Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Ilustrační foto | foto: Otakar Grusser, MF DNES

Nová škola stála 350 milionů. Po dvou letech ji ničí spodní voda

  • 5
Budova Základní školy Povážská ve Strakonicích začíná plesnivět. Vedení města se domnívá, že chyba je na straně stavařů. Ti ale jakoukoli chybu odmítají. Radnice však trvá na svém a chce, aby stavební firma škodu zaplatila. Budova školy stojí teprve od roku 2012, stála 350 milionů korun.

Teď stavbaři v podloží narazili na pramen spodní vody, jež zatápí část technického suterénu. Radnice si nechala zpracovat posudek, který říká, že vada je neopravitelná, a škodu vyčísluje na 31 milionů korun.

„Budeme se snažit s firmami domluvit. Pokud chybu neuznají, jsme připraveni najmout si právníky a soudit se,“ říká nový místostarosta Milan Jungvirt (Strakonická Veřejnost).

Paradoxem je, že nový komplex Základní školy Povážská se stavěl i proto, že do staré montované budovy zatékalo a ve zdech byly plísně.

Stavbu na okraji Strakonic uprostřed zástavby rodinných domů kritizovali obyvatelé mnohokrát. Nejprve kvůli poloze, protože se musela vejít na pozemek po původní škole.

Později pak kvůli její ceně, protože město na stavbu nezískalo dotace a vše hradilo ze svého rozpočtu, respektive úvěru, který dodnes splácí.

Teď má dílo největší potíže se spodní vodou, která se tlačí do suterénu. Stavbaři museli v technické místnosti vytvořit jímku a z ní odčerpávají vodu do kanalizace.

Kromě poškozené hydroizolace je podle posudku společnosti Qualiform, který měla MF DNES možnost prostudovat, poškozena i radonová ochrana a nefunguje drenážní systém.

„Výskyt spodní vody a zvýšené vlhkosti ve stěnách prvního nadzemního podlaží Základní školy Povážská je vadou díla, která má zásadní vliv na funkční a užitné vlastnosti stavby. Oprava závadného stavu hydroizolací včetně drenáží je prakticky nerealizovatelná. Nefunkční hydroizolace, radonovou ochranu a nefunkční drenážní systém lze označit za neodstranitelnou vadu díla,“ píše v posudku znalec Petr Sedlák.

Druhý posudek zabývající se výší škody ji odhaduje na 31 milionů korun - nezbytné jsou zvýšené náklady na údržbu a potřebná alespoň nepřímá opatření minimalizující vlhkost zdí.

Co na to hygienici?

Nové vedení města se obává, zda problémy školy v budoucnu nebudou ještě větší.

„Vlhkost stoupá do budovy a mohou tam začít plísně. Za nějakou dobu můžeme čelit otázce, zda smíme školu vůbec z hygienického pohledu provozovat,“ naznačil místostarosta Jungvirt.

Radnice tvrdí, že na problémy se spodní vodou přišly firmy už při stavbě, ale vše vyřešily jímkou, která nezabrání vlhnutí stěn.

„Udělaly tam studánku a tvrdily, jak je báječné, že je v budově voda, že se dá čerpat třeba na zalévání. Další věc je, že do budovy také zatéká přes hřiště na střeše,“ popsal Jungvirt.

Školu stavělo sdružení místních firem a lídrem byla nadnárodní firma PORR. Ta na dotazy MF DNES odpověděla, že o problému ví, ale že rozhodně nevznikl špatným stavebním postupem, nýbrž vyplývá ze zadávací projektové dokumentace stavby.

„Ta nepostihla reálný hydrogeologický stav na staveništi a odpovídajícím způsobem neřešila problematiku spodní vody. Sdružení principiálně odmítá svou odpovědnost za nedostatečně zpracované zadávací podklady. Problém z toho plynoucí byl dlouhodobě znám a investorem i našimi společnostmi v průběhu stavby řešen umístěním jímací jímky spodní vody. Tak byla škola bez vad investorem převzata,“ řekla Kateřina Baxová, která má ve společnosti PORR na starosti podnikovou komunikaci.

Posudek požadovalo už minulé vedení

Bývalý starosta Strakonic Pavel Vondrys (Jihočeši 2012) potvrdil, že posudek na situaci ve škole si nechalo město zpracovat už za jeho vedení.

„Vedli jsme jednání o závadách s firmami, ale k dohodě nedošlo. Proto jsme si nechali zpracovat posudek, který měl být pro město základním materiálem pro další vyjednávání ohledně úhrady škody, nebo slevy z ceny díla,“ doplnil Vondrys.

Odborný dozor na stavbě dělala firma Limex CB. Její majitel Libor Kulíř MF DNES řekl, že bývalé vedení Strakonic o problému vědělo a bylo navrženo řešení, které stavební firmy provedly.

„Dodavatel udělal opatření, jednalo se o tom na kontrolních dnech, a když jsem ve škole byl naposledy před rokem, byl problém vyřešen. Vlhkost ve zdech nebyla,“ řekl Kulíř s tím, že se nechce více vyjadřovat. Podle něj musí posoudit, kdo za škody může a zda vůbec nějaké vznikly, případně soud či znalci.