Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: MF DNES

Za požár haly je u soudu majitel. Pojišťovna vyplatila desítky milionů

  • 1
Složitý případ úmyslně založeného požáru továrny v Pacově na Pelhřimovsku rozplétá Krajský soud v Táboře. Podle obžaloby si zapálení haly objednal sám majitel společnosti I. B. C. Vladimír Voves.

Voves je spolu se svým spolupracovníkem Pavlem Pardusem obžalovaný z obecného ohrožení, protože stavbu měly zničit nejen plameny, ale i výbuch plynu, jehož přípojky žháři odřezali.

Firma I. B. C.

Společnost I. B. C. se v Pacově zabývá výrobou rehabilitačních a terapeutických pomůcek.

Této činnosti se věnuje od roku 1996.

Pokud by exploze nastala, bylo by to nebezpečné pro celé okolí. Obžalovaným tak hrozí až 15 let vězení. Oba svou vinu striktně odmítají.

Pro soud je posuzování případu o to složitější, že hala hořela už před pěti lety. Většina svědků tak spoustu detailů zapomněla. Soud vyslýchal vedle obžalovaných také policisty, znalce i experty hasičů.

Policie si s vyšetřováním dlouho lámala hlavu. Od začátku bylo evidentní, že požár někdo založil úmyslně. Žháři v hale rozlili přes tisíc litrů benzinu a nafty, odřezali plyn a vše podpálili pyrotechnikou a zápalnými šňůrami. Jenže pachatele se dlouho nedařilo najít.

Pojišťovna tak postupně firmě vyplatila plnění ve výši 36,7 milionu korun. Poškozeny byly budovy, technologie i materiál ve skladech.

Na zápalné šňůře policie našla Padrusovu DNA

Až po třech letech se policii podařilo nalézt klíčový důkaz. V souvislosti s vyšetřováním jiného případu získali DNA Pavla Parduse. Shodovala se s DNA, kterou policisté našli na jedné ze zápalných šňůr.

Požár provázelo několik zvláštností, které zase hovoří v neprospěch Vladimíra Vovsa. Například kamerový systém v době události nefungoval, jak měl. Kamery se měly standardně „rozhlížet“ kolem dokola. V době vzniku požáru ale byly přiblížené do prostoru, kde se nic nedělo.

„Jednoznačně do toho musel někdo zasáhnout a s kamerami manipulovat,“ uvedl technik bezpečnostní firmy, který v úterý vypovídal u soudu. Takový zásah mohl provést jen někdo s přístupovými kódy do systému.

Voves je navíc trestně stíhaný i z podvodu v souvislosti s jeho fotovoltaickou elektrárnou. Podnikatelův advokát Miroslav Kříženecký proti tomu podal stížnost. „Celé to stíhání je nesmyslné,“ tvrdí.

Voves byl několik měsíců ve vazbě, nyní je na svobodě a musí se každý týden hlásit.