Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bez nehod na jihočeské hory. Silničáři posolí cesty na Lipensku

  8:24aktualizováno  8:24
Na Lipensku musí cestáři při údržbě silnic spoléhat na výjimky, které umožňují chemický posyp. Za několik měsíců by mohlo přestat platit ochranné pásmo a řidiči by vždy jezdili po solí ošetřené vozovce. Rozhodnou sondy v Loučovicích.

Hlavní silnice z Černé v Pošumaví směrem na Frymburk a Lipno nad Vltavou patří v zimě k velmi rizikovým. Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Hluboké koleje, kamínky z inertního posypu létající od kol, zasněžené cesty uklouzané od projíždějících aut. Tak znají silnice kolem Lipna místní obyvatelé i lyžaři mířící do zdejších areálů. Příští rok by se to mohlo změnit.

Obce z Lipenska chtějí, aby tahy kolem přehrady byly v zimě co nejlépe průjezdné, proto usilují o zrušení ochranného hygienického pásma u Loučovic. Hlavní silnice mezi Černou v Pošumaví a Loučovicemi přes Frymburk a Lipno nad Vltavou by pak mohla být neustále upravena. Zatím se v tomto úseku solí pouze díky výjimce, a proto je v zimě jedním z nejnebezpečnějších.

"Soli, které se dnes používají, už nejsou rizikem pro naše vodní zdroje. My navíc vodu z Lipenské přehrady používáme pouze jako průplachovou vodu. Proto požádáme o zrušení hygienického pásma, které nemá opodstatnění," potvrdil starosta Loučovic Jan Kubík s tím, že pak by bylo možné v zimě solit bez problémů až do Černé v Pošumaví.

Předpisy jsou staré 40 let

Mluvčí Čevaku Jitka Kramářová potvrdila, že by pásmo skutečně mohlo ztratit svůj význam a být zrušené. "Loučovice budou příští rok dělat pět hydrogeologických průzkumných vrtů u Vltavy. Potvrdí-li se vyhovující kvalita a dostačující kapacita, bude možné přejít na vodu z podzemních zdrojů," vysvětlila. O změně ochranného pásma by pak rozhodlo Povodí Vltavy.

O to, aby byly vozovky v zimě co nejlépe ošetřené, usiluje také frymburský starosta Oto Řezáč. "Naší snahou je zajistit maximální bezpečnost na silnicích, i proto bylo cílem polipenských obcí, aby se zde mohlo solit. Na náš život má obrovský dopad cestovní ruch a průjezdnost silnic ho ovlivňuje," zdůraznil Řezáč. Je pro něj nepochopitelné, že se dodnes musí v tomto ohledu řídit předpisy, které jsou skoro 40 let staré.

Sypou pouze na výjimku

Pro důležité silnice Lipenska, ale i dalších částí Šumavy už nyní platí výjimky, které při kalamitách umožňují chemický posyp místo inertního.

"Například, když je velké náledí, můžeme takto postupovat i v jinak chráněných oblastech. Co se týká tahu mezi Frymburkem a Loučovicemi, myslím, že v příštím roce už bychom v tomto úseku mohli solit v klasickém režimu zimní údržby," domnívá se Jiří Němeček, provozní náměstek českokrumlovského závodu krajské Správy a údržby silnic.

Právě ve zmíněném úseku se totiž podle něj udělení výjimky určitě vyplatilo a snížilo riziko nehod. Mluvčí českokrumlovské policie Lenka Kozoňová potvrdila, že je oblast Lipenska v zimě nejrizikovější. "Je to i kvůli tomu, že se komunikace ošetřují inertním posypem," uvedla mluvčí.

Začnou se solit dva nové úseky

Podobně složité je to se sjízdností silnic i na Prachaticku, kam se jezdí lyžovat hned na několik míst. Největším areálem je Zadov. "Zde už se dříve povedlo vyjednat možnost chemického ošetření vozovky až k lyžařskému areálu, což si hodně lidí chválí," konstatoval Martin Grožaj z prachatické Správy a údržby silnic.

Sdělil, že výjimka ohledně solení platí také pro úsek Soumarský most - Lenora či z Volar na Pěknou a Želnavu. Před chemickou údržbou se však vždy musí nejdříve vyčkat na povolení šumavského národního parku. "Nejrizikovější oblasti pro řidiče jsou úseky z Prachatic na Libínské Sedlo a dále do Volar či ze Zbytin na Ktiš a Smědeč," vytipoval další místa Grožaj.

Ředitel jihočeské Správy údržby silnic Jan Štícha pak ještě doplnil, že se pro nadcházející sezonu smí nově solit úseky silnic z Tábora do Jistebnice a z Hluboké do Poněšic.

Autor:Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...VIDEO: Řidič si z D3 u Tábora udělal závodní dráhu, jel až 222 km/h

Třicetiletý řidič jel po D3 rychlostí až 222 km/h.

O téměř sto kilometrů v hodině překročil na jihočeské dálnici D3 povolenou rychlost řidič vozidla Alfa Romeo. Jeho...

Týrané štěně z Prachatic převezli na specializované pracoviště do Prahy

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

Bezmála 136 tisíc lidí už podepsalo petici, která žádá nejvyšší možný trest pro 24letého muže z Prachatic týrajícího...

Kladno si zahraje o extraligu. V baráži se může objevit i Jágr

Václav Nedorost (vlevo) z Českých Budějovic bojuje s Ladislavem Zikmundem z...

Kladenští hokejisté vyhráli v Českých Budějovicích 5:2, na zápasy semifinálovou sérii získali 4:1 a z prvoligového play...

Další z rubriky

Tříhodinová hádka o halu. Část klubů je proti jejímu bourání

Sportovní hala v Českých Budějovicích.

V době, kdy budějovická radnice hledá v soutěži firmu, která má postavit Multifunkční centrum Dlouhá louka za více než...

Pejskaři z celé země venčili v Prachaticích, podpořili týrané štěně

Zhruba 200 lidí se v úterý po 17. hodině sešlo v Prachaticích k hromadnému...

Přes dvě stovky lidí a asi stovka jejich psích společníků ze všech koutů Česka se odpoledne sešli na prachatickém...

Obyvatelé Rožmberka nechtějí pod hradem elektrárnu, památkářům nevadí

Obyvatelům Rožmberka nad Vltavou vadí plánovaná stavba vodní elektrárny pod...

Většina dospělých obyvatel Rožmberka nad Vltavou včetně šesti ze sedmi místních zastupitelů podepsala petici proti...

Najdete na iDNES.cz