Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ztratil představu o hodnotě peněz, řekl znalec o obžalovaném Snášelovi

  16:54aktualizováno  16:54
Cesta do hlubin Snášelovy duše. Tak by se s nadsázkou dalo popsat středeční jednání soudu v Táboře v kauze Stanislava Snášela. Toho obžaloba viní z podvodů za 85 milionů korun. .Znalec z oboru psychiatrie Václav Šnorek totiž přednesl svůj posudek, který hodnotil osobnost táborského podnikatele.

Stanislav Snášel u soudu | foto: Martin BenešMAFRA

Táborský soud tak nahlédl do nitra muže, který udělal miliardový dluh, podvedl velké množství lidí včetně asi 150 důchodců a přitom tvrdí, že je sám poškozený. Nyní si ve vězení odpykává čtyřletý trest a hrozí mu dalších 10 let.

Řada lidí, kteří se Snášelem přišli do kontaktu a kteří se jím  nakonec cítili podvedeni, hovoří o tom, že má neuvěřitelné schopnosti manipulace a výřečnosti. „Dlužil vám peníze a po schůzce s ním jste měli pocit, že spíš dlužíte jemu,“ popsal MF DNES jeden z podvedených lidí.

Soudní znalec Václav Šnorek u soudu vysvětloval, jak je možné, že Snášel působil tak sebevědomě a jak dokázal přesvědčit své okolí, že je vše v pořádku, i když mu teklo do bot. „Má velmi rozvinuté sociální dovednosti. Je schopen rozpoznat potřeby druhých, a to jim poskytnout,“ uvedl Šnorek. „Dokáže být takový, jakého jej lidé chtějí mít, a říkat jim, co potřebují slyšet. A pak si od nich bere, co potřebuje on sám,“ dodal.

Ve Snášelovi se podle něj zkombinovalo několik rysů - je enormně sociálně citlivý ale nikoli empatický. Zároveň minimálně sebekritický. Výsledkem je, že přesně vycítí, jaké mají ostatní pocity, ale neprožívá je. Nedokáže s nimi situaci sdílet. Snášel je přesvědčen, že vše co dělá, je správné, a za případné neúspěchy můžou okolnosti nebo jiní lidé. „Jeho vnitřní svět s tím vnějším splývá. Vede to k tomu, že je velmi přesvědčivý,“ vysvětlil Šnorek.

Jinak řečeno: Snášel dokáže své okolí přesvědčovat o své pravdě díky tomu, že jí bezmezně věří. Vnitřně manipuluje se skutečností, jak potřebuje, aby si zachoval představu, že je bezchybný. Proto si již dvakrát odsouzený podnikatel připadá nepochopený a neprávem obviňovaný.

Snášel byl v roce 2012 odsouzený za úvěrový podvod při stavbě Senior domu v Českých Budějovicích a strávil rok ve vězení. Podruhé ho soud poslal za mříže loni za zpronevěru kaucí klientů tohoto domova, čtyřletý trest si nyní odpykává. Kromě aktuálního líčení čelí obvinění i z dalších rozsáhlých podvodů se škodou 80 milionů korun.

Záleželo mu na tom, co si o něm lidé myslí

Znalci Snášel řekl, že pokud je v jeho případu ještě někdo jiný poškozený, pak je s ním on na jedné lodi. Má totiž představu, že na něj bylo všechno připraveno organizovanou skupinou, která jej chce připravit o obrovské majetky. Ty v jeho světě mnohem převyšují jeho dluhy.

Podle znalce si peníze nepůjčoval s tím, že je nevrátí. Finanční prostředky potřeboval na to, aby uhradil dluhy z předchozích projektů, ty byly přitom stále větší a větší. Bez ohledu na to, jaké to bude mít důsledky. Peníze, které si půjčoval tak prý chtěl splatit. A to proto, že mu enormně záleželo na tom, co si lidé o něm myslí.

„Podnikal, aby byl u zrodu velkých projektů. Chtěl získat uznání a obdiv druhých,“ vypověděl znalec Šnorek.

Tato touha pramení z dětství. Rodiče mu prý nevěřili a shazovali ho. Proto jako podnikatel rád utrácel za luxusní auta a oblečení. Tedy za to, co může ukazovat. Čím může veřejně deklarovat to, že patří mezi horních deset tisíc.

„Peníze nebyly primární cíl jeho konání. Tím bylo sebepotvrzení vlastního úspěchu skrz obdiv druhých,“ dospěl Šnorek k překvapivému závěru.

Snášel utrácel neuvěřitelné množství peněz za desítky luxusních aut těch nejdražších značek, přičemž všude po kanceláři mu visely fotografie, jak se o ně opírá.

Obžalovaný podle znalce postupně ztratil představu o hodnotě peněz. Vnímal je jen jako čísla na papíře. Bylo mu jedno, jestli je někde 100 nebo 110 milionů. „Na druhou stranu věděl přesně, jak velké zavazadlo by na 100 milionů potřeboval,“ doplnil Šnorek.

Soudce kromě soudního znalce ve středu vyslechl i několik poškozených. Poté odročil líčení na květen.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Návštěvnost jihu Čech dál roste. Tchajwanci zde chtějí zůstávat déle

Ilustrační snímek

Jižní Čechy opět přilákaly větší počet turistů. Region dokonce patří mezi tři kraje, kde návštěvnost za druhé čtvrtletí...

Školka spolupracuje s univerzitou, připraví učitelky na dvouleté děti

Ilustrační snímek

Mateřská škola Větrná v Českých Budějovicích se díky spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci...

Děti s autismem okradl zloděj, odnesl si houpačky a lanový žebřík

Dvě ukradené houpačky sloužily klientům Auticentra v Českých Budějovicích...

Jen tři týdny se mohly děti navštěvující Auticentrum v Českých Budějovicích radovat z nových houpaček a lanového...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz