Českobudějovický primátor Juraj Thoma je obviněn ze zneužití pravomoci úřední

Českobudějovický primátor Juraj Thoma je obviněn ze zneužití pravomoci úřední osoby. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Pokračuje soud s exprimátorem Thomou. Posudek je paskvil, řekl svědek

  • 1
Krajský soud v Českých Budějovicích se v úterý opět zabývá případem exprimátora Juraje Thomy a jeho podpisu dodatku smlouvy se společností BitServis. Thoma z hnutí Občané pro Budějovice je obžalován ze zneužití pravomoci úřední osoby a hrozí mu až 12 let vězení.

Bývalý primátor Českých Budějovic v roce 2010 podepsal dodatek smlouvy se společností BitServis, která pro magistrát dodávala hardware, software a zajišťovala další IT služby. Učinil tak bez předchozího projednání radou města. Zakázka měla hodnotu přes 37 milionů a podle znaleckého posudku mohla být výrazně levnější. Podle obžaloby tak exprimátor způsobil městu škodu až 8,7 milionu korun.

Ranní líčení začalo výslechem svědků. „Znalecký posudek je paskvil,“ vypověděl mimo jiné Pavel Musil, jednatel společnosti Bit Servis.

Obžaloba se ho také dotazovala, jestli bylo nutné dodatek podepisovat. Zda by se tím například zhroutil systém na magistrátu. Podle Musila by to mohlo způsobit problém, protože hardware i software byl zastaralý.

Juraj Thoma od počátku kauzy říká, že se cítí nevinen. Upozorňuje, že ročně podepsal na tři tisíce smluv a dokumentů a nemohl každý podrobně zkoumat a musel se spoléhat na vyjádření vedoucích odborů a právníků.

Thoma: Cítím se nevinný

Už při prvním jednání soudu v prosinci 2014 Thoma využil možnost nevypovídat s tím, že všechno oznámil při výslechu vrchnímu policejnímu komisaři.

Ze svědků prozatím vystoupil Miroslav Tetter, rovněž bývalý primátor Českých Budějovic, který Thomu mimo jiné krátce nahradil po jeho odvolání v roce 2010.

Před soudem Tetter také řekl, že se domnívá, že zmíněný dodatek měla projednávat i rada.

A v případě, že by v takzvané „košilce“ s podpisy odpovědných osob, výsledek o projednání radou chyběl, tak by ho nepodepsal a vrátil zpět k řádnému projednání.

Soud byl po odpoledních výslších svědků odročen na polovinu dubna. Důvodem byla zejména nepřítomnost Reného Pitáka, jednoho z klíčových svědků, který sestavoval posudek.