Českobudějovická radnice, ilustrační foto.

Českobudějovická radnice, ilustrační foto. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Soudy českobudějovické radnice se táhnou roky. Jde o desítky milionů

  • 2
Azbest na májských školách, výpověď smlouvy parkovací službě, bitva s antimonopolním úřadem. České Budějovice se soudí na několika frontách a bojují o desítky milionů korun. Samotné spory přitom stojí statisíce.

Dva roky, tři roky i pět let. Neskutečně dlouho se táhnou soudní spory, v nichž figuruje město České Budějovice. Jde v nich o miliony korun, avšak výsledek je často hodně nejistý.

Naposledy před několika dny se radní rozhodli pustit do další žaloby a vymáhat 1,3 milionu. To je výše městem už zaplacené pokuty od antimonopolního úřadu. Padla za údajně špatný postup při soutěži a následném uzavření smlouvy se společností BitServis na dodávku a správu IT technologií v letech 2007 a 2010.

„V této věci už jeden spor vedeme přímo s úřadem pro ochranu hospodářské soutěže a marně čekáme na nějaký výsledek,“ upozornil náměstek primátora Petr Holický.

Podobné je to i v dalších případech. Stačí připomenout události na základních školách Máj I a II. Před čtyřmi lety tam pracovníci zdravotního ústavu naměřili vysoké hodnoty škodlivých vláken a azbestová aféra byla na světě. Budovy bylo nutné kompletně vyčistit, děti musely dojíždět do cizích škol a sanace stála přes 17 milionů korun.

Právě o ně se dodnes město soudí se společností OHL ŽS, která byla dodavatelem stavby. Nebezpečná minerální a azbestová vlákna měla do ovzduší v objektech uniknout z boletických panelů při rekonstrukci. Podle radnice a jejích právníků byla chyba právě na straně zmíněné firmy. Ta to odmítá a miliony za sanační práce nehodlá platit.

Nabídli dohodu a čtyři miliony

„Rozhodování je velmi složité, a proto také postupuje tak pomalu. Stále pokračuje rozsáhlé dokazování,“ pokračoval Holický. Problém vedení města zdědilo po svých předchůdcích, stejně jako v předchozím případě.

Kauza azbestu už ale mohla mít své rozuzlení. Zástupci OHL ŽS sice odmítli uznat jakoukoliv odpovědnost za kontaminaci škol. Přesto byli ochotni urovnat celou věc zaplacením částky přibližně čtyři miliony korun. Vzhledem k tomu, že město požadovalo plnění od 50 procent žalované částky (zhruba osm milionů) výše, k dohodě nedošlo.

Spor řeší Okresní soud v Českých Budějovicích. Město se hodlá obrátit na Zoju Guschlovou, která je odbornicí v oblasti úniku škodlivých vláken a sanačních prací. Expertizu pro radnici zpracovávala, už když problémy na májských školách nastaly. Nyní může vystupovat i jako soudní znalec. Není vyloučeno, že se bude zpracovávat další posudek, což kauzu opět protáhne.

Soudní jednání se táhnou

„Soudní jednání byla loni v prosinci, pak letos v únoru, další bude v září,“ doplnila mluvčí magistrátu Jitka Welzlová.

I v dalším případu se hraje o miliony korun. Už před třemi a půl rokem se radní rozhodli vypovědět pro město nevýhodnou smlouvu se společností Jihočeská parkovací (Vinci park CZ). Ta se pak v dubnu skutečně přestala starat o parkování a nahradil ji dopravní podnik.

Původně však měla firma v Budějovicích působit ještě letos, smlouva byla na deset let. A kvůli předčasnému konci se nyní soudí o ušlý zisk. A spor opět stále trvá, a to už přes dva roky. Pokud by město prohrálo, muselo by firmě zaplatit odhadem kolem 35 milionů korun.

„Soud vydal takzvaný mezitimní rozsudek a dospěl k závěru, že základ jejich nároku je oprávněný. Tím se ovšem nemluví o výši ušlého zisku,“ sdělil Tomáš Bouzek, v červnu odvolaný náměstek primátora.

Advokát o aktuálním stavu informoval vedení radnice a rozhodnutí považuje za nesprávné, takže se Budějovičtí odvolali a věcí se bude zabývat krajský soud.

„Za sebe jsem přesvědčený, že bylo správné smlouvu napadnout. Původně totiž firmě připadlo 60 procent zisku,“ konstatoval Bouzek.

Nyní má dopravní podnik provizi 35 procent a zbytek jde do magistrátní kasy. Tím, že je však podnik stoprocentně vlastněný městem, zůstanou v Budějovicích veškeré tržby, které byly vloni přes 22,4 milionu korun, o rok dříve 21,1 milionu.

„Jedná se o výběr z parkovacích automatů a parkoviště na Mariánském náměstí,“ doplnil Radek Filip, mluvčí dopravního podniku.

I další ze sporů, které město vede, je dlouhodobý. Týká se tajemníka magistrátu Zdeňka Řeřábka a jemu nevyplacených výkonnostních odměn, které měl dostat v letech 2011 až 2013 za výkon své funkce.

Ve hře je 637 tisíc korun, ale s úroky z prodlení kolem sedmi procent může být nárokovaná částka nakonec vyšší než jeden milion. Záleží na tom, kdy soud skončí. Pokračovat bude v říjnu, kdy mají vypovídat všichni hlavní aktéři, tedy i bývalí primátoři Miroslav Tetter a Juraj Thoma.

Žalobu na město podal Řeřábek loni v květnu. Od té doby se soud několikrát sešel a snažil se obě strany přimět k dohodě. Radní však letos na jaře rozhodli, že mimosoudní vyrovnání nepřipadá v úvahu.