažené v povinném ručení nebo v havarijním pojištění opravdu stačí? Každý vám říká, kam máte volat v případě nepojízdného vozidla, ale nikdo zřetelně nevysvětlí, jak vám v dané situaci pomůže vaše pojišťovna.

Najdete na iDNES.cz