Smrk pichlavý.

Smrk pichlavý. | foto: www.vulhm.cz

Smrky pichlavé ničí invaze mšic, může za to sucho a mírné zimy

  • 47
Žloutnou po tisících. Invaze mšice smrkové má za následek plošné usychání smrku pichlavého, lidově stříbrného. Podle odborníků se nákaza šíří po celé republice, napadené stromy jsou i na Českobudějovicku.

Podle odborníků můžou za tragédii klimatické podmínky. „Mírné předchozí zimy a letošní sucho,“ sečetl vedoucí odboru životního prostředí českobudějovického magistrátu Svatopluk Mika.

Odbor se kalamitou nedávno zabýval, ale žádné řešení nepadlo. Jedině počkat, které stromy se po letošním létě vzpamatují, ostatní odstranit.

Chemické postřiky ve městě aplikovat nejdou a na vydatnou zálivku, která by mohla kondici stromů zlepšit, není kapacita. Rezavějící smrky stříbrné jsou vidět na různých částech města, třeba na Pekárenské nebo Branišovské ulici.

Smrky pichlavé se používají hlavně jako okrasné stromy v městských parcích, proto nákaza není větším problémem pro Lesy ČR. „Mšice smrková pro nás velkou škodu nepředstavuje, protože smrků pichlavých, které napadá, máme minimum. S problémem jsme sice seznámili minulý týden premiéra Bohuslava Sobotku při jeho pracovní návštěvě lesů v Krušných horách, byla to ale jen informace na okraj tématu, kterým bylo usychání některých lesů. Mšice smrková představuje problém hlavně pro městské parky,“ uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Dendrolog: Zalévání nepomůže

Vývoj v těchto dnech ve městech monitoruje agentura ochrany přírody a krajiny. „Smrky pichlavé schnou v celém kraji, naposledy jsme na ně narazili v Křemži. Odhaduji, že odejde tak třetina z nich. Některé už jsme doporučili pokácet,“ uvedl dendrolog Petr Kunce. Poznamenal, že sucho se neprojevilo jen na těchto smrcích, ale i na břízách a lípách, které žloutnou.

Problémy teď mají města a obce s parky, některé dřeviny zalévají. Českobudějovický magistrát má povinnost zavlažovat jen parky, ostatní stromy mají smůlu.

„Chtít na lidech, aby zalévali stromy třeba na sídlištích, je utopie. Raději pouští vodu do bazénů,“ míní Jaroslava Pulcová z odboru správy statků magistrátu.

Podle Kunceho usychající stromy nezachrání ani zalévání, protože vody by se musely spotřebovat hektolitry. Přežijí jen ty nejvitálnější.

Stromy pečlivě kontrolují v těchto dnech také pracovníci jindřichohradeckého městského úřadu. Ten patří v Jihočeském kraji spolu s Milevskem mezi dvě jediná města, která mají zpracovanou inventarizaci stromů podle Programu zeleň do měst a okolí. Jednotlivá místa stromů se podle něho ukážou na mapě webu radnice.