Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O titul nej zdravotní sestřička zabojuje i Marie Kahudová z Prachatic

  11:55aktualizováno  11:55
Říká, že nemá žádné zkušenosti s vlastní prezentací před veřejností, a nyní ji čekají čtyři disciplíny před porotou, v níž zasednou Vlastimil Harapes či Jan Přeučil. Marie Kahudová z prachatické nemocnice se dostala mezi 12 finalistek celorepublikové soutěže o nej zdravotní sestřičku.

Marie Kahudová bude vystupovat v červeno-bílé sesterské uniformě, kterou jí nechali pořadatelé ušít na míru. | foto: archiv nejsestricka.cz

Čtyřiačtyřicetiletá vedoucí sestra ortopedicko-traumatologického oddělení nejmenší nemocnice na jihu Čech se probojovala do finále sítem 541 přihlášených sestřiček z různých nemocnic po celém Česku.

„Do soutěže mě přihlásilo vedení nemocnice. Na jedné straně mě potěšilo, že si nadřízení vybrali ze všech sester právě mě, ale zároveň mám trému, jak to dopadne. Jsem sestra, která je zvyklá starat se o pacienty na lůžku, a nemám žádné zkušenosti se sebeprezentací na veřejnosti,“ říká Marie Kahudová.

Naštěstí už na červnovém dvoudenním soustředění v Praze zjistila, že podobně jsou na tom i její soupeřky. Žádná z nich netuší, jak moc je bude svazovat vystoupení před porotou, jejímiž členy budou Vlastimil Harapes, Kateřina Kornová, Jan Přeučil, Uršula Kluková, ale třeba i ředitelé nemocnic.

„Ve finále jsou čtyři disciplíny. V první se představíme porotě, ve druhé budeme odpovídat na odbornou otázku, třetí je promenáda či přehlídka sesterských uniforem. Na to se můžeme nějak připravit na rozdíl o čtvrtého úkolu, který je až do zahájení galavečera pro nás tajný,“ popisuje štíhlá tmavovlasá sestřička.

Sama bude vystupovat v červeno-bílé sesterské uniformě, kterou jí nechali pořadatelé ušít na míru, a na pražském soustřední už v ní nafotila snímek do kalendáře.

„V nemocnici nosíme modro-bílou halenu a bílé kalhoty, nebo modro-bílé šaty. V soutěži to bude pestřejší, protože každá sestřička dostala jinou speciálně ušitou uniformu,“ srovnává.

Marie Kahudová patří mezi pracovníky, kteří jsou dlouhodobě věrní jedinému zaměstnavateli. Rodačka z Prachatic vystudovala zdravotnickou školu v krajském městě a hned po maturitě začala pracovat jako sestra u lůžka na chirurgickém oddělení prachatické nemocnice.

Po jedenácti letech se tam stala staniční sestrou a úspěšně dokončila pomaturitní specializační studium v oboru chirurgie. „Po škole jsem nastoupila na chirurgii a dělala ve třísměnném provozu. Pak jsem tam začala pracovat jako staniční sestra a v roce 2013 v nemocnici vzniklo ortopedicko-traumatologické oddělení, kde jsem začala dělat vedoucí sestru,“ líčí Kahudová, která je nadřízenou desetičlenného ošetřovatelského týmu.

Odpovídá za práci čtyř sester, tří asistentek a dvou sanitářek. Ale když má nedostatek personálu, jako třeba během letních dovolených, pracuje po boku s ostatními u lůžka.

„Je to náročná práce, protože jsou tu jak ležící, tak chodící pacienti. Mladí i staří dohromady, jedni před operací, další už na odchodu domů po zákroku. A je to práce svižná a různorodá, která mě táhla už od školy,“ libuje si sestřička, kterou můžete v celostátní soutěži podpořit od 1. září na www.nejsestricka.cz.

Podle manažerky kvality prachatické nemocnice Dany Podholové si to zaslouží: „Mezi pacienty i kolegy je oblíbená. Je to klasická pravá sestra, které není zatěžko udělat něco navíc. Práci dělá s úsměvem a nejde domů, dokud není všechno perfektní.“
Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...Placené provozování života v Krumlově má ohlas, části místních projekt vadí

Kateřina Šedá v českokrumlovské Široké ulici, kde bude během jejího projektu...

Vlnu kritiky od místních, ale i nadšené ohlasy vyvolal projekt Kateřiny Šedé s názvem UNES-CO. Umělkyně se v něm věnuje...

V Kometě jako doma. Jsme jedna rodina, říká útočník Vincour

Brněnský útočník Tomáš Vincour v akci během třetího finále hokejové extraligy.

Stala se z toho tak trochu fráze, s níž sportovci mnohdy idylicky popisují vztahy uvnitř kolektivu. A obdobná slova...

Když v Červeném Dvoře hráli Schwarzenbergové tenis a biliár na trávníku

Současnou podobu získal Červený Dvůr v polovině 18. století.

Zámek a park Červený Dvůr byl významným venkovským rodovým sídlem Schwarzenbergů, kteří tu pořádali společenské akce na...

Další z rubriky

VIDEO: Mládě vzácného medvěda plavého skotačí ve výběhu hlubocké zoo

Medvědici s medvídětem mohou návštěvníci hlubocké zoo vidět ve výběhu každý den...

Mládě medvěda plavého, které se v hlubocké zoo narodilo 1. ledna, už mohou pozorovat návštěvníci ve venkovním výběhu....

Budějovickými growshopy se soudy zabývají šest let. Kauza dál pokračuje

Otevření pracoviště pro výzkum léčebného konopí v Meclově na Domažlicku. (23....

Kolem provozu takzvaných growshopů na území krajského města, které nabízely potřeby pro pěstování konopí i dalších...

Na Kratochvíli si Troup vždycky dával rande, teď tam dělá kastelána

„Práce kastelána je tak pestrá a různorodá a zabere tolik času, že se dá říct,...

Vojtěch Troup si zámek poblíž Netolic oblíbil už v dětství. Od roku 1985 tam dělá kastelána. Předtím dělal...

Najdete na iDNES.cz