Změna po 25 letech. Slavnosti piva se stěhují z Tábora do Budějovic

  12:47aktualizováno  12:47
Tisíce lidí vyrážely každý rok do Tábora na Slavnosti piva. Příští rok budou muset jet na budějovické výstaviště, kam se akce stěhuje kvůli lepšímu zázemí. Táborský hotel Palcát si chce část přehlídky udržet.

Slavnosti piva v hotelu Palcát v Táboře. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Přesně čtvrt století. Tak dlouhou tradici mají Slavnosti piva v Táboře. Šestadvacátý ročník však bude jiný. Akce se totiž přesouvá do Českých Budějovic do areálu výstaviště. Už je známý i termín - mezinárodní degustační soutěž o Zlatou pivní pečeť a populární ochutnávky budou od 15. do 20. února 2016.

„Výstaviště v Budějovicích disponuje multifunkčními prostory, které jsou k pořádání akcí podobného charakteru přizpůsobené i vybavené. Zároveň je tam profesionální kolektiv schopný zajišťovat velké akce,“ vypočítává důvody k přesunu zakladatel a hlavní organizátor slavností Alois Srb.

Podle Srba hraje významnou roli i kapacita nových prostor. „V Táboře se na některé dny stály fronty na vstupenky a sál hotelu Palcát nestačil. Nyní chceme oslovit větší okruh návštěvníků a pivovarům umožnit představení nových výrobků v dokonalých podmínkách,“ objasňuje Srb.

Za přízeň táborských obyvatel a spolupracovníků je Srb velmi vděčný. „Děkuji všem, kteří nám obětavě pomáhali a byli ohleduplní. Nyní však nastal čas, abychom akci posunuli dál,“ vysvětluje Srb, jenž doufá, že stěhováním se úroveň akce oproti předešlým ročníkům pozvedne.

Marketingový ředitel hotelu Palcát Michal Mareš tvrdí, že situace není tak jednoznačná, jak ji prezentuje Alois Srb. „Celá tato záležitost vznikla dlouholetými komunikačními problémy mezi vedením města a pořadateli akce, které vyústily až v toto rozhodnutí hlavního organizátora. Není v žádném případě pravdou, že by již výstavní kapacita hotelu Palcát nestačila k pořádání pivních slavností,“ prohlásil Mareš.

Táborští radní hodlají jednat o návratu slavností pro rok 2017

Vedení hotelu se snaží udržet v Táboře alespoň část tradiční přehlídky pivovarů. „V současné chvíli o tom jednáme s panem Srbem. Jako spoluorganizátoři nechceme dopustit, aby o tuto akci táborští obyvatelé úplně přišli. Bohužel, prestiž odborných pivních degustací zakončená předáváním Zlatých pivních pečetí vítězům, která přilákala novináře, odborníky a politiky, se pravděpodobně již do Tábora nevrátí,“ lituje Mareš.

Stěhování pivních slavností se také negativně dotkne i ekonomiky hotelu. „Budeme to muset nějak vyřešit. Každoročně jsme měli na tento týden rezervované veškeré pokoje. Teď nám tyto očekávané příjmy vypadly,“ popisuje Mareš.

Přesun akce, na kterou se sjížděli pivaři z celé republiky, mrzí i starostu Tábora Jiřího Fišera. „Je to smutné. Dozvěděl jsem se to až z tisku bez předchozího kontaktu či požadavku finančního příspěvku,“ říká.

Táborští radní však hodlají jednat o návratu slavností pro rok 2017. „Plánujeme se tím zabývat v průběhu letošního podzimu,“ objasňuje vedoucí odboru a kultury a cestovního ruchu na táborské radnici Jana Lorencová.

Vedení českobudějovického výstaviště již vybralo pavilony, které Slavnosti piva obsadí. „Soutěžní část bude v komplexu pavilonů R1 a R2. Veřejná pak v moderním pavilonu T,“ upřesnil vedoucí útvaru správy majetku a obchodu na výstavišti Jan Schmidtmayer, který příchod slavností do Budějovic očekával. „S panem Srbem dlouhodobě spolupracujeme. Bylo tedy jen otázkou, kdy k tomu dojde,“ dodal.

Budějovické výstaviště už jednu pivní přehlídku organizuje. Koná se pravidelně začátkem června. „Ta bude pokračovat beze změny. Pořádá ji naše akciová společnost a i její součástí je kvalitně obsazovaná degustační soutěž. Zároveň se výrazně lišíme termínem,“ vysvětluje Schmidtmayer.

Autoři:

Nejčtenější

Učitelka z Prachatic vydržela 49 dní ve tmě. Nyní si chce změnit život

Marcela Haspeklová uspořádala ve vimperské kavárně Ve Skále komponovaný večer s...

Zatímco většina lidí si vyzkouší pobyt ve tmě maximálně na týden, prachatická učitelka Marcela Haspeklová vydržela v...

Tři zájemci o dostavbu dálnice D4 mají smůlu, ministerstvo je vyloučilo

Vizualizace dálnice D4 u Příbrami

Do druhého kola výběrového řízení na dostavbu 32 kilometrů dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem vybralo ministerstvo...

Jihočeský Ikaros létal v 18. století s křídly na trhy do Vodňan

Vít Fučík na ilustraci A. Hermana v knize Z dějin naší vzduchoplavby od Václava...

Průkopník české aviatiky Vít Fučík údajně létal v 18. století v unikátním postroji. Pomáhaly mu měchy naplněné...

Mladý Prospal dostal u táty první šanci v českobudějovickém áčku

Václav Prospal mladší v dresu Českých Budějovic

Václav Prospal na střídačce hokejového Motoru České Budějovice a Václav Prospal i přímo na ledě. Jenže o 25 let mladší....

První liga: Kladno podlehlo Budějovicím, Jihlava vyhrála v Třebíči

Kladenský brankář Lukáš Cikánek zasahuje v utkání s Českými Budějovicemi.

Vedoucí tým první hokejové ligy v tuhé bitvě potvrdil svou pozici - České Budějovice v 23. kole vyhrály na ledě Kladna...

Další z rubriky

Stát dá pětistovku za zobák kormorána, podle rybářů ale ptáků neubude

Kormorán velký přezimuje na pražské Vltavě ve velkých hejnech a rybářům působí...

Přemnožení kormoráni působí rybářům milionové škody. Stát je chce zmírnit tím, že začíná myslivcům od listopadu...

Primátorem Budějovic je opět Svoboda. Prioritou zůstává doprava, řekl

Primátorem Českých Budějovic byl zvolen Jiří Svoboda (ANO).

Primátorem Českých Budějovic bude i nadále Jiří Svoboda z hnutí ANO. Rozhodli o tom zastupitelé. Dostal 32 hlasů ze 45,...

V Písku zněl husitský chorál. Vondruška představil poslední díl epopeje

Spisovatel Vlastimil Vondruška představil v rytířském sále v Písku poslední díl...

Za zvuku středověké hudby vstoupil v úterý do života poslední díl Husitské epopeje Vlastimila Vondrušky. Nejčtenější...

Najdete na iDNES.cz