Martin Holkup je bývalý voják, který se nyní živí jako řidič autobusu.

Martin Holkup je bývalý voják, který se nyní živí jako řidič autobusu. | foto: Monika Prokýšková, 5plus2.cz

Válečný veterán u soudu dostal podmínku. Za větu o střelbě v parlamentu

  • 9
Osm měsíců podmíněně s odkladem na dva roky. Takový trest dostal v úterý u píseckého okresního soudu bývalý voják a člen iniciativy Českoslovenští vojáci v záloze Martin Holkup z Písku. Proti rozsudku podal odvolání. Státní zástupce si nechal lhůtu na rozmyšlenou.

Válečný veterán z mise v Bosně a Hercegovině stanul před soudem za své výroky o střílení v parlamentu a Strakově akademii v souvislosti s případnou válkou, které pronesl loni v říjnu v pořadu Reportéři České televize.

„Nepůjdeme do války pod vlajkou NATO. Jsme připravení se vůči státu a takovým opatřením aktivně bránit. Vzkazuji politikům, že jestli nás do tohohle dovedou, první se bude střílet ve Strakově akademii a parlamentu, ať si to uvědomí,“ řekl tehdy Holkup.

Teď ho obžaloba viní z nebezpečného vyhrožování. Holkup taková obvinění odmítá. Od začátku se brání tím, že jen předpovídal, co by podle něj udělali lidé, kdyby došlo na plánování válečného konfliktu.

Opačný názor má státní zástupce Petr Cigánek. „Je nepochybné, že obžalovaný vyhrožoval jako člen paravojenské skupiny střelbou ve Strakově akademii a Úřadu vlády a usmrcením osob. Pronesl výhrůžky zcela vážně, prostřednictví veřejnoprávní televize. Není rozhodující, zda chtěl své výhrůžky uskutečnit, podstatné je, že chtěl působit na orgán veřejné moci. Výhrůžka mohla způsobit obavu z jejího uskutečnění a inspirovat další osoby k útoku na členy vlády, popřípadě parlamentu,“ tvrdil Cigánek.

„V komentářích nezaznívají výhružky“

„Můj klient ve všech videích mluví o převolení politiků, tedy demokratické změně představitelů tohoto státu. V komentářích nezaznívají výhrůžky, ale varování před tím, co se může stát,“ upozornil obhájce Martina Holkupa Jan Mattes.

Kdo podal trestní oznámení, není zřejmé. K obžalobě se však jako poškození přihlásili jihočeský senátor Jiří Šesták a brněnský senátor Zdeněk Papoušek. „Musíme se těmto projevům nenávisti bránit. Jakýkoliv násilný atak na každého voleného zástupce je ohrožování podstaty demokracie jako takové, ať už to dotyčný myslel vážně, nebo ne,“ podotkl Šesták.