Nad vodou uprostřed rašeliniště vede dřevěný chodník.

Nad vodou uprostřed rašeliniště vede dřevěný chodník. | foto: Pavel Němčák

Nová naučná stezka zavede turisty do srdce Soumarského rašeliniště

  • 8
Kilometr a půl dlouhá naučná stezka, která turisty zavede na rašeliniště u Soumarského mostu nedaleko Lenory, byla minulý týden otevřena na Prachaticku. Návštěvníkům představí na ploše 85 hektarů vývoj i současný stav tohoto typického původního údolního vrchoviště, kde se až do roku 2000 průmyslově těžilo.

Lidé mohou díky nové stezce sledovat pomalou, ale unikátní obnovu rašeliniště, jehož původní charakter i funkce v přírodě se mohly vrátit díky úspěšným revitalizačním pracím. Následný výzkum ukázal, že za 10 let od začátku revitalizace jsou plochy pokryty vegetací mokřadních a rašelinných rostlin.

Stezka začíná u vodáckého tábořiště u Soumarského mostu. Turisté se po rašeliništi pohybují po chodníku, který je z jedné třetiny vyrobený z dřevěných fošen. Vede z vodáckého kempu až k téměř 10 metrů vysoké dvoupatrové vyhlídkové věži, z níž lze obhlédnout celou plochu rašeliniště.

Pak mohou výletníci pokračovat v chůzi až k řece Vltavě na zeleně značenou turistickou trasu, která je dovede zpět ke kempu, nebo na druhou stranu do Volar či do Dobré směrem na Stožec.

Stezka vznikla díky českobavorskému projektu

Naučná stezka Soumarské rašeliniště je vybavena sedmi informačními tabulemi s textem v českém a německém jazyce. Na nich je představena nejen historie i současnost lokality, ale také zajímavosti o unikátní flóře i fauně z doby ledové. Základní údaje o stezce jsou uvedeny též v letáku. Ten je volně k dispozici ve všech informačních střediscích na Šumavě.

"Naučná stezka je součástí českobavorského projektu s názvem Suchou nohou do rašelinišť na Šumavě a v Bavorsku. Na základě spolupráce se spolkem KuLaMu vznikla také naučná stezka Industriesteig u obce Haidmühle, která mapuje průmysl na vsi a také těžbu v rašeliništi Haidfilz," uvedl Josef Štemberk ze správy šumavského parku.