Otáčivé hlediště v zámecké zahradě v Českém Krumlově

Otáčivé hlediště v zámecké zahradě v Českém Krumlově | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Soutěž na otáčivé hlediště v Krumlově se blíží. Peníze na stavbu nejsou

  • 1
Současná kontroverzní divadelní scéna s otáčivým hledištěm zůstane v krumlovské zahradě zřejmě až do roku 2018. Soutěž na novou točnu má roční zpoždění. Magistrát Českých Budějovic ji chce vypsat v nadcházejících měsících.

Stačí svolat pracovní jednání komise, schválit zadávací podmínky a soutěž na nové otáčivé hlediště může začít. Vypadá to jednoduše. Jenže kauza této problematické scény v barokní zahradě, která je se zámkem a jádrem Českého Krumlova zapsaná na seznamu UNESCO, se vleče přes patnáct let.

Náměstek budějovického primátora Jaromír Talíř nyní MF DNES potvrdil, že UNESCO už nominovalo své dva zástupce do poroty. Město jako majitel scény na ně muselo čekat. „Jedna dáma je ze Španělska, další člen komise zase z Jeruzaléma. Chceme jim poslat zadávací podmínky a požádat je o stanoviska. Potom bychom podle soutěžního řádu České komory architektů svolali komisi, vše odsouhlasili a soutěž vyhlásili,“ řekl Talíř.

Dodal, že magistrát už s Centrem UNESCO v Paříži vyladil hlavní body v zadávacích podmínkách. Mezinárodní architektonická soutěž má být dvoukolová. V prvním mohou zájemci navrhnout jakékoliv řešení.

Magistrát je připravený zaplatit soutěž, na stavbu scény nemá

„Soutěžící dostanou v podkladech informace o hodnotě památky a celkový plán obnovy zámecké zahrady. Musí myslet i na to, aby návrhy byly uskutečnitelné z legislativního a finančního hlediska,“ upozornil Talíř.

Město do podmínek zaneslo také řešení, jež upřednostňuje: nová scéna má být posunutá o sedm metrů z hlavní osy, nebo zůstat na současném místě a být zasouvatelná či mimo sezonu demontovatelná.

Magistrát Budějovic je připravený zaplatit soutěž, na stavbu scény však peníze nemá. A finance nejdou čerpat ani z evropských fondů. „Potřebujeme projekt, abychom mohli jasně říct, kolik bude nová točna stát. Teprve s konkrétním návrhem můžeme jít na vládu či ministerstvo financí. Nikdo nám nedá bianko šek,“ podotkl Talíř.

Radní Českých Budějovic Miroslav Joch varuje, aby soutěž nedopadla fiaskem jako projekt Centra halových sportů. Tendr před necelými třemi lety ztroskotal na nevhodně zadaných podmínkách a šéf antimonopolního úřadu jej celý zrušil.

„Finanční krytí celé soutěže chci podmiňovat tím, aby vítězný návrh odevzdali architekti s kompletní projektovou dokumentací a stavebním povolením. Může se totiž stát, že vyhraje nějaký pěkný návrh, začne se projektovat a najednou zjistíme, že to tam legislativně nejde umístit. K tomu se přidají odvolání a soudy. Nechci, aby město vynaložilo miliony na soutěž a točna nakonec nebude,“ naznačil Joch.

Podotkl, že ještě před vyhlášením tendru by město mělo mít od vlády příslib, že se na projektu bude finančně podílet. „Není to jen záležitost Budějovic, to je zájem celé republiky. Ještě předtím než rada a zastupitelstvo schválí vyhlášení soutěže, budu na tyto hrozby upozorňovat a chci to dát i do zápisu jednání,“ dodal Joch.

Současné hlediště, které vzhledem i umístěním narušuje vzácnou zahradu, mělo podle příslibů loni zmizet. Česká republika se zavázala Výboru světového dědictví UNESCO, že scénu odstraní. Národní památkový ústav (NPÚ), jenž je vlastníkem pozemku, nakonec prodloužil nájemní smlouvu do roku 2017.

Kvůli zdržení bude nakonec termín ještě zřejmě o rok posunutý. Kauzou se zabývá komise ministra kultury, v níž jsou památkáři, zástupci kraje, Budějovic, Krumlova i Jihočeského divadla, které před točnou každý rok odehraje desítky představení pro více než 50 tisíc diváků.

Zahradnictví, nebo Kvítkův dvůr?

Vybudování nové točny na stejném místě před letohrádkem Bellarie nebo její posunutí je však nepřijatelné pro Český národní komitét ICOMOS, což je poradní orgán UNESCO.

„Další ohrožení hodnot zahrady představuje i nové divadelní zázemí. Předpokládané umístění novostavby pro šatny, hygienické a provozní zázemí v ose Bellarie, byť mimo půdorys zahrady, ale v partiích velmi choulostivých, je naprosto neakceptovatelné. Záměr představuje riziko narušení jedinečného panoramatu a génia loci historického jádra Českého Krumlova, což je v příkrém rozporu se závazkem zodpovědné péče o mimořádné hodnoty tohoto statku,“ uvedl prezident českého ICOMOS Václav Girsa.

Podle něj by bylo nejlepším řešením postavit hlediště hned za zahradou v takzvaném bývalém zahradnictví. Tam tomu však brání zamítavé rozhodnutí ministerstva kultury z roku 2009 a vyžadovalo by to i změnu územního plánu Krumlova.

Další možností je louka u Kvítkova dvora, na níž je s pravomocným správním rozhodnutím přípustné projektovat hlediště. O koupi této památky NPÚ projevil zájem. Chtěl tak mimo jiné rozšířit nabídku pro návštěvníky zámku. „Ministr financí s odvoláním na špatný stav památky ale odkoupení státem nedoporučil,“ sdělila ředitelka NPÚ Naděžda Goryczková.