Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O titul nej zdravotní sestřička zabojuje i Marie Kahudová z Prachatic

  11:55aktualizováno  11:55
Říká, že nemá žádné zkušenosti s vlastní prezentací před veřejností, a nyní ji čekají čtyři disciplíny před porotou, v níž zasednou Vlastimil Harapes či Jan Přeučil. Marie Kahudová z prachatické nemocnice se dostala mezi 12 finalistek celorepublikové soutěže o nej zdravotní sestřičku.

Marie Kahudová bude vystupovat v červeno-bílé sesterské uniformě, kterou jí nechali pořadatelé ušít na míru. | foto: archiv nejsestricka.cz

Čtyřiačtyřicetiletá vedoucí sestra ortopedicko-traumatologického oddělení nejmenší nemocnice na jihu Čech se probojovala do finále sítem 541 přihlášených sestřiček z různých nemocnic po celém Česku.

„Do soutěže mě přihlásilo vedení nemocnice. Na jedné straně mě potěšilo, že si nadřízení vybrali ze všech sester právě mě, ale zároveň mám trému, jak to dopadne. Jsem sestra, která je zvyklá starat se o pacienty na lůžku, a nemám žádné zkušenosti se sebeprezentací na veřejnosti,“ říká Marie Kahudová.

Naštěstí už na červnovém dvoudenním soustředění v Praze zjistila, že podobně jsou na tom i její soupeřky. Žádná z nich netuší, jak moc je bude svazovat vystoupení před porotou, jejímiž členy budou Vlastimil Harapes, Kateřina Kornová, Jan Přeučil, Uršula Kluková, ale třeba i ředitelé nemocnic.

„Ve finále jsou čtyři disciplíny. V první se představíme porotě, ve druhé budeme odpovídat na odbornou otázku, třetí je promenáda či přehlídka sesterských uniforem. Na to se můžeme nějak připravit na rozdíl o čtvrtého úkolu, který je až do zahájení galavečera pro nás tajný,“ popisuje štíhlá tmavovlasá sestřička.

Sama bude vystupovat v červeno-bílé sesterské uniformě, kterou jí nechali pořadatelé ušít na míru, a na pražském soustřední už v ní nafotila snímek do kalendáře.

„V nemocnici nosíme modro-bílou halenu a bílé kalhoty, nebo modro-bílé šaty. V soutěži to bude pestřejší, protože každá sestřička dostala jinou speciálně ušitou uniformu,“ srovnává.

Marie Kahudová patří mezi pracovníky, kteří jsou dlouhodobě věrní jedinému zaměstnavateli. Rodačka z Prachatic vystudovala zdravotnickou školu v krajském městě a hned po maturitě začala pracovat jako sestra u lůžka na chirurgickém oddělení prachatické nemocnice.

Po jedenácti letech se tam stala staniční sestrou a úspěšně dokončila pomaturitní specializační studium v oboru chirurgie. „Po škole jsem nastoupila na chirurgii a dělala ve třísměnném provozu. Pak jsem tam začala pracovat jako staniční sestra a v roce 2013 v nemocnici vzniklo ortopedicko-traumatologické oddělení, kde jsem začala dělat vedoucí sestru,“ líčí Kahudová, která je nadřízenou desetičlenného ošetřovatelského týmu.

Odpovídá za práci čtyř sester, tří asistentek a dvou sanitářek. Ale když má nedostatek personálu, jako třeba během letních dovolených, pracuje po boku s ostatními u lůžka.

„Je to náročná práce, protože jsou tu jak ležící, tak chodící pacienti. Mladí i staří dohromady, jedni před operací, další už na odchodu domů po zákroku. A je to práce svižná a různorodá, která mě táhla už od školy,“ libuje si sestřička, kterou můžete v celostátní soutěži podpořit od 1. září na www.nejsestricka.cz.

Podle manažerky kvality prachatické nemocnice Dany Podholové si to zaslouží: „Mezi pacienty i kolegy je oblíbená. Je to klasická pravá sestra, které není zatěžko udělat něco navíc. Práci dělá s úsměvem a nejde domů, dokud není všechno perfektní.“Nejčtenější

Matka s roční dcerou nedorazila domů z návštěvy, odjela na Slovensko

Ilustrační snímek

Policie na jihu Čech pátrala po 19leté ženě z Písku, která zmizela i s ročním dítětem. Jako pravidelně si v úterý došla...

Lékař osahával a líbal pacientku, policie ho viní z pokusu o znásilnění

Ilustrační snímek

Obyčejná návštěva lékaře se pro ženu z Písecka změnila v boj. Doktor ji podle dosavadního vyšetřování začal osahávat a...Cyklista, který se těžce zranil při pádu na Šumavě, v nemocnici zemřel

Letecká záchranka Jihočeského kraje bude sídlit na armádním letišti v Bechyni.

Senior, který ve středu spadl z kola při sjezdu z Bučiny na Knížecí Pláně na Šumavě, v nemocnici podlehl zraněním....

Na Budějovicku vjel motorkář na přejezdu pod vlak. Nehodu nepřežil

Motorkář nepřežil v sobotu v noci střet s vlakem na přejezdu v katastru Nové...

Na železničním přejezdu na Českobudějovicku vjel o víkendu motorkář přímo před projíždějící vlak. Srážku neměl šanci...

Chýnovská jeskyně láká do chladného nitra hory, voda ji stále zvětšuje

Současná prohlídková trasa Chýnovské jeskyně je dlouhá 260 metrů a převýšení...

Příkré, nerovnoměrně vysoké schody a všudypřítomný chlad. Procházka chodbami Chýnovské jeskyně na Táborsku patří k...

Další z rubriky

Zkrvavený násilník po incidentech s policií napotřetí zůstal v nemocnici

Ilustrační snímek

Lékaře a městskou policii opakovaně zaměstnal ve středu ráno sedmadvacetiletý muž z Českých Budějovic. S krvácejícím...

Padělků dokladů přibývá. Jihočeská policie má na odhalení nový přístroj

Jihočeská cizinecká policie představila speciální přístroj na ověřování...

Letos za půl roku 71 padělaných dokladů, loni za celý rok jen o jeden více. Počet odhalených falešných občanek či pasů...

U Lipna mladiství ujížděli policistům. Honička skončila havárií v lese

Policisté pronásledovali u Lipna Audi A6, ve kterém se po nehodě zranili dva...

Auto, v němž jeli dva mladiství, pronásledovali policisté brzy ráno na silnicích v okolí jihočeského Lipna. Honička...

Najdete na iDNES.cz