Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slepé rameno Malše ožívá. Studenti proměňují známé místo v centru Budějovic

  8:17aktualizováno  8:17
Řeka zanesená bahnem a odpadky se změní na odpočinkovou zónu s velkým hledištěm, kavárnou a břehem přístupným pro všechny. Slepé rameno řeky Malše v Budějovicích se může v budoucnu zásadně proměnit. Na zanedbané místo se zaměřila čtveřice studentů ze Střední průmyslové školy stavební v Budějovicích.

Návrh studenta Michala Fajtla, jak by mohlo vypadat slepé rameno Malše. | foto: Michal Fajtl

Čtveřice maturantů zpracovala podrobné ideové náměty, jak slepé rameno změnit a mnohem aktivněji využít. „Začali jsme anketou na místě. To byl náš základ, abychom znali názory lidí na tuto lokalitu. Nejvíce se jim zamlouvala myšlenka proměny na klidovou zónu s prostorem pro uměleckou tvorbu,“ uvedl Tomáš Račák, jeden ze čtyř autorů.

Svůj projekt pojal neotřele a snažil se propojit historickou část s tou modernější, kterou tvoří sokolovna a atletický stadion. Na konci slepého ramene tak navrhl přístřešek pro umělce, jehož střecha by byla zčásti prosvětlená skleněnými průzory a zčásti zatravněná. Podél břehu pak vytvořil stěnu, která by oddělila klidovou část od silnice vedoucí k parkovišti poblíž plaveckého bazénu.

Fotogalerie

Hodně řešil i samotnou řeku. „Je dost znečištěná, takže jsem navrhl přepad s česly tak, aby voda více proudila a zároveň se dala snadněji vyčistit,“ vysvětlil Račák. Podél břehu navrhl stupňovité schody, které by přesahovaly až nad vodní plochu. „Pod nimi by proudily nečistoty, takže by nebyly vidět a na konci by se odebraly,“ doplnil student.

Jeho i další tři práce jsou zároveň maturitní. „Začali jsme s nimi v září a finišovali v lednu. Musím všechny pochválit,“ sdělil architekt Jiří Mysliveček, který byl konzultantem při tvorbě návrhů.

S ideou bude dál pracovat městský architekt

Pracovat s nimi chce i město. Nápad zaměřit se na slepé rameno Malše vzešel od vedoucího magistrátního odboru dopravy Jaroslava Mráze a podpořil ho náměstek primátora František Konečný. „Nadchlo mě to. Předáme práce hlavnímu architektovi města, aby s ideou dál pracoval a prověřil, co konkrétního bude možné využít,“ reagoval Konečný.

Asi nejreálněji z tohoto pohledu vypadala práce Michala Fajtla, protože zjišťoval i to, komu v místě patří pozemky, a zabýval se pak jen těmi, které jsou v majetku města.

I on přišel s návrhem na úpravu břehu, který by byl po levé straně terasovitý s místy pro sezení, ale i procházky či případné vystavování děl. „Břeh jsem pojal jako velkou tribunu, odkud by bylo možné sledovat umělecká představení i díla,“ zmínil Fajtl. Do rohu slepého ramene pak zasadil kavárnu s posezením na střeše.

S kavárnou počítala i Andrea Matějková, která břeh zformovala do podoby zatravněných včelích pláství, na kterých by bylo možné sedět. „Počítala jsem také s prostorem pro ukotvení loděk u kavárny,“ doplnila Matějková.

Všichni navrhovali prostory tak, aby byly bezbariérové. Pejchalovi pak vadilo modré zábradlí, které by odstranil a řeku mnohem lépe zpřístupnil. Slepé rameno spojil s romantikou, a tak do místa přidal i výrazný prvek, umělecké dílo ve tvaru srdce.

„Výsledek by samozřejmě mohl být jiný. V místě by mělo být dostatek posezení. Preferuji dřevo, které je teplejší než beton,“ řekl Pejchal. Řešil i dopravu, a tak vytvořil parkovací místa pro dva zájezdové autobusy, které tam často jezdí.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Kostelík unikl zbourání. Dnes je z něj chalupa a místo oltáře stojí krb

Karel Klabouch jezdí do Jiříkova údolí na Českobudějovicku s partnerkou Alenou...

Před vchodem vyskládané dříví na zátop, opodál šňůra s prádlem, krmítko. Kolem dokola plůtek z planěk. Chalupářská...

Další z rubriky

Při lovu na Táborsku někdo postřelil myslivce, je těžce zraněný

Ilustrační snímek

Při lovu zvěře na Táborsku někdo postřelil jednoho z myslivců. Těžce zraněného muže odvezl do nemocnice vrtulník....

Přestavba knihovny v Budějovicích začne příští rok. Bude bez nové křižovatky

Vítězný návrh ateliéru Kuba & Pilař architekti s.r.o. na přístavbu Jihočeské...

Změněný územní plán kolem Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích má chyby. Jihočeský kraj ho chce zrušit....

Vymýšlel si úrazy a z pojišťoven vylákal téměř půl milionu. Hrozí mu pět let

Ilustrační snímek

Muž z Českobudějovicka více než čtyři a půl roku podváděl několik pojišťoven. Vymýšlel si úrazy, a poté dostával peníze...

Najdete na iDNES.cz