Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Změna po 25 letech. Slavnosti piva se stěhují z Tábora do Budějovic

  12:47aktualizováno  12:47
Tisíce lidí vyrážely každý rok do Tábora na Slavnosti piva. Příští rok budou muset jet na budějovické výstaviště, kam se akce stěhuje kvůli lepšímu zázemí. Táborský hotel Palcát si chce část přehlídky udržet.

Slavnosti piva v hotelu Palcát v Táboře. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Přesně čtvrt století. Tak dlouhou tradici mají Slavnosti piva v Táboře. Šestadvacátý ročník však bude jiný. Akce se totiž přesouvá do Českých Budějovic do areálu výstaviště. Už je známý i termín - mezinárodní degustační soutěž o Zlatou pivní pečeť a populární ochutnávky budou od 15. do 20. února 2016.

„Výstaviště v Budějovicích disponuje multifunkčními prostory, které jsou k pořádání akcí podobného charakteru přizpůsobené i vybavené. Zároveň je tam profesionální kolektiv schopný zajišťovat velké akce,“ vypočítává důvody k přesunu zakladatel a hlavní organizátor slavností Alois Srb.

Podle Srba hraje významnou roli i kapacita nových prostor. „V Táboře se na některé dny stály fronty na vstupenky a sál hotelu Palcát nestačil. Nyní chceme oslovit větší okruh návštěvníků a pivovarům umožnit představení nových výrobků v dokonalých podmínkách,“ objasňuje Srb.

Za přízeň táborských obyvatel a spolupracovníků je Srb velmi vděčný. „Děkuji všem, kteří nám obětavě pomáhali a byli ohleduplní. Nyní však nastal čas, abychom akci posunuli dál,“ vysvětluje Srb, jenž doufá, že stěhováním se úroveň akce oproti předešlým ročníkům pozvedne.

Marketingový ředitel hotelu Palcát Michal Mareš tvrdí, že situace není tak jednoznačná, jak ji prezentuje Alois Srb. „Celá tato záležitost vznikla dlouholetými komunikačními problémy mezi vedením města a pořadateli akce, které vyústily až v toto rozhodnutí hlavního organizátora. Není v žádném případě pravdou, že by již výstavní kapacita hotelu Palcát nestačila k pořádání pivních slavností,“ prohlásil Mareš.

Táborští radní hodlají jednat o návratu slavností pro rok 2017

Vedení hotelu se snaží udržet v Táboře alespoň část tradiční přehlídky pivovarů. „V současné chvíli o tom jednáme s panem Srbem. Jako spoluorganizátoři nechceme dopustit, aby o tuto akci táborští obyvatelé úplně přišli. Bohužel, prestiž odborných pivních degustací zakončená předáváním Zlatých pivních pečetí vítězům, která přilákala novináře, odborníky a politiky, se pravděpodobně již do Tábora nevrátí,“ lituje Mareš.

Stěhování pivních slavností se také negativně dotkne i ekonomiky hotelu. „Budeme to muset nějak vyřešit. Každoročně jsme měli na tento týden rezervované veškeré pokoje. Teď nám tyto očekávané příjmy vypadly,“ popisuje Mareš.

Přesun akce, na kterou se sjížděli pivaři z celé republiky, mrzí i starostu Tábora Jiřího Fišera. „Je to smutné. Dozvěděl jsem se to až z tisku bez předchozího kontaktu či požadavku finančního příspěvku,“ říká.

Táborští radní však hodlají jednat o návratu slavností pro rok 2017. „Plánujeme se tím zabývat v průběhu letošního podzimu,“ objasňuje vedoucí odboru a kultury a cestovního ruchu na táborské radnici Jana Lorencová.

Vedení českobudějovického výstaviště již vybralo pavilony, které Slavnosti piva obsadí. „Soutěžní část bude v komplexu pavilonů R1 a R2. Veřejná pak v moderním pavilonu T,“ upřesnil vedoucí útvaru správy majetku a obchodu na výstavišti Jan Schmidtmayer, který příchod slavností do Budějovic očekával. „S panem Srbem dlouhodobě spolupracujeme. Bylo tedy jen otázkou, kdy k tomu dojde,“ dodal.

Budějovické výstaviště už jednu pivní přehlídku organizuje. Koná se pravidelně začátkem června. „Ta bude pokračovat beze změny. Pořádá ji naše akciová společnost a i její součástí je kvalitně obsazovaná degustační soutěž. Zároveň se výrazně lišíme termínem,“ vysvětluje Schmidtmayer.

Autoři:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Oprava silnice od Lipna k hranicím potěší lyžaře mířící na Hochficht

Letecký pohled z roku 2013 na rakouský lyžařský areál Hochficht. Za vrcholy...

Než se lyžaři dostanou do rakouských areálů Hochficht a Schöneben, musí projet 12 kilometrů dlouhou silnicí spojující...

Děti s autismem okradl zloděj, odnesl si houpačky a lanový žebřík

Dvě ukradené houpačky sloužily klientům Auticentra v Českých Budějovicích...

Jen tři týdny se mohly děti navštěvující Auticentrum v Českých Budějovicích radovat z nových houpaček a lanového...

VIDEO: Začala s kadibudkami. Teď maluje na maringotky hrady i osobnosti

Výtvarnice a učitelka Barbora Ticháčková o prázdninách maluje na maringotky...

Mezi desítkami vodáckých zastavení s občerstvením na Vltavě jen málokdo přehlédne maringotky kiosku Pod Čeřínem poblíž...

Najdete na iDNES.cz