Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Internet a více pohodlí. Na Šumavu se chystají vyjet soukromé vlaky

  11:32aktualizováno  11:32
Antimonopolní úřad zamítl námitky Českých drah, které napadly výsledky miliardového tendru na provoz pošumavských lokálek. Pokud se dráhy znovu neodvolají, Jihočeský kraj může v únoru uzavřít smlouvu.

Nádraží Holubov leží na trati Budějovice - Černý kříž, na které bude jezdit soukromý dopravce. | foto: MAFRA

Zdržení, nejasnosti a komplikace ohledně provozu vlaků na třech jihočeských tratích mohou být do týdne u konce. Pokud nenastanou další problémy, cestující se dočkají modernějších a rychlejších vlaků na šumavské a pošumavské železnici.

Kraj na ně už v roce 2014 vypsal tendr za přibližně 2,25 miliardy korun na 15 let. Opakovaně ho napadly České dráhy jako jeden z neúspěšných uchazečů v soutěži. Antimonopolní úřad však před několika dny jejich námitky zamítl, a tak by se konečně mohlo dostat na podpis smlouvy s vítězem. Tím je společnost GW Train Regio.

„Na začátku února vyprší termín pro podání rozkladu proti rozhodnutí úřadu, pak budeme moudřejší. Věřím, že všechno nasvědčuje tomu, že bychom se konečně mohli posunout dál,“ konstatoval Ivan Študlar, referent pro železniční dopravu a poradce hejtmana pro dopravu.

Provoz by na trasách Budějovice - Černý Kříž, Číčenice - Volary - Nové Údolí a Strakonice - Volary, známých jako pošumavské lokálky, mohla zahájit nejdříve v létě roku 2017, případně pak s nástupem nových jízdních řádů ve stejném roce.

„To by pak bylo v polovině prosince 2017. Hned v jedenácti bodech by to mělo znamenat zvýšení standardů provozu,“ přislíbil Študlar. Jedním z nich má být například bezdrátové připojení k internetu, o něco se má také zvýšit rychlost vlaků.

Čeká se na reakci Českých drah

Jak na rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zareagují České dráhy (ČD), však zatím není jisté.

„Vzhledem k tomu, že ještě neuplynula lhůta pro podání opravného prostředku, nebudeme další kroky komentovat,“ reagovala mluvčí drah Radka Pistoriusová. Stejně tak se už dříve vyjádřili i zástupci vítězné firmy a do případného uzavření smlouvy nechtějí sdělovat podrobnosti.

ÚOHS svým rozhodnutím z 11. ledna zamítl návrhy ČD směřující ve většině k zadávacím podmínkám soutěže k zajištění dopravní obslužnosti, takzvaného Provozního souboru Šumava.

„ÚOHS konstatoval, že Jihočeský kraj při posouzení nabídky vybraného dopravce postupoval v souladu s platnou legislativou - zákonem o veřejných zakázkách a zákonem o veřejných službách v přepravě cestujících a vyhověl testu transparentnosti nabídkového řízení,“ informoval Jakub Straka z kanceláře hejtmana.

Z důvodu odvolání se už celý tendr zdržel zhruba o rok a kraj musel některé věci projednávat znovu. Podezřelá měla být například vítězná nabídková cena, což se ovšem nepodařilo prokázat. GW Train Regio nabídla, že bude jezdit za částku pod 90 korun za kilometr, dráhy pak 112 korun, třetí uchazeč, společnost Arriva, byl jen o něco málo dražší než vítěz.

Samotným cestujícím záleží hlavně na tom, aby se s novým provozovatelem nezačal omezovat provoz. Obavy z toho má například Helena Janásová, která jezdí vlakem každý den pracovně z Holubova do Českých Budějovic a zpět. „To by se nám rozhodně nelíbilo,“ zdůraznila.

Mezi lidmi se totiž mluví o tom, že omezení hrozí, což však Ivan Študlar rázně odmítl.

„Na dobu 15 let, po kterou má být smlouva uzavřena, nic takového nehrozí. Naopak má kraj ve smlouvě možnost provoz navýšit. Součástí je zároveň závazek, že vlaky nebude nahrazovat autobusová doprava,“ ujistil poradce hejtmana.

Kraj si od změny slibuje zvýšení komfortu pro cestující a také větší rychlost. Ta je na pošumavských tratích většinou omezená na 50 až 60 kilometrů za hodinu, takže je otázkou, jak velké bude konečné zrychlení. Trati se ale v poslední době dařilo modernizovat, například tu z Budějovic do Černého Kříže.

České dráhy varovaly, že nástup soukromého dopravce může způsobit problémy. Upozorňují například na skutečnost, že mohou cestujícím s otevřením trhu vzniknout potíže s návazností spojů, omezením některých slev či možností cestovat na jednu jízdenku. Řešení pak bude především na Jikordu, který v kraji organizuje veřejnou dopravu.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Řidič sportovního auta narazil do kamionu, vylétl z vozu a zemřel

Řidič Mercedesu AMG se mezi Věřním a Rožmberkem střetl čelně s kamionem. Nehodu...

Na silnici mezi Rožmberkem nad Vltavou a Větřním na Českokrumlovsku řidič sportovního mercedesu zřejmě vlivem...

Další z rubriky

Soud potřetí rozdal tresty majitelům growshopů. Dva se opět odvolali

Snímek pořízený při policejní razii v growshopu.

Ani po šesti letech soudních sporů není v případě prodeje zařízení pro pěstování konopí jasno. Třem obžalovaným...

Venkovní plovárny hlásí úspěšnou sezonu. V Budějovicích dokonce rekordní

Letní plovárna v Českých Budějovicích už je otevřená.

Jihočeská venkovní koupaliště mají za sebou nadprůměrnou sezonu. Návštěvnostní rekordy zaznamenali v Budějovicích a...

Kostelík unikl zbourání. Dnes je z něj chalupa a místo oltáře stojí krb

Karel Klabouch jezdí do Jiříkova údolí na Českobudějovicku s partnerkou Alenou...

Před vchodem vyskládané dříví na zátop, opodál šňůra s prádlem, krmítko. Kolem dokola plůtek z planěk. Chalupářská...

Najdete na iDNES.cz