Juraj Thoma odpovídá novinářům krátce poté, co ve čtvrtek opustil soudní síň na...

Juraj Thoma odpovídá novinářům krátce poté, co ve čtvrtek opustil soudní síň na Vrchním soudu v Praze. (8. prosince 2016) | foto: Lukáš Marek, MF DNES

Soud rozhodl, že Thoma a Popelová nemusejí platit Budějovicím 414 tisíc

  • 4
Za více než milionovou pokutu, kterou udělil antimonopolní úřad budějovické radnici za výběr dodavatele IT technologií, nikdo platit nebude. V pondělí o tom rozhodl okresní soud, když zamítl žalobu města na exprimátora Juraje Thomu a jeho bývalou první náměstkyni Ivanu Popelovou, oba z hnutí Občané pro Budějovice.

Podle žaloby měli oba zaplatit městu 414 tisíc korun, což je část sankce v celkové výši 1,3 milionu korun, kterou radnice dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže za výběr dodavatele počítačové sítě.

Podle úřadu vedení města nepostupovalo v souladu se zákonem, když nevyhlásilo v roce 2010 výběrové řízení a smlouvu se společností BitServis podepsal po doporučení náměstkyně Popelové primátor Thoma, aniž ji projednal v radě.

Žalovaní se hájili tím, že šlo pouze o dodatek smlouvy z roku 2007 a Thomův podpis tehdy schválili nejen vedoucí odborů, ale i právník magistrátu.

„Je těžké chtít po primátorovi skoro stotisícového města s dvoumiliardovým ročním rozpočtem, aby se podrobně zabýval každou smlouvou. Proto ji konzultoval s odborníky,“ zdůvodnil rozsudek soudce Dušan Hrabánek.

Přesto podotkl, že k určitému pochybení v procesu došlo, což vyjádřil antimonopolní úřad pokutou. Podle něj se ale celá věc stala v době, kdy byl ještě zákon o veřejných zakázkách čerstvý a neměl podporu judikatury. To znamená, že s jeho uvedením do praxe neměli zkušenosti ani odborníci.

Čekali na rozsudek vrchního soudu

Rozhodnutí Okresního soudu v Českých Budějovicích předcházel výrok pražského vrchního soudu z loňského prosince v trestní věci, kdy Juraj Thoma čelil obžalobě ze zneužití pravomoci úřední osoby a českobudějovický krajský soud ho za to potrestal pěti lety nepodmíněně. Navíc měl městu zaplatit 12,5 milionu korun škody. Vrchní soud 8. prosince 2016 Thomu obžaloby zprostil.

„Na rozsudek vrchního soudu jsme čekali,“ vysvětlil soudce Hrabánek, proč závěr procesu, který měl skončit už před měsícem, odkládali.

Svým rozhodnutím tak odmítl argument právní zástupkyně města Romany Náhlíkové Kaletové, že vrchní soud se zabýval ve věci trestní obžalobou, ale tato kauza je jiná. Podle občanského zákoníku má charakter porušení povinnosti při správě majetku.

Juraj Thoma odcházel od soudu v dobré náladě, jeho bývalá kolegyně Popelová se omluvila kvůli zahraniční cestě. „Cítím rozsudek jako satisfakci, ale víc o celém případu už nechci mluvit,“ řekl stručně.

Případ zakázky IT technologie ještě nekončí. Rozsudek není pravomocný, právní zástupkyně města Náhlíková Kaletová si nechala lhůtu k odvolání z důvodu porady s žalobcem.

Stejnou žalobu bude okresní soud ještě řešit v průběhu února s bývalým vedoucím odboru informačních technologií a s bývalými členy rady města. Na nich město vymáhá zbytek pokuty.

Jak se město k pondělnímu rozsudku postaví, není ještě jasné. Podle primátora Jiřího Svobody (ANO) se o případném odvolání ke krajskému soudu poradí s kolegy v radě.