Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli dějepisu jsem ani nespala, líčí dvaatřicetiletá žákyně deváté třídy

  0:10aktualizováno  0:10
Pololetní vysvědčení. Pro deváťáky jedno z nejdůležitějších, protože otevírá cestu na střední školu. Pro dvaatřicetiletou Simonu Havlíčkovou z Jindřichova Hradce je neméně důležité, představuje půli cesty za jejím snem. Chce totiž studovat hotelovou školu a stát se kuchařkou.

Simona Havlíčková musí zvládnout všechny předměty kromě nepovinných a povinně volitelných. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Z rodinných důvodů nedokončila v dětství základní školu. A aby mohla začít středoškolské studium, musí mít nejprve ukončené základní vzdělání.

V září tak zahájila dálkové studium devátého ročníku v 5. Základní škole v Jindřichově Hradci. Stala se tak nejstarší školačkou na jihu Čech. A podle ředitele Pavla Štefla zvládá návrat do lavic dobře.

„Je cílevědomá, jde si za svým. Intenzivně studuje a skládá zkoušky. Samozřejmě to nemá ve svém věku jednoduché. Třeba matematika je v devátém ročníku poměrně složitá. Lehčí předměty už má ale za sebou. Čeká ji ještě například cizí jazyk, čeština a další,“ popsal Štefl.

Simona Havlíčková, matka tří dětí, dochází do školy v různých časových intervalech podle náročnosti učiva. Dohromady zahrnuje její rozvrh 15 předmětů. Musí absolvovat všechny, které obsahuje školský vzdělávací program, kromě těch nepovinných a povinně volitelných. Nevyhne se tak například ani tělocviku, hudební nebo výtvarné výchově.

„Zatím je to dobré, ale nerada bych to zakřikla. Je ale pravda, že třeba v pondělí jsem dělala zkoušku z dějepisu a ani jsem nespala, protože jsem se učila i v noci. Byla jsem trochu vynervovaná. Nakonec to dopadlo dobře a jsem sama se sebou maximálně spokojená. Teď mám angličtinu, paní učitelka si mě chválí. Z němčiny ještě nevím, uvidíme dál, jaké bude pokračování. Tělocvik mám také za jedna,“ usmála se Havlíčková.

Na konzultace a zkoušky dochází odpoledne, a tak ostatní ve třídě většinou ani nevědí, že je jejich spolužačkou. „Například na matematiku chodí téměř každý týden. Na předměty, které se zvládne naučit podle učebnice a poznámek, jednou za tři týdny, na některé za měsíc. Výuka probíhá hodně pomocí mailů. Posíláme si tématické okruhy a podobně,“ podotkl Pavel Štefl.

Pololetním vysvědčením se ale Havlíčková svým blízkým nepochlubí. Bude totiž stejně specifické jako celé její studium. „Pololetí se jí netýká. Žáci mají na vysvědčení dvě kolonky, první a druhé pololetí. V tomto případě se jedná o speciální formulář, kde je hodnocení za celý devátý ročník,“ vysvětlil ředitel.

Simona Havlíčková by byla ráda, kdyby svým rozhodnutím motivovala i další lidi, kteří nemají dodělané základní vzdělání. „Kdybych věděla dříve, že tato možnost existuje, už dávno bych to podstoupila a dnes mohla pokračovat ve studiu,“ upozornila v září, když do školy nastupovala.

Po zkušenosti s jejím případem by se dalším podobným žákům nebránila ani jindřichohradecká 5. Základní škola. „Když paní Havlíčková přišla, vůbec jsem nevěděl, co to obnáší. Jsme jediná škola v Jihočeském kraji, která toto umožňuje. Hodně jsem si volal s paní ředitelkou z Plzně, kde tento způsob doplnění vzdělání nabízejí běžně. Teď i my víme, co a jak, a není důvod, proč bychom někoho odmítli,“ zamyslel se Štefl.

Simoně Havlíčkové nefandí jen rodina, ale i pedagogové. „Vítáme její zájem a vycházíme jí vstříc. Jsem přesvědčený, že devátý ročník zvládne,“ dodal Pavel Štefl.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Byl to socialistický klump, říká sběratel o Škodě 1201. Přesto ji koupil

Účastníci mezinárodní veteránská rallye South Bohemia Classic zavítali do...

Příznivci historických vozidel si mohli o víkendu na jihu Čech dosyta užít nablýskaných strojů, s nimiž přijeli jejich...

Další z rubriky

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Dekret povolující latinské gymnázium v Budějovicích vydala Marie Terezie

Před zahájením stavby současné budovy školy v České ulici musely být zbourány...

Málokdo ví, že první gymnázium v Českých Budějovicích fungovalo už v 18. století. Bylo latinské a mezi jeho absolventy...

Soud potřetí rozdal tresty majitelům growshopů. Dva se opět odvolali

Snímek pořízený při policejní razii v growshopu.

Ani po šesti letech soudních sporů není v případě prodeje zařízení pro pěstování konopí jasno. Třem obžalovaným...

Najdete na iDNES.cz