Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soudce sečetl další Snášelovy podvody. Trest zvedl na devět let

  10:53aktualizováno  10:53
Žádná polehčující okolnost, pouze přitěžující. Podnikatel Stanislav Snášel dostal ve středu souhrnný trest devět let a tři měsíce vězení za podvody, zpronevěry a úvěrové podvody. Rozsudek ovšem není pravomocný, Snášelův obhájce se na místě odvolal.

Stanislav Snášel u soudu | foto: Martin BenešMAFRA

Případů, kterými se nyní soud zabýval, bylo několik. Jeden se týkal nesplacené půjčky 44 milionů, další odebraného a neuhrazeného zboží a služeb či zpronevěřeného vozu. Projednané kauzy však měly jednu věc společnou - Snášel dělal vše s tím, že věděl, že své závazky nemůže splatit.

Žalované skutky se vztahují na období mezi roky 2009 a 2011.

„Přitom od roku 2008 obžalovaný věděl, že jeho společnost nebyla schopna dostát závazkům a byla předlužená,“ uvedla státní zástupkyně Iveta Janů. To Snášelovi nevadilo, aby si objednával zboží, služby či si půjčoval desítky milionů korun.

Za co už byl Snášel odsouzen

3x úvěrový podvod
3x podvod
2x zpronevěra

Za všechny tyto skutky dostal Snášel souhrnný trest devět let a tři měsíce.

Snášelův obhájce Jan Varga dluhy a nesplacené faktury vůbec nerozporoval. Obranu postavil na psychologickém posudku, který Snášela označil za člověka, který žije ve svém světě, kde je úspěšným podnikatelem.

„Pan znalec potvrdil, že pokud obžalovaný uzavíral smlouvu, v danou chvíli věřil, že splní své závazky. Ač to třeba objektivně nebylo možné,“ poukázal Varga. Proto požadoval, aby byl Snášel obžaloby zproštěn.

Senát v čele se soudcem Petrem Černým obžalovaného uznal vinným ve všech bodech. Jednoznačně se podle něj podařilo prokázat, že Snášel si byl vědom, že nemůže dluhy splácet. A to i díky zdánlivě bezvýznamným detailům.

„Řada uzavíraných smluv spadá do období poloviny roku 2009. V té době přitom společnost LaS Tábor pana obžalovaného přestala platit zálohové faktury za plyn a elektřinu. I 400 korun měsíčně stálo za to, aby se stoplo a použilo na jiné účely,“ dokládal soudce Černý situaci, v jaké se Snášelovy firmy nacházely.

Některé věci byly vyloženě bizarní. Snášelovi se podařilo například zpronevěřit luxusní Range Rover 5.0 - toto auto přitom bylo společnosti Senior Resort, ve které Snášel oficiálně nijak nefiguroval. Vůz byl na leasing, a fakticky tak patřil úvěrové společnosti. Z ní táborský podvodník nějakým záhadným způsobem vymámil velký technický průkaz a vůz vzápětí prodal za 2,3 milionu korun.

Auta měla ve Snášelově životě vůbec výsadní roli. Ačkoli dlužil, kde mohl, kupoval si jeden luxusní vůz za druhým. Ferrari, bentley, porsche. Vystřídal jich desítky.

„V placení měla pro něj auta přednost. Pro něj to byl statusový předmět. Důkaz, že byl ve vyšší společnosti. Proto si pořizoval stále dražší vozy a častěji je i střídal. Perfektní oblečení, manikúra, drahé boty, hodinky a luxusní auto. To tvořilo obraz úspěšného podnikatele Stanislava Snášela. To byl základ, aby mohl působit na ostatní lidi,“ podotkl Černý.

Čeká ho minimálně jeden soud

Senát přidal k trestu 7,5 roku, ke kterým byl Snášel dříve odsouzen, další rok a tři čtvrtě. Soud neshledal žádné polehčující okolnosti.

„Naopak je tu celá řada přitěžujících faktorů. Trestné činnosti se dopouštěl po několik let, škoda vzniklá jeho jednáním činí stovky milionů korun. Postiženo tímto jednáním bylo hodně lidí včetně důchodců,“ dodal soudce.

V současné chvíli Snášel v součtu odseděl dva roky a zhruba dva měsíce. Zbývá mu tak ještě sedm let a jeden měsíc.

Snášela čeká minimálně ještě jeden soud. Je stíhán za podvody při stavbě seniorského domu v Jesenici u Prahy a také bytového domu v Budějovicích. I zde dosáhla škoda desítky milionů korun.

Trestní sazba v těchto případech je ovšem maximálně deset let, takže současný trest se mu může zvýšit jen o devět měsíců. Soud výjimečně může sazbu zvýšit o jednu třetinu - v tomto případě na 13 let a čtyři měsíce.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Kladno prohrálo na Slavii, Havířov uspěl v Jihlavě a vede první ligu

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Prostějova

Spekulovalo se, že by se Jaromír Jágr mohl poprvé v sezoně objevit v prvoligovém duelu. Jenže ani v 6. kole se...

Hokejisté Budějovic jdou do čela první ligy, Havířov prohrál se Slavií

Kladenský brankář Lukáš Cikánek zasahuje v utkání s Českými Budějovicemi.

Hokejové České Budějovice v 7. kole druhé nejvyšší soutěže porazili poslední Kadaň 4:1 a vyšvihli se do čela tabulky....

Další z rubriky

Sedmiletý rybář házel s úlovky o zem, pak je vracel zpátky do vody

Ilustrační snímek

Českobudějovičtí strážnici vyjížděli k rybníku na okraji města, kde chytal ryby sedmiletý chlapec. Zřejmě neměl...

Audiovizuální show Vltava žije v Budějovicích oslaví 100 let republiky

Budějovický festival Vltava žije vyvrcholil show nazvanou Circle.

Čtyři projekční věže na českobudějovickém náměstí odvypráví stoletý příběh Československa. Show plná živých prvků i...

Umělkyni Šedou posílali kritici za projekt UNES-CO v Krumlově do plynu

Věra Čarková s dcerou se nastěhovaly do bytu v Široké ulici v centru Krumlova.

Mnoho kritických reakcí dostala umělkyně Kateřina Šedá kvůli projektu, při němž se v Českém Krumlově zaměřila na...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz