Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soukromník chce spravovat lom, lidé se bojí, že je tam pak nepustí

  9:30aktualizováno  9:30
Viktor Mačura vlastní část vzácného lomu Svatá Anna v Táboře. Po městu chce, aby mu prodalo i zbytek a on ho měl celý. Místní se však obávají, že místo oplotí a bude vybírat vstupné.

V lomu Svatá Anna u Tábora byla v červenci otevřena první soukromá přírodní zóna. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Z unikátního lomu Svatá Anna v táborské městské části Měšice je první soukromá přírodní chráněná zóna v Česku. Její majitel Viktor Mačura lokalitu vyčistil, zvelebil a láká veřejnost, aby se přišla podívat, jak v několika mělkých jezírkách rostou vzácné rostliny.

Kdo bude chtít, může dobrovolně přispět zakoupením "vstupenky" občanskému sdružení, které je s Mačurou spojené. Ačkoliv jeho plány znějí bohulibě, někteří obyvatelé ho kritizují.

Důvod? Část lomu patří městu a tu chce právě Mačura od Tábora získat. Lidé se bojí, že až bude celý prostor v soukromých rukou, do lomu nebudou moci vůbec chodit.

Fotogalerie

Mačura se s městem snaží vyjednat směnu pozemků už několik let. Chce, aby mu patřil celý lom. Nyní nabídl, že za městské pozemky v hodnotě 200 tisíc korun dá Táboru parcely v ceně 422 tisíc korun.

Jenže proti obchodu jsou dva odbory táborské radnice. Odbor územního rozvoje, protože nabízené pozemky jsou ornou půdou, kdežto městské jsou veřejná prostranství, a odbor dopravy zase nesouhlasí proto, že po městských pozemcích vede veřejná účelová komunikace.

Proti výměně pozemků protestuje i šéf výboru Měšic František Noháč. "Lidé dneska nemají kam jít. Když to město vymění, ohradí to majitel plotem a nikdo do lomu nevkročí. Rekreační oblast pro Měšice přijde vniveč," řekl Noháč s tím, že Měšičtí jsou připraveni se naopak domluvit na spolupráci a pomoci i s údržbou.

Mačura pozemky vyčistil a upravil. Podle svých slov zde on a jeho rodina odpracovali 1 200 hodin. Vyvezli odpadky, suť, uklidili rozbité lahve i injekční stříkačky. To potvrzuje i učitelka z místní školy Renata Stradová, která se však přidává k obavám místních.

"Byla jsem na slavnostním otevření, kde se prodávaly knoflíky za 99 korun, které slouží jako vstupenka do tohoto prostoru. My, jako rodáci z Měšic, máme k tomuto území vztah a chceme jej využívat. Je samozřejmě pravda, že tam odvedli velký kus práce, ale je potřeba se domluvit. Jsme ochotni i investovat peníze, které na fungování Měšic z městského rozpočtu máme," říká.

Koupíte knoflík a máte neomezený vstup do lomu

Majitel lomu vstupné přiznává i na internetových stránkách lomu. Právě zakoupení žlutého knoflíku opravňuje k neomezenému počtu vstupů do soukromé lokality, avšak Mačura tvrdí, že to rozhodně není podmínka, ale jen dobrovolný příspěvek.

Kromě toho veškeré takto vybrané peníze podle něj putují na podporu táborského občanského sdružení Pro rodinu, tradici a budoucnost.

Sdružení sídlí v Měšicích v domě, jehož majitelkou je podle výpisu z katastru nemovitostí Mačurova žena Eva. "Naše rodina je se sdružením spjata, protože máme se sdružením i další záměry. Například chceme pomoci k propagaci tradičního pojetí rodiny," přiznává Mačura a opakuje, že v lomu nechce provozovat nic jiného než soukromou přírodní zónu.

"Chceme lokalitu zachovat takovou, jaká je, pouštět do ní všechny slušné lidi a zároveň chceme aby sloužila i pro školy či amatérské přírodovědce jako prostor pro zkoumání," tvrdí.

Podle zastupitele Tábora a architekta Jana Stacha (TOP 09) jsou obavy lidí o to, že by Mačura mohl lom oplotit, zbytečné. "Pozemky, o které má zájem, jsou vedeny jako veřejná zeleň. Není možné, aby byly uzavřené," komentoval Stach.

O tom, zda Tábor pozemky s Mačurou smění, budou rozhodovat až noví zastupitelé po podzimních volbách.
Nejčtenější

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...Z Písku by mohlo být malé Brno, věří ekonom České národní banky

„S bývalými spolužáky jsem stále v kontaktu. Stejně jako oni, i já v sobě...

O České národní bance, o podnikání na jihu Čech i o svém rodném městě v rozhovoru pro MF DNES mluvil ekonom Petr Král....

Placené provozování života v Krumlově má ohlas, části místních projekt vadí

Kateřina Šedá v českokrumlovské Široké ulici, kde bude během jejího projektu...

Vlnu kritiky od místních, ale i nadšené ohlasy vyvolal projekt Kateřiny Šedé s názvem UNES-CO. Umělkyně se v něm věnuje...

Nová poliklinika v Budějovicích plánuje 30 ordinací. Licenci ještě nemá

Nová poliklinika v Českých Budějovicích má vyrůst naproti Nákupnímu centru...

Lékařský dům s třiceti ordinacemi vyroste do roka v sousedství Nákupního centra Géčko na českobudějovickém sídlišti...

Další z rubriky

Tábor nechce věznici ve Všechově, odmítl změnu územního plánu

Bývalé vojenské letiště Všechov vTáboře.

Táborští zastupitelé nesouhlasí s výstavbou mužské věznice na bývalém vojenském letišti ve Všechově. Ke stavbě je nutná...

Budějovickými growshopy se soudy zabývají šest let. Kauza dál pokračuje

Otevření pracoviště pro výzkum léčebného konopí v Meclově na Domažlicku. (23....

Kolem provozu takzvaných growshopů na území krajského města, které nabízely potřeby pro pěstování konopí i dalších...

Soud oslovil v kauze týrání štěněte znalce, má objasnit rozsah zranění

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

V případu týrání psa Marleyho z Prachatic si okresní soud vyžádal spolupráci soudního znalce. Ten má soudci pomoci...

Najdete na iDNES.cz