Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O titul nej zdravotní sestřička zabojuje i Marie Kahudová z Prachatic

  11:55aktualizováno  11:55
Říká, že nemá žádné zkušenosti s vlastní prezentací před veřejností, a nyní ji čekají čtyři disciplíny před porotou, v níž zasednou Vlastimil Harapes či Jan Přeučil. Marie Kahudová z prachatické nemocnice se dostala mezi 12 finalistek celorepublikové soutěže o nej zdravotní sestřičku.

Marie Kahudová bude vystupovat v červeno-bílé sesterské uniformě, kterou jí nechali pořadatelé ušít na míru. | foto: archiv nejsestricka.cz

Čtyřiačtyřicetiletá vedoucí sestra ortopedicko-traumatologického oddělení nejmenší nemocnice na jihu Čech se probojovala do finále sítem 541 přihlášených sestřiček z různých nemocnic po celém Česku.

„Do soutěže mě přihlásilo vedení nemocnice. Na jedné straně mě potěšilo, že si nadřízení vybrali ze všech sester právě mě, ale zároveň mám trému, jak to dopadne. Jsem sestra, která je zvyklá starat se o pacienty na lůžku, a nemám žádné zkušenosti se sebeprezentací na veřejnosti,“ říká Marie Kahudová.

Naštěstí už na červnovém dvoudenním soustředění v Praze zjistila, že podobně jsou na tom i její soupeřky. Žádná z nich netuší, jak moc je bude svazovat vystoupení před porotou, jejímiž členy budou Vlastimil Harapes, Kateřina Kornová, Jan Přeučil, Uršula Kluková, ale třeba i ředitelé nemocnic.

„Ve finále jsou čtyři disciplíny. V první se představíme porotě, ve druhé budeme odpovídat na odbornou otázku, třetí je promenáda či přehlídka sesterských uniforem. Na to se můžeme nějak připravit na rozdíl o čtvrtého úkolu, který je až do zahájení galavečera pro nás tajný,“ popisuje štíhlá tmavovlasá sestřička.

Sama bude vystupovat v červeno-bílé sesterské uniformě, kterou jí nechali pořadatelé ušít na míru, a na pražském soustřední už v ní nafotila snímek do kalendáře.

„V nemocnici nosíme modro-bílou halenu a bílé kalhoty, nebo modro-bílé šaty. V soutěži to bude pestřejší, protože každá sestřička dostala jinou speciálně ušitou uniformu,“ srovnává.

Marie Kahudová patří mezi pracovníky, kteří jsou dlouhodobě věrní jedinému zaměstnavateli. Rodačka z Prachatic vystudovala zdravotnickou školu v krajském městě a hned po maturitě začala pracovat jako sestra u lůžka na chirurgickém oddělení prachatické nemocnice.

Po jedenácti letech se tam stala staniční sestrou a úspěšně dokončila pomaturitní specializační studium v oboru chirurgie. „Po škole jsem nastoupila na chirurgii a dělala ve třísměnném provozu. Pak jsem tam začala pracovat jako staniční sestra a v roce 2013 v nemocnici vzniklo ortopedicko-traumatologické oddělení, kde jsem začala dělat vedoucí sestru,“ líčí Kahudová, která je nadřízenou desetičlenného ošetřovatelského týmu.

Odpovídá za práci čtyř sester, tří asistentek a dvou sanitářek. Ale když má nedostatek personálu, jako třeba během letních dovolených, pracuje po boku s ostatními u lůžka.

„Je to náročná práce, protože jsou tu jak ležící, tak chodící pacienti. Mladí i staří dohromady, jedni před operací, další už na odchodu domů po zákroku. A je to práce svižná a různorodá, která mě táhla už od školy,“ libuje si sestřička, kterou můžete v celostátní soutěži podpořit od 1. září na www.nejsestricka.cz.

Podle manažerky kvality prachatické nemocnice Dany Podholové si to zaslouží: „Mezi pacienty i kolegy je oblíbená. Je to klasická pravá sestra, které není zatěžko udělat něco navíc. Práci dělá s úsměvem a nejde domů, dokud není všechno perfektní.“
Nejčtenější

V návštěvnickém centru Šumavy napadl muže jelen. Vůdce stáda zastřelí

Nové návštěvnické centrum v Kvildě na Šumavě. Lidé tu uvidí jeleny a divoká...

V areálu návštěvnického centra národního parku Šumava na Kvildě napadl jednoho z návštěvníků jelen. Výběh, ve kterém...

Dary nás těší, ale závist nechápu, říká žena po tragickém požáru hájenky

Věra Kupková žije se dvěma syny ve vypůjčeném bytě v Choustníku. Jejich dům na...

Věra Kupková, která je po požáru hájenky v Kajetíně bez střechy nad hlavou, teď žije se dvěma dětmi ve vypůjčeném bytě...Útočného jelena brání tisíce lidí. Park ho místo zastřelení nabídne jinam

Stádo vysoké zvěře ve výběhu návštěvnického centra u Kvildy vyfocené 14. ledna.

Velký obrat nastal v případu jelena, který na začátku února napadl jednoho z hostů návštěvnického centra národního...

Kladno vyhrálo i bez zraněného Jágra, první ligu vedou Karlovy Vary

Jaromír Jágr utkání proti Havířovu nedohrál, zápas pro něj skončil už ve 3....

Hokejisté Kladna v 50. kole první ligy porazili Havířov 3:1, přestože se po většinu zápasu museli obejít bez Jaromíra...

Policie uzavřela kauzu Zimolovy chalupy na Lipně. Nikoho stíhat nebude

Jeden z kandidátů na post předsedy ČSSD Jiří Zimola v Rozstřelu (14. února 2018)

Policie uzavřela případ stavby rekreačního domu exhejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD) na Lipně. Šlo o nejasné financování...

Další z rubriky

Planá nad Lužnicí ožívá díky dálnici D3. Chystá rozvoj průmyslové zóny

Nově otevřený úsek dálnice D3

Roky přinášela hustá doprava Plané nad Lužnicí na Táborsku jen problémy. Řidiči ji vnímali jako město roztažené podél...

Místo Rejnoka plánují Budějovice na bývalém tankodromu vodní svět

Kaplického nový projekt - Rejnok

Přešlapování kolem stavby Koncertního a kongresového centra Antonína Dvořáka v Českých Budějovicích má být konec....

V návštěvnickém centru Šumavy napadl muže jelen. Vůdce stáda zastřelí

Nové návštěvnické centrum v Kvildě na Šumavě. Lidé tu uvidí jeleny a divoká...

V areálu návštěvnického centra národního parku Šumava na Kvildě napadl jednoho z návštěvníků jelen. Výběh, ve kterém...

Najdete na iDNES.cz