Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Alšova galerie přijala sochu Klementa Gottwalda, možná ji někdy vystaví

  15:36aktualizováno  15:36
Monumentální sochu Klementa Gottwalda přivezli v úterý pracovníci Alšovy jihočeské galerie ze středočeské Příbrami na letiště v Plané u Českých Budějovic, kde je jeden z depozitářů této instituce. Více než čtvrtstoletí ležela plastika v areálu technických služeb v Příbrami.

Socha Klementa Gottwalda zamířila z areálu příbramských technických služeb do depozitáře Alšovy jihočeské galerie. | foto:  František Vlček, MAFRA

„Socha zůstane v depozitáři, dokud někdo z kurátorů nepojme nápad využít ji například jako součást nějaké kritické výstavy,“ řekl ředitel Alšovy jihočeské galerie Aleš Seifert.

Monumentální plastika prvního dělnického prezidenta stála před rokem 1989 na tehdejším náměstí Velké říjnové socialistické revoluce v Příbrami. Po listopadové revoluci skončila v depozitu technických služeb.

Fotogalerie

Současná rada města Příbram doporučila sochu Klementa Gottwalda jako umělecké dílo takzvaně muzealizovat. Žádná z místních zřizovaných organizací na ni však neměla místo, nebo ji nechtěla. Zájem projevila až Alšova jihočeské galerie.

„Autor originálu Břetislav Benda byl významný český sochař a jihočeský rodák. Tato bronzová socha je odlitkem té původní, která dlouho stála na náměstí v Písku a hned po revoluci byla zničena. U té příbramské se to nestalo,“ říká Seifert.

Někteří umělci však přijetí takového daru kritizují (psali jsme zde).

V roce 1978 ji odpálil příbramský dělník

Příbramskou sochu proslavila akce dělníka Ondřeje Stavinohy, který ji v roce 1978 s přáteli odpálil pomocí výbušniny. Stavinoha za svoji protirežimní akci putoval na devět let do vězení (celý příběh najdete zde).

„Získáváme tak do svých sbírek umělecké dílo s příběhem, což je dnes velice žádané. Je to dílo dobře řemeslně provedené. Pro mě je zásadním motivem neničit a nevytrhávat z paměti národa to, co se událo,“ upozornil Seifert.

Podle historika umění Radka Wohlmutha je socialistický realismus stejně jako třeba pop art umělecký směr, který charakterizoval určitou dobu.

„Přijetí této sochy do sbírek galerie je v pořádku. Ničení tendenčních věcí, i když jsou spojené s nevybíravou minulostí, nic neřeší. Je také důležité upozornit, že sochu Gottwalda nikdo nechce uctívat a modlit se k ní,“ dodal Wohlmuth.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Další z rubriky

Vznesli jsme se nad Český Krumlov v balonu. Podívejte se také

Historické jádro Českého Krumlova s hradem a zámkem. V popředí je část Latránu.

Rozlehlý areál hradu a zámku, geometrické linie barokní zahrady, podkova se starým městem, které obklopuje meandrující...

Na místě olympijského parku v Lipně vyroste luxusní hotel a byty

Na ploše 24 tisíc metrů čtverečních vyroste hotel a byty. Součástí bude i molo...

Svah v centru Lipna nad Vltavou, kde v létě 2016 stál park Rio - Lipno, zaplní areál s pětihvězdičkovým hotelem a byty....

Přestavba knihovny v Budějovicích začne příští rok. Bude bez nové křižovatky

Vítězný návrh ateliéru Kuba & Pilař architekti s.r.o. na přístavbu Jihočeské...

Změněný územní plán kolem Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích má chyby. Jihočeský kraj ho chce zrušit....

Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!
Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!

To, že je kojení přínosné pro dítě i pro matku, a to jak z krátkodobého, tak i z dlouhodobého hlediska, je všeobecně známé. Kojení dětí je proto doporučováno až do šesti měsíců jejich věku. Bohužel však méně něž 17 % žen ve Velké Británii dokáže po celou tuto dobu pouze kojit, aniž by muselo dítě přikrmovat. A právě v těchto situacích je nutné najít adekvátní alternativu.

Najdete na iDNES.cz