Juraj Thoma se svým obhájcem Josefem Dvořákem.

Juraj Thoma se svým obhájcem Josefem Dvořákem. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Podpis a škoda 12 milionů. Soud s exprimátorem Thomou řešil nový posudek

  • 5
Bývalý primátor Českých Budějovic Juraj Thoma v pondělí opět stanul před soudem. Za zneužití pravomoci mu hrozí až 12 let vězení. Čelí obžalobě za to, že v roce 2010 podepsal údajně nevýhodný dodatek smlouvy na dodávku a správu počítačových technologií na magistrátu.

Okřikování, zarudlé tváře a tlumení emocí. Líčení bylo chvílemi hodně živé.

Thomův obhájce Josef Dvořák se vehementně snažil najít nedostatky v novém posudku, jehož autorem je znalec Miroslav Ludvík. Dokument totiž uvádí, že exprimátor mohl městu způsobit škodu přesahující 12,5 milionu korun. Prohřešku se měl dopustit tím, že v roce 2010 podepsal dodatek smlouvy se společností BitServis, která pro magistrát dodává a spravuje IT technologie.

Případem už se předsedkyně senátu Olga Smrčková u krajského soudu zabývá přes rok. První líčení bylo loni v prosinci. Nyní případ opět odročila, tentokrát na druhou polovinu ledna. „Lze předpokládat, že se dostane na závěrečné řeči,“ zmínila Smrčková.

Dva různé posudky

Znalec Ludvík při zpracování posudku oslovil několik dalších společností a porovnával ceny. Došel k výsledku, že obvyklá cena za uvedenou zakázku mohla být ve výši 24,7 milionu korun, místo toho však byla sjednaná o 12,5 milionu vyšší. Pro město tak mohlo být výhodnější, pokud by vypsalo výběrové řízení.

Prodloužením smlouvy a dodatkem se ovšem nezabývali ani radní města. Thoma se v minulosti opakovaně hájil tím, že dodatek podepsal na základě doporučení právního oddělení magistrátu, a proto dále nezkoumal, zda je nutné postoupit celou věc ještě radě.

Kromě v pondělí prezentovaného posudku existuje ještě jeden od znalce Reného Pitáka. Ten stanovil, že mohla být zakázka levnější až o 8,7 milionu korun. Obhajoba si na základě něj nechala vytvořit analýzu, která Pitákovy výsledky rozporovala.

A stejně tak se obhájci Dvořákovi nelíbily ani výsledky nového posudku.

„Nesplňuje všechny požadavky a nelze ho hodnotit jako spolehlivý,“ reagoval. Zároveň předložil revizní dokument, který hodnotí všechny tři předešlé analýzy.

„Nikde jinde jsem ještě podobně uzavřenou smlouvu neviděl,“

Zatím však není jisté, jestli ho senát ještě bude zohledňovat. Miroslav Ludvík pak v pondělí v mnoha ohledech vypovídal spíše v neprospěch Thomova postupu a některých tvrzení obhajoby.

Například zmínil, že bylo možné změnit dodavatele a správce IT technologií bez vážného ohrožení. Pokud by se město v roce 2010 rozhodlo vypsat otevřené výběrové řízení, existovalo podle něj mnoho společností, které splňovaly předpoklady a požadavky magistrátu.

„Riziko při přechodu na jiného dodavatele existuje vždy. To ale přece neznamená, že bude uzavřená smlouva řekněme v roce 1991 platit navždy,“ konstatoval.

Smlouvu města České Budějovice s BitServisem z roku 2007 s dodatkem v roce 2010 označil za velmi nevýhodnou pro odběratele. „Nikde jinde jsem ještě podobně uzavřenou smlouvu neviděl,“ dodal Ludvík.

Společnost BitServis spolupracuje s městem i nadále a letos vyhrála výběrové řízení. Služby ovšem dodá mnohem levněji, dokonce za poloviční cenu. Jejich rozsah se nijak zásadně nemění, přesto město ušetří.

Zatímco doposud firmě radnice měsíčně platila přes 410 tisíc korun, nově to má být necelých 200 tisíc korun. Ludvík při pondělním líčení upozorňoval právě i na novou smlouvu a některé změny v dodávce technologií. Mimochodem doplnil, že v letošním výběrovém řízení by se dalo najít několik nedostatků ze strany města.

Thomovi, jenž je obžalován ze zneužití pravomoci úřední osoby, hrozí až dvanáctiletý trest. Státní zastupitelství začalo případ řešit už před třemi lety, ale po několika měsících nejdříve primátorovo stíhání zastavilo. Policie se však k případu vrátila a zastupitelství napodruhé podala návrh na obžalobu.