Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bez nehod na jihočeské hory. Silničáři posolí cesty na Lipensku

  8:24aktualizováno  8:24
Na Lipensku musí cestáři při údržbě silnic spoléhat na výjimky, které umožňují chemický posyp. Za několik měsíců by mohlo přestat platit ochranné pásmo a řidiči by vždy jezdili po solí ošetřené vozovce. Rozhodnou sondy v Loučovicích.

Hlavní silnice z Černé v Pošumaví směrem na Frymburk a Lipno nad Vltavou patří v zimě k velmi rizikovým. Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Hluboké koleje, kamínky z inertního posypu létající od kol, zasněžené cesty uklouzané od projíždějících aut. Tak znají silnice kolem Lipna místní obyvatelé i lyžaři mířící do zdejších areálů. Příští rok by se to mohlo změnit.

Obce z Lipenska chtějí, aby tahy kolem přehrady byly v zimě co nejlépe průjezdné, proto usilují o zrušení ochranného hygienického pásma u Loučovic. Hlavní silnice mezi Černou v Pošumaví a Loučovicemi přes Frymburk a Lipno nad Vltavou by pak mohla být neustále upravena. Zatím se v tomto úseku solí pouze díky výjimce, a proto je v zimě jedním z nejnebezpečnějších.

"Soli, které se dnes používají, už nejsou rizikem pro naše vodní zdroje. My navíc vodu z Lipenské přehrady používáme pouze jako průplachovou vodu. Proto požádáme o zrušení hygienického pásma, které nemá opodstatnění," potvrdil starosta Loučovic Jan Kubík s tím, že pak by bylo možné v zimě solit bez problémů až do Černé v Pošumaví.

Předpisy jsou staré 40 let

Mluvčí Čevaku Jitka Kramářová potvrdila, že by pásmo skutečně mohlo ztratit svůj význam a být zrušené. "Loučovice budou příští rok dělat pět hydrogeologických průzkumných vrtů u Vltavy. Potvrdí-li se vyhovující kvalita a dostačující kapacita, bude možné přejít na vodu z podzemních zdrojů," vysvětlila. O změně ochranného pásma by pak rozhodlo Povodí Vltavy.

O to, aby byly vozovky v zimě co nejlépe ošetřené, usiluje také frymburský starosta Oto Řezáč. "Naší snahou je zajistit maximální bezpečnost na silnicích, i proto bylo cílem polipenských obcí, aby se zde mohlo solit. Na náš život má obrovský dopad cestovní ruch a průjezdnost silnic ho ovlivňuje," zdůraznil Řezáč. Je pro něj nepochopitelné, že se dodnes musí v tomto ohledu řídit předpisy, které jsou skoro 40 let staré.

Sypou pouze na výjimku

Pro důležité silnice Lipenska, ale i dalších částí Šumavy už nyní platí výjimky, které při kalamitách umožňují chemický posyp místo inertního.

"Například, když je velké náledí, můžeme takto postupovat i v jinak chráněných oblastech. Co se týká tahu mezi Frymburkem a Loučovicemi, myslím, že v příštím roce už bychom v tomto úseku mohli solit v klasickém režimu zimní údržby," domnívá se Jiří Němeček, provozní náměstek českokrumlovského závodu krajské Správy a údržby silnic.

Právě ve zmíněném úseku se totiž podle něj udělení výjimky určitě vyplatilo a snížilo riziko nehod. Mluvčí českokrumlovské policie Lenka Kozoňová potvrdila, že je oblast Lipenska v zimě nejrizikovější. "Je to i kvůli tomu, že se komunikace ošetřují inertním posypem," uvedla mluvčí.

Začnou se solit dva nové úseky

Podobně složité je to se sjízdností silnic i na Prachaticku, kam se jezdí lyžovat hned na několik míst. Největším areálem je Zadov. "Zde už se dříve povedlo vyjednat možnost chemického ošetření vozovky až k lyžařskému areálu, což si hodně lidí chválí," konstatoval Martin Grožaj z prachatické Správy a údržby silnic.

Sdělil, že výjimka ohledně solení platí také pro úsek Soumarský most - Lenora či z Volar na Pěknou a Želnavu. Před chemickou údržbou se však vždy musí nejdříve vyčkat na povolení šumavského národního parku. "Nejrizikovější oblasti pro řidiče jsou úseky z Prachatic na Libínské Sedlo a dále do Volar či ze Zbytin na Ktiš a Smědeč," vytipoval další místa Grožaj.

Ředitel jihočeské Správy údržby silnic Jan Štícha pak ještě doplnil, že se pro nadcházející sezonu smí nově solit úseky silnic z Tábora do Jistebnice a z Hluboké do Poněšic.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Čtyřletému chlapci se vybila čtyřkolka, když šel domů, usnul na silnici

Ilustrační snímek

Čtyřletý chlapec, který jezdil v okolí domu na dětské čtyřkolce, se ztratil v neděli večer na Písecku. Jeho „stroj“ se...Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...

Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Na Šumavě shořel památkově chráněný dvorec. Škoda je osm milionů

Hasiči zasahovali v ranních hodinách u požáru Králováckého dvorce U Babků na...

Jihočeští hasiči brzy ráno vyjížděli k rozsáhlému požáru do Stach na Prachaticku. Hořel zde památkově chráněný...

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz