Jaroslav Pokuta hospodaří na polích u Skalice, kde by podle plánů těžařů mohl...

Jaroslav Pokuta hospodaří na polích u Skalice, kde by podle plánů těžařů mohl vzniknout povrchový důl. I on je proti průzkumným vrtům. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Obci na Táborsku hrozí těžba bentonitu, místní se bojí o přírodu a klid

  • 4
Malá klidná vesnička Skalice na Táborsku uprostřed lesů, rybníků a luk se bojí, že o svou pohodu přijde. Těžební společnost chce zkoumat podloží polí přímo u obce a těžit zde bentonit a jíly.

Skalice leží v zářezu polí a lesů sevřená korytem Lužnice. Romantiku obce nedaleko Soběslavi na Táborsku s desítkami chatařů a chalupářů teď však narušují plány těžařské společnosti Keramost.

Ta chce hned za vsí na stohektarovém prostoru luk a polí dělat sondy, zda je v podzemí bentonit a jíly, které by chtěla těžit. Ve vsi nenajdete nikoho, komu by se plány firmy zamlouvaly. Skaličtí tak začínají bojovat o své životní prostředí.

Co to je bentonit

Bentonit je hornina, která vzniká zvětráváním mateční horniny z čediče - třetihorní horniny. Je charakteristická vysokým obsahem jílových nerostů. Má velmi dobré sorpční vlastnosti, je plastická a bobtná. Hornina byla objevena v 19. století v USA. Na českém území se těžila od roku 1941 na dvou místech na Mostecku, ale dnes jsou obě vytěžena a těží se ložisko u Kadaně. Bentonit se využívá ve slévárenství, keramickém průmyslu, stavebnictví, chemickém i potravinářském průmyslu, k čištění vod, jako těsnicí materiál při stavbě skládek nebezpečného nebo radioaktivního odpadu i jako těsnicí vrstva při stavbě rybníků.
Zdroj: Wikipedia

Mezi trojúhelníkem obcí a osad Skalice, Třebiště a Kozlov je stohektarová plocha udržovaných a obdělávaných luk a polí. Patří stovce vlastníků, kteří je pronajímají v podstatě třem zemědělcům. Nejvíce - třicet hektarů - obhospodařuje zdejší statkář Jaroslav Pokuta. S otcem na pozemcích pracuje už od roku 1992.

Pěstuje na nich obilí i pro svůj dobytek, kterého má 240 kusů. "Kdyby tady byla těžba, byla by to hrůza. Kromě toho, že bych musel omezit podnikání, farmu i kravín, bydlím přímo na okraji této plochy a těžbu bych měl za barákem a musel se na to dívat," říká Pokuta, který stejně jako 990 dalších lidí ze Skalice a okolních obcí podepsal petici proti průzkumu lokality i následné těžbě.

Místní chtějí stůj co stůj plány těžařů překazit. Není divu. Ve Skalici bydlí 472 obyvatel a v okolí je na 150 chat a chalup. Obec žije v létě z turistického ruchu - cyklistů a vodáků, kteří splouvají Lužnici.

"Bojíme se narušení životního prostředí, spodních vod, hlučnosti, prašnosti. Většina lidí se sem přestěhovala za klidem, a ne aby tady přes obec jezdila nákladní auta a těžilo se tu," říká předsedkyně spolku Skalické NEBE, což znamená v "překladu" Skalické ne bentonitu. Spolek založili nyní, když se o záměrech těžařů dozvěděli.

Proti těžbě je i kompletní zastupitelstvo. Starosta František Berka shromažďuje jeden nesouhlas za druhým. "Třeba z okolních obcí. Tady je z obce Želeč, Ústrašice, Hlavatce nebo od sdružení obcí Soběslavska, tady je nesouhlas zemědělců, tady podpisy majitelů pozemků," ukazuje František Berka jeden papír za druhým a rázně dodává: "My nestojíme o těžbu a ani o žádný průzkum. My tady chceme mít klidnou atraktivní obec, chystáme bytovou výstavbu přímo na okraji této plochy."

"Jde jen o vrt," říkají těžaři

Těžaři nyní žádají ministerstvo životního prostředí, aby jejich žádost o průzkum lokality povolilo. Ačkoliv resort ještě nerozhodl, napsali už Skaličtí ministrovi životního prostředí Richardu Brabcovi (ANO), aby těžbu ani průzkum nepovolil, a poslali mu i petici.

Odpovědi se sice dočkali, ale jsou z ní zklamaní. "Správní orgán bude stejně jako v obdobných správních řízeních věnovat veškeré dokumentaci odpovídající pozornost, věc posoudí a vyvodí právní závěry, které obstojí i v případném posouzení správním soudem," odepsal Brabec v dopise.

Těžaři z firmy Keramost z Mostu se obavám lidí podivují. Tvrdí, že nyní jde pouze o průzkum, který ukáže, zda jsou v podzemí vhodná ložiska bentonitu, či nikoliv. Navíc bentonit se těží i nedaleko od Skalice a používá se pro výrobu kočičího steliva.

"Průzkum prostě neznamená těžba. Jde o vrt, který je deseticentimetrovou dírou do půdy, nejde o žádné změny na povrchu. Kromě toho průzkum nezakládá právo těžit, na to musí být samostatné řízení, posudky vlivu na životní prostředí a další," argumentuje obchodní ředitel Keramostu Zdeněk Vyskočil.

Na hranici zakresleného území roste chráněná orchidej

Při posuzování vlivu případné těžby na životní prostředí mohou těžaři narazit kromě odporu lidí i na faunu a flóru. Na hranici zakresleného území rostou vzácné květiny včetně zákonem chráněné orchideje Prstnatce májového.

"Většina průzkumného území se nachází v zemědělsky intenzivně využívané krajině, nicméně, leží v bezprostřední blízkosti zvláště chráněného území a lokality výskytu ochranářsky významných druhů rostlin, hub a bezobratlých, na něž by měla případná těžba výrazně negativní vliv a postupně by mohlo dojít k jejich devastaci," vyjádřil se k průzkumu u Skalice v písemném stanovisku botanik Blatského muzea v Soběslavi Daniel Abazid.

Kromě orchidejí zde rostou i další rostliny, které jsou na červeném seznamu - hadí mord nízký, ostřice hartmanova nebo svízel severní. Žijí zde i střevlíci a hmyz, jako je bedlobytka.