Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soudce sečetl další Snášelovy podvody. Trest zvedl na devět let

  10:53aktualizováno  10:53
Žádná polehčující okolnost, pouze přitěžující. Podnikatel Stanislav Snášel dostal ve středu souhrnný trest devět let a tři měsíce vězení za podvody, zpronevěry a úvěrové podvody. Rozsudek ovšem není pravomocný, Snášelův obhájce se na místě odvolal.

Stanislav Snášel u soudu | foto: Martin BenešMAFRA

Případů, kterými se nyní soud zabýval, bylo několik. Jeden se týkal nesplacené půjčky 44 milionů, další odebraného a neuhrazeného zboží a služeb či zpronevěřeného vozu. Projednané kauzy však měly jednu věc společnou - Snášel dělal vše s tím, že věděl, že své závazky nemůže splatit.

Žalované skutky se vztahují na období mezi roky 2009 a 2011.

„Přitom od roku 2008 obžalovaný věděl, že jeho společnost nebyla schopna dostát závazkům a byla předlužená,“ uvedla státní zástupkyně Iveta Janů. To Snášelovi nevadilo, aby si objednával zboží, služby či si půjčoval desítky milionů korun.

Za co už byl Snášel odsouzen

3x úvěrový podvod
3x podvod
2x zpronevěra

Za všechny tyto skutky dostal Snášel souhrnný trest devět let a tři měsíce.

Snášelův obhájce Jan Varga dluhy a nesplacené faktury vůbec nerozporoval. Obranu postavil na psychologickém posudku, který Snášela označil za člověka, který žije ve svém světě, kde je úspěšným podnikatelem.

„Pan znalec potvrdil, že pokud obžalovaný uzavíral smlouvu, v danou chvíli věřil, že splní své závazky. Ač to třeba objektivně nebylo možné,“ poukázal Varga. Proto požadoval, aby byl Snášel obžaloby zproštěn.

Senát v čele se soudcem Petrem Černým obžalovaného uznal vinným ve všech bodech. Jednoznačně se podle něj podařilo prokázat, že Snášel si byl vědom, že nemůže dluhy splácet. A to i díky zdánlivě bezvýznamným detailům.

„Řada uzavíraných smluv spadá do období poloviny roku 2009. V té době přitom společnost LaS Tábor pana obžalovaného přestala platit zálohové faktury za plyn a elektřinu. I 400 korun měsíčně stálo za to, aby se stoplo a použilo na jiné účely,“ dokládal soudce Černý situaci, v jaké se Snášelovy firmy nacházely.

Některé věci byly vyloženě bizarní. Snášelovi se podařilo například zpronevěřit luxusní Range Rover 5.0 - toto auto přitom bylo společnosti Senior Resort, ve které Snášel oficiálně nijak nefiguroval. Vůz byl na leasing, a fakticky tak patřil úvěrové společnosti. Z ní táborský podvodník nějakým záhadným způsobem vymámil velký technický průkaz a vůz vzápětí prodal za 2,3 milionu korun.

Auta měla ve Snášelově životě vůbec výsadní roli. Ačkoli dlužil, kde mohl, kupoval si jeden luxusní vůz za druhým. Ferrari, bentley, porsche. Vystřídal jich desítky.

„V placení měla pro něj auta přednost. Pro něj to byl statusový předmět. Důkaz, že byl ve vyšší společnosti. Proto si pořizoval stále dražší vozy a častěji je i střídal. Perfektní oblečení, manikúra, drahé boty, hodinky a luxusní auto. To tvořilo obraz úspěšného podnikatele Stanislava Snášela. To byl základ, aby mohl působit na ostatní lidi,“ podotkl Černý.

Čeká ho minimálně jeden soud

Senát přidal k trestu 7,5 roku, ke kterým byl Snášel dříve odsouzen, další rok a tři čtvrtě. Soud neshledal žádné polehčující okolnosti.

„Naopak je tu celá řada přitěžujících faktorů. Trestné činnosti se dopouštěl po několik let, škoda vzniklá jeho jednáním činí stovky milionů korun. Postiženo tímto jednáním bylo hodně lidí včetně důchodců,“ dodal soudce.

V současné chvíli Snášel v součtu odseděl dva roky a zhruba dva měsíce. Zbývá mu tak ještě sedm let a jeden měsíc.

Snášela čeká minimálně ještě jeden soud. Je stíhán za podvody při stavbě seniorského domu v Jesenici u Prahy a také bytového domu v Budějovicích. I zde dosáhla škoda desítky milionů korun.

Trestní sazba v těchto případech je ovšem maximálně deset let, takže současný trest se mu může zvýšit jen o devět měsíců. Soud výjimečně může sazbu zvýšit o jednu třetinu - v tomto případě na 13 let a čtyři měsíce.

Autor:Nejčtenější

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...Z Písku by mohlo být malé Brno, věří ekonom České národní banky

„S bývalými spolužáky jsem stále v kontaktu. Stejně jako oni, i já v sobě...

O České národní bance, o podnikání na jihu Čech i o svém rodném městě v rozhovoru pro MF DNES mluvil ekonom Petr Král....

Placené provozování života v Krumlově má ohlas, části místních projekt vadí

Kateřina Šedá v českokrumlovské Široké ulici, kde bude během jejího projektu...

Vlnu kritiky od místních, ale i nadšené ohlasy vyvolal projekt Kateřiny Šedé s názvem UNES-CO. Umělkyně se v něm věnuje...

Nová poliklinika v Budějovicích plánuje 30 ordinací. Licenci ještě nemá

Nová poliklinika v Českých Budějovicích má vyrůst naproti Nákupnímu centru...

Lékařský dům s třiceti ordinacemi vyroste do roka v sousedství Nákupního centra Géčko na českobudějovickém sídlišti...

Další z rubriky

Obojživelníkům v Písku postaví podchody a zábrany za téměř dva miliony

Obojživelníků, kteří putují přes ulici Na Trubách, v posledních letech přibývá.

V Písku postaví podchody pod silnicí v ulici Na Trubách, aby žáby, ropuchy i čolci mohli bezpečně putovat z lesů k...

VIDEO: Mládě vzácného medvěda plavého skotačí ve výběhu hlubocké zoo

Medvědici s medvídětem mohou návštěvníci hlubocké zoo vidět ve výběhu každý den...

Mládě medvěda plavého, které se v hlubocké zoo narodilo 1. ledna, už mohou pozorovat návštěvníci ve venkovním výběhu....

Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz