Na pěnu, kterou jsou opatřeny kůly u silnic, se dvakrát ročně stříká speciální pachová látka. Ilustrační snímek.

Na pěnu, kterou jsou opatřeny kůly u silnic, se dvakrát ročně stříká speciální pachová látka. Ilustrační snímek. | foto: Anna Vavríková, MF DNES

Silnice na jihu Čech olemují pachové ohradníky, aby odpudily zvěř

  • 1
Motoristé na jihu Čech budu lépe chráněni před střety se zvěří. Myslivci rozmístí podél vytypovaných silnic tisíce kolíků napuštěných speciální pachovou látkou, která zvěř přiměje, aby se vozovce vyhnula.

Jihočeské myslivecké spolky dostaly na rozmístění pachových ohradníků 350 tisíc korun. Celkem zabezpečí 120 kilometrů silnic v kraji. 

Kde budou ohradníky

Písecko: (20 km) Z Písku do Nového Dvora, z Písku na Tábor, okolí Milevska a Mirotic. Prachaticko: (50 km) Nicov - Stachy, Leptáč - Chroboly. Strakonicko: (30 km) Okolí Brus, Vodňan a Sedlice.

Od začátku letošního roku se v Jihočeském kraji stalo už třináct dopravních nehod, při nichž se auta střetla se zvěří. Škody se už vyšplhaly přes jeden milion korun, a to se nejrizikovější období roku - tedy podzim - teprve blíží.

"Pachové ohradníky snižují riziko nehod až o 80 procent," potvrdil oblastní ředitel pojišťovny Generali Bohuslav Mášl. Právě jeho společnost spočítala, že v průměru jednu z 20 nehod způsobí střet se zvěří. Nadace firmy darovala 150 tisíc korun Jihočeskému kraji na vybudování pachových ohradníků.

Kraj přidal 200 tisíc korun a za tuto sumu nainstalují ohradníky okresní myslivecké spolky po celých jižních Čechách.

Zatímco loni lemovaly pachové ohradníky v regionu zhruba jen 15 kilometrů, letos budou na dalších 120 nejkritičtějších kilometrech.

Osázet pachovými ohradníky kilometr silnice stojí zhruba 2 500 korun. Je to asi třicetkrát levnější, než stavět kolem silnic ploty.

Pachové ohradníky se umisťují na stromy, patníky nebo kůly. Na ně se nastříká speciální pěna, která vydrží tři až pět let. Dvakrát ročně se pěna plní například látkou s pachem šelmy, které se lesní zvěř bojí.