Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ztratil představu o hodnotě peněz, řekl znalec o obžalovaném Snášelovi

  16:54aktualizováno  16:54
Cesta do hlubin Snášelovy duše. Tak by se s nadsázkou dalo popsat středeční jednání soudu v Táboře v kauze Stanislava Snášela. Toho obžaloba viní z podvodů za 85 milionů korun. .Znalec z oboru psychiatrie Václav Šnorek totiž přednesl svůj posudek, který hodnotil osobnost táborského podnikatele.

Stanislav Snášel u soudu | foto: Martin BenešMAFRA

Táborský soud tak nahlédl do nitra muže, který udělal miliardový dluh, podvedl velké množství lidí včetně asi 150 důchodců a přitom tvrdí, že je sám poškozený. Nyní si ve vězení odpykává čtyřletý trest a hrozí mu dalších 10 let.

Řada lidí, kteří se Snášelem přišli do kontaktu a kteří se jím  nakonec cítili podvedeni, hovoří o tom, že má neuvěřitelné schopnosti manipulace a výřečnosti. „Dlužil vám peníze a po schůzce s ním jste měli pocit, že spíš dlužíte jemu,“ popsal MF DNES jeden z podvedených lidí.

Soudní znalec Václav Šnorek u soudu vysvětloval, jak je možné, že Snášel působil tak sebevědomě a jak dokázal přesvědčit své okolí, že je vše v pořádku, i když mu teklo do bot. „Má velmi rozvinuté sociální dovednosti. Je schopen rozpoznat potřeby druhých, a to jim poskytnout,“ uvedl Šnorek. „Dokáže být takový, jakého jej lidé chtějí mít, a říkat jim, co potřebují slyšet. A pak si od nich bere, co potřebuje on sám,“ dodal.

Ve Snášelovi se podle něj zkombinovalo několik rysů - je enormně sociálně citlivý ale nikoli empatický. Zároveň minimálně sebekritický. Výsledkem je, že přesně vycítí, jaké mají ostatní pocity, ale neprožívá je. Nedokáže s nimi situaci sdílet. Snášel je přesvědčen, že vše co dělá, je správné, a za případné neúspěchy můžou okolnosti nebo jiní lidé. „Jeho vnitřní svět s tím vnějším splývá. Vede to k tomu, že je velmi přesvědčivý,“ vysvětlil Šnorek.

Jinak řečeno: Snášel dokáže své okolí přesvědčovat o své pravdě díky tomu, že jí bezmezně věří. Vnitřně manipuluje se skutečností, jak potřebuje, aby si zachoval představu, že je bezchybný. Proto si již dvakrát odsouzený podnikatel připadá nepochopený a neprávem obviňovaný.

Snášel byl v roce 2012 odsouzený za úvěrový podvod při stavbě Senior domu v Českých Budějovicích a strávil rok ve vězení. Podruhé ho soud poslal za mříže loni za zpronevěru kaucí klientů tohoto domova, čtyřletý trest si nyní odpykává. Kromě aktuálního líčení čelí obvinění i z dalších rozsáhlých podvodů se škodou 80 milionů korun.

Záleželo mu na tom, co si o něm lidé myslí

Znalci Snášel řekl, že pokud je v jeho případu ještě někdo jiný poškozený, pak je s ním on na jedné lodi. Má totiž představu, že na něj bylo všechno připraveno organizovanou skupinou, která jej chce připravit o obrovské majetky. Ty v jeho světě mnohem převyšují jeho dluhy.

Podle znalce si peníze nepůjčoval s tím, že je nevrátí. Finanční prostředky potřeboval na to, aby uhradil dluhy z předchozích projektů, ty byly přitom stále větší a větší. Bez ohledu na to, jaké to bude mít důsledky. Peníze, které si půjčoval tak prý chtěl splatit. A to proto, že mu enormně záleželo na tom, co si lidé o něm myslí.

„Podnikal, aby byl u zrodu velkých projektů. Chtěl získat uznání a obdiv druhých,“ vypověděl znalec Šnorek.

Tato touha pramení z dětství. Rodiče mu prý nevěřili a shazovali ho. Proto jako podnikatel rád utrácel za luxusní auta a oblečení. Tedy za to, co může ukazovat. Čím může veřejně deklarovat to, že patří mezi horních deset tisíc.

„Peníze nebyly primární cíl jeho konání. Tím bylo sebepotvrzení vlastního úspěchu skrz obdiv druhých,“ dospěl Šnorek k překvapivému závěru.

Snášel utrácel neuvěřitelné množství peněz za desítky luxusních aut těch nejdražších značek, přičemž všude po kanceláři mu visely fotografie, jak se o ně opírá.

Obžalovaný podle znalce postupně ztratil představu o hodnotě peněz. Vnímal je jen jako čísla na papíře. Bylo mu jedno, jestli je někde 100 nebo 110 milionů. „Na druhou stranu věděl přesně, jak velké zavazadlo by na 100 milionů potřeboval,“ doplnil Šnorek.

Soudce kromě soudního znalce ve středu vyslechl i několik poškozených. Poté odročil líčení na květen.

Autor:Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...

Týrané štěně z Prachatic převezli na specializované pracoviště do Prahy

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

Bezmála 136 tisíc lidí už podepsalo petici, která žádá nejvyšší možný trest pro 24letého muže z Prachatic týrajícího...

Kladno si zahraje o extraligu. V baráži se může objevit i Jágr

Václav Nedorost (vlevo) z Českých Budějovic bojuje s Ladislavem Zikmundem z...

Kladenští hokejisté vyhráli v Českých Budějovicích 5:2, na zápasy semifinálovou sérii získali 4:1 a z prvoligového play...

Další z rubriky

Soud zamítl stížnost spolku, potvrdil pokutu za pochod na Šumavě

Pro turisty je cesta Luzenským údolím k přechodu Modrý sloup zavřená.

Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost spolku Otevřená Šumava. Definitivně tak potvrdil pokutu 100 tisíc korun...

Budějovice vyhrály spor s parkovací službou. Nemusí platit 2,5 milionu

Špatné parkování (ilustrační foto)

Dva a půl milionu korun jako ušlý zisk platit nebudou a žalobce má nahradit náklady řízení. Budějovická radnice uspěla...

Oprava zřícené silnice v Křemži má zpoždění, otevře se až příští rok

Oprava a sanace opěrné zdi a silnice bude podle Správy a údržby silnic...

Opěrná zeď v Křemži na Českokrumlovsku se mohla stavět na sesunutém svahu už loni na podzim. Firma ale od zakázky...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Zdravotní sestra - moderní zařízení v Praze, 28 - 30 000 Kč, velice zajímavé

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 28 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz