Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Změna po 25 letech. Slavnosti piva se stěhují z Tábora do Budějovic

  12:47aktualizováno  12:47
Tisíce lidí vyrážely každý rok do Tábora na Slavnosti piva. Příští rok budou muset jet na budějovické výstaviště, kam se akce stěhuje kvůli lepšímu zázemí. Táborský hotel Palcát si chce část přehlídky udržet.

Slavnosti piva v hotelu Palcát v Táboře. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Přesně čtvrt století. Tak dlouhou tradici mají Slavnosti piva v Táboře. Šestadvacátý ročník však bude jiný. Akce se totiž přesouvá do Českých Budějovic do areálu výstaviště. Už je známý i termín - mezinárodní degustační soutěž o Zlatou pivní pečeť a populární ochutnávky budou od 15. do 20. února 2016.

„Výstaviště v Budějovicích disponuje multifunkčními prostory, které jsou k pořádání akcí podobného charakteru přizpůsobené i vybavené. Zároveň je tam profesionální kolektiv schopný zajišťovat velké akce,“ vypočítává důvody k přesunu zakladatel a hlavní organizátor slavností Alois Srb.

Podle Srba hraje významnou roli i kapacita nových prostor. „V Táboře se na některé dny stály fronty na vstupenky a sál hotelu Palcát nestačil. Nyní chceme oslovit větší okruh návštěvníků a pivovarům umožnit představení nových výrobků v dokonalých podmínkách,“ objasňuje Srb.

Za přízeň táborských obyvatel a spolupracovníků je Srb velmi vděčný. „Děkuji všem, kteří nám obětavě pomáhali a byli ohleduplní. Nyní však nastal čas, abychom akci posunuli dál,“ vysvětluje Srb, jenž doufá, že stěhováním se úroveň akce oproti předešlým ročníkům pozvedne.

Marketingový ředitel hotelu Palcát Michal Mareš tvrdí, že situace není tak jednoznačná, jak ji prezentuje Alois Srb. „Celá tato záležitost vznikla dlouholetými komunikačními problémy mezi vedením města a pořadateli akce, které vyústily až v toto rozhodnutí hlavního organizátora. Není v žádném případě pravdou, že by již výstavní kapacita hotelu Palcát nestačila k pořádání pivních slavností,“ prohlásil Mareš.

Táborští radní hodlají jednat o návratu slavností pro rok 2017

Vedení hotelu se snaží udržet v Táboře alespoň část tradiční přehlídky pivovarů. „V současné chvíli o tom jednáme s panem Srbem. Jako spoluorganizátoři nechceme dopustit, aby o tuto akci táborští obyvatelé úplně přišli. Bohužel, prestiž odborných pivních degustací zakončená předáváním Zlatých pivních pečetí vítězům, která přilákala novináře, odborníky a politiky, se pravděpodobně již do Tábora nevrátí,“ lituje Mareš.

Stěhování pivních slavností se také negativně dotkne i ekonomiky hotelu. „Budeme to muset nějak vyřešit. Každoročně jsme měli na tento týden rezervované veškeré pokoje. Teď nám tyto očekávané příjmy vypadly,“ popisuje Mareš.

Přesun akce, na kterou se sjížděli pivaři z celé republiky, mrzí i starostu Tábora Jiřího Fišera. „Je to smutné. Dozvěděl jsem se to až z tisku bez předchozího kontaktu či požadavku finančního příspěvku,“ říká.

Táborští radní však hodlají jednat o návratu slavností pro rok 2017. „Plánujeme se tím zabývat v průběhu letošního podzimu,“ objasňuje vedoucí odboru a kultury a cestovního ruchu na táborské radnici Jana Lorencová.

Vedení českobudějovického výstaviště již vybralo pavilony, které Slavnosti piva obsadí. „Soutěžní část bude v komplexu pavilonů R1 a R2. Veřejná pak v moderním pavilonu T,“ upřesnil vedoucí útvaru správy majetku a obchodu na výstavišti Jan Schmidtmayer, který příchod slavností do Budějovic očekával. „S panem Srbem dlouhodobě spolupracujeme. Bylo tedy jen otázkou, kdy k tomu dojde,“ dodal.

Budějovické výstaviště už jednu pivní přehlídku organizuje. Koná se pravidelně začátkem června. „Ta bude pokračovat beze změny. Pořádá ji naše akciová společnost a i její součástí je kvalitně obsazovaná degustační soutěž. Zároveň se výrazně lišíme termínem,“ vysvětluje Schmidtmayer.

Autoři:Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...Týrané štěně z Prachatic převezli na specializované pracoviště do Prahy

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

Bezmála 136 tisíc lidí už podepsalo petici, která žádá nejvyšší možný trest pro 24letého muže z Prachatic týrajícího...

Kladno si zahraje o extraligu. V baráži se může objevit i Jágr

Václav Nedorost (vlevo) z Českých Budějovic bojuje s Ladislavem Zikmundem z...

Kladenští hokejisté vyhráli v Českých Budějovicích 5:2, na zápasy semifinálovou sérii získali 4:1 a z prvoligového play...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Další z rubriky

Pejskaři z celé země venčili v Prachaticích, podpořili týrané štěně

Zhruba 200 lidí se v úterý po 17. hodině sešlo v Prachaticích k hromadnému...

Přes dvě stovky lidí a asi stovka jejich psích společníků ze všech koutů Česka se odpoledne sešli na prachatickém...

Mladý muž, který havaroval u Hořic na Šumavě, v nemocnici zemřel

Střet tří automobilů nedaleko Hořic na Šumavě.

Třiadvacetiletý řidič, který se v úterý ráno těžce zranil při střetu tří automobilů nedaleko Hořic na Šumavě, dopoledne...

Nemocných s chřipkou ubývá. Epidemie ale na jihu Čech zatím nekončí

(Ilustrační snímek)

Chřipce už letos na jihu Čech podlehlo 25 lidí. Zatím poslední obětí se stal osmdesátiletý muž. Ačkoli v minulém týdnu...

Najdete na iDNES.cz