Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Písek se pře s komorou architektů o to, kolik má stát soutěž na bazén

  9:54aktualizováno  9:54
Milion korun chce dát písecká radnice na architektonickou soutěž, z níž by vzešla podoba nového plaveckého bazénu. Podle České komory architektů musí přidat ještě milion. To je vydírání, říká část zastupitelů.

Současný plavecký stadion v Písku stojí v centru pod historickými hradbami. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Měla to být soutěž, ve které se utkají renomovaní architekti z celého Česka. Předvést měli svá řešení a různé podoby akvacentra v Písku, které má vyrůst pod lesnickou školou. Město by si vybralo nejzajímavější a nejefektivnější z nich.

Místo toho pravděpodobně bude pouze výběrové řízení na projektanta, jehož jediným kritériem bude cena. Nejlevnější projekt vyhraje.

Česká komora architektů (ČKA) totiž požaduje, aby město dalo na soutěž dva miliony místo jednoho. To se ovšem radnici nelíbí. Zastupitelé dali komoře poslední možnost, aby ze svých nároků slevila.

„Nepřipadá mi fér, aby nám třetí strana diktovala výši odměny. Tu bychom si měli stanovit sami a na architektech bude, zda je to pro ně zajímavé a přihlásí se,“ uvedl písecký místostarosta Josef Knot. „Obávám se, že takový přístup komory architektů bude odrazovat obce od pořádání architektonických soutěží,“ dodal.

Že by komora ustoupila, ovšem příliš pravděpodobné není. Město se o dohodu snažilo již dvakrát. Neúspěšně. Původně chtělo dát na odměny do soutěže 510 tisíc. Pak částku zdvojnásobilo. Jenže komora stále trvá minimálně na jednom procentu odhadovaných investičních nákladů - ty se počítají na 200 milionů korun.

„Představenstvo ČKA obě žádosti o výjimku zamítlo, neboť snížení výše odměny, nejprve na 510 tisíc, poté na milion korun, považovalo za příliš razantní,“ vysvětlila mluvčí komory Zuzana Hošková.

„V případě, že vyhlašovatel nerespektuje soutěžní řád, je soutěži udělena neregulérnost a dle Profesního a etického řádu ČKA se jí následně nesmí účastnit autorizovaní architekti,“ zdůraznila.

To většina zastupitelů považuje za jistou formu vydírání. Jenže pro město má architektonická soutěž značné výhody - dává totiž víc možností, jak výslednou podobu bazénu ovlivnit.

„V architektonické soutěži bude velká řada návrhů celého území. Je to větší záruka kvalitního řešení,“ podotkla zastupitelka za TOP 09 a zároveň architektka Petra Trambová. „Kvalitní projekt nám na energiích může ušetřit velké peníze. Takže milion, který bychom nyní zaplatili navíc, by se nám rychle vrátil,“ upozornila Trambová.

Stavba má začít příští rok

Navíc částku, kterou by město zaplatilo za vítězný návrh, si pak odečte od ceny projektu.

S názorem Petry Trambové souhlasí i bývalý písecký starosta Ondřej Veselý z opoziční ČSSD. „Přístup České architektonické komory mě rozčiluje. Zároveň je ovšem mnohem větší záruka, že na výsledek budeme pyšní,“ řekl Veselý. Podle něj není milion korun navíc vzhledem k celkovým nákladům až tak významný. Zvlášť pokud město získá lepší projekt.

Slova o vydírání Česká komora architektů jednoznačně odmítá. A ze slov její mluvčí je patrné, že ústupků se město zřejmě nedočká. „Situaci vzniklou v Písku nelze v žádném případě označit za vydírání. ČKA v některých případech výjimky ze soutěžního řádu povoluje, a to zejména, jedná-li se o zakázky malého rozsahu. U soutěže o bazén v Písku však vzhledem k výši plánované investice představenstvo ČKA shledalo žádost o výjimku jako neopodstatněnou,“ řekla Hošková.

Nový akvapark by se měl začít stavět příští rok. Pokud vše půjde podle plánu, mohl by být hotový do roku 2018.

Autor:Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Policisté zadrželi ženy, které v Krumlově okradly dvě Číňanky o 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Policie zadržela dvojici dívek, které v Českém Krumlově zřejmě okradly čínské turistky o v přepočtu 140 tisíc korun....

Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Další z rubriky

Vodňanskou radnici opouštějí úředníci. Opozice viní starostu a tajemnici

Vodňany

Radnici ve Vodňanech na Strakonicku opustila za poslední tři roky více než polovina z 55 úředníků. Opozice říká, že...

Fotopast na rysy u Netolic zachytila vlka. Vrátil se tam po 150 letech

Vlk u Netolic na Prachaticku.

Lesní cestu nedaleko Netolic na Prachaticku střežila jen dva měsíce a už zaznamenala mimořádný úspěch. Fotopast...

Budějovické centrum Piano má opět zpoždění. Otevření se odkládá

Administrativní centrum Piano vzniká u křižovatky Mánesovy a Lidické ulice v...

Na administrativní budově na rohu Mánesovy a Lidické ulice v Českých Budějovicích se stále pracuje. Hotová měla být v...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz