Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O titul nej zdravotní sestřička zabojuje i Marie Kahudová z Prachatic

  11:55aktualizováno  11:55
Říká, že nemá žádné zkušenosti s vlastní prezentací před veřejností, a nyní ji čekají čtyři disciplíny před porotou, v níž zasednou Vlastimil Harapes či Jan Přeučil. Marie Kahudová z prachatické nemocnice se dostala mezi 12 finalistek celorepublikové soutěže o nej zdravotní sestřičku.

Marie Kahudová bude vystupovat v červeno-bílé sesterské uniformě, kterou jí nechali pořadatelé ušít na míru. | foto: archiv nejsestricka.cz

Čtyřiačtyřicetiletá vedoucí sestra ortopedicko-traumatologického oddělení nejmenší nemocnice na jihu Čech se probojovala do finále sítem 541 přihlášených sestřiček z různých nemocnic po celém Česku.

„Do soutěže mě přihlásilo vedení nemocnice. Na jedné straně mě potěšilo, že si nadřízení vybrali ze všech sester právě mě, ale zároveň mám trému, jak to dopadne. Jsem sestra, která je zvyklá starat se o pacienty na lůžku, a nemám žádné zkušenosti se sebeprezentací na veřejnosti,“ říká Marie Kahudová.

Naštěstí už na červnovém dvoudenním soustředění v Praze zjistila, že podobně jsou na tom i její soupeřky. Žádná z nich netuší, jak moc je bude svazovat vystoupení před porotou, jejímiž členy budou Vlastimil Harapes, Kateřina Kornová, Jan Přeučil, Uršula Kluková, ale třeba i ředitelé nemocnic.

„Ve finále jsou čtyři disciplíny. V první se představíme porotě, ve druhé budeme odpovídat na odbornou otázku, třetí je promenáda či přehlídka sesterských uniforem. Na to se můžeme nějak připravit na rozdíl o čtvrtého úkolu, který je až do zahájení galavečera pro nás tajný,“ popisuje štíhlá tmavovlasá sestřička.

Sama bude vystupovat v červeno-bílé sesterské uniformě, kterou jí nechali pořadatelé ušít na míru, a na pražském soustřední už v ní nafotila snímek do kalendáře.

„V nemocnici nosíme modro-bílou halenu a bílé kalhoty, nebo modro-bílé šaty. V soutěži to bude pestřejší, protože každá sestřička dostala jinou speciálně ušitou uniformu,“ srovnává.

Marie Kahudová patří mezi pracovníky, kteří jsou dlouhodobě věrní jedinému zaměstnavateli. Rodačka z Prachatic vystudovala zdravotnickou školu v krajském městě a hned po maturitě začala pracovat jako sestra u lůžka na chirurgickém oddělení prachatické nemocnice.

Po jedenácti letech se tam stala staniční sestrou a úspěšně dokončila pomaturitní specializační studium v oboru chirurgie. „Po škole jsem nastoupila na chirurgii a dělala ve třísměnném provozu. Pak jsem tam začala pracovat jako staniční sestra a v roce 2013 v nemocnici vzniklo ortopedicko-traumatologické oddělení, kde jsem začala dělat vedoucí sestru,“ líčí Kahudová, která je nadřízenou desetičlenného ošetřovatelského týmu.

Odpovídá za práci čtyř sester, tří asistentek a dvou sanitářek. Ale když má nedostatek personálu, jako třeba během letních dovolených, pracuje po boku s ostatními u lůžka.

„Je to náročná práce, protože jsou tu jak ležící, tak chodící pacienti. Mladí i staří dohromady, jedni před operací, další už na odchodu domů po zákroku. A je to práce svižná a různorodá, která mě táhla už od školy,“ libuje si sestřička, kterou můžete v celostátní soutěži podpořit od 1. září na www.nejsestricka.cz.

Podle manažerky kvality prachatické nemocnice Dany Podholové si to zaslouží: „Mezi pacienty i kolegy je oblíbená. Je to klasická pravá sestra, které není zatěžko udělat něco navíc. Práci dělá s úsměvem a nejde domů, dokud není všechno perfektní.“

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Další z rubriky

Dítě v první třídě už by mělo mluvit bezchybně, říká logopedka

Logopedka Kateřina Hájková zbavuje děti řečových vad hrou, při práci používá...

Specialisté v ambulanci klinické logopedie písecké nemocnice pracují s předškoláky i prvňáčky s vadami řeči. „Pokud...

Vznesli jsme se nad Český Krumlov v balonu. Podívejte se také

Historické jádro Českého Krumlova s hradem a zámkem. V popředí je část Latránu.

Rozlehlý areál hradu a zámku, geometrické linie barokní zahrady, podkova se starým městem, které obklopuje meandrující...

Folková série Večery S nabídne Jahelku i patnáctiletého písničkáře

Ivo Jahelka

Dávají šanci mladým talentům, ale přivážejí i známé tváře folku. Hudební série s názvem Večery S pokračuje podzimními...

Najdete na iDNES.cz