Jiří Trnka, bývalý ředitel Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad

Jiří Trnka, bývalý ředitel Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Soud znovu zprostil obžaloby Trnku a Půlpytla v kauze evropských dotací

  • 0
Státní zástupkyně ve čtvrtek v závěrečné řeči navrhla soudu, aby poslal na tři roky do vězení bývalého šéfa Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad Jiřího Trnku a jeho kolegu Martina Půlpytla, spoluobžalované Kláře Šťastné navrhla podmíněný trest. Soud je však znovu zprostil obžaloby. Trestný čin se podle něj nestal.

Případ řeší Městský soud v Praze, který trojici již dříve zprostil obžaloby. Kauzu však vrátil k novému jednání odvolací Vrchní soud v Praze, aby se doplnilo dokazování zejména upřesňujícími výslechy svědků.

Žalobkyně Darja Dunajová tvrdí, že opakované výslechy nepřinesly nic nového a vina se prokázala. Trojice podle spisu zvýhodňovala některé projekty. Škoda byla vyčíslena na více než 300 milionů korun.

Obžalovaní však tvrdí, že jejich snahou byla důslednější kontrola hodnocení dotačních projektů. Podle obhájců nemá tvrzení obžaloby oporu v důkazech.

Soudce Alexander Sotolář z Městského soudu v Praze mimo jiné uvedl, že obžaloba se „pokouší kriminalizovat použití metodiky“. „Dílem se neprokázalo, že by se skutky popsané obžalobou staly, dílem nejsou trestným činem,“ dodal soudce.

Loňský rozsudek: nejde o korupční kauzu

Podle loňského rozsudku městského soudu není skutek popsaný v obžalobě trestným činem a nejde o korupční kauzu, ve které by se někdo nezákonně obohatil, a také údajně nevznikla škoda.

Proti verdiktu se odvolala státní zástupkyně. Vrchní soud jí vyhověl, rozhodnutí zrušil a požadoval další výslechy svědků.

Obžaloba se týká druhé a třetí výzvy Regionálního operačního programu (ROP) Jihozápad vyhlášených v roce 2008, v nichž mělo být rozděleno přes 3,2 miliardy korun a 3,1 miliardy korun.

Velkou část z peněz přitom tvořily evropské dotace, zbylé peníze pocházely ze státního rozpočtu nebo jej financovaly Plzeňský a Jihočeský kraj. Obžalovaní údajně způsobili škodu nejméně 70 milionů a 243 milionů korun.

Trnka podle spisu vnitřním předpisem povolil, aby bylo možné obcházet informační systém určený pro hodnocení projektů. Na základě pokynů Trnky a Půlpytla prý museli pracovníci úřadu vkládat bodové hodnocení projektů do paralelně vedeného neoficiálního informačního systému, z něhož bylo možné získat přehled o pořadí projektů.

Oba pak prý u zhruba 30 projektů neoprávněně bodové hodnocení změnili. Upravené výsledky následně vložili do oficiální databáze. Byli proto podezřelí ze zneužívání pravomoci, pletich při veřejné soutěži a veřejné dražbě a poškozování finančních zájmů Evropských společenství. V kauze figuruje i Trnkova podřízená Klára Böhmová, která se nyní jmenuje Šťastná.