Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spalovna na jihu Čech už není tabu. Starostové o ní tiše mluví

  14:05aktualizováno  14:05
Po letech se opět začíná hovořit o možné stavbě spalovny na jihu Čech. Starostové napříč krajem se mají do konce roku rozhodnout, jak do budoucna s komunálním odpadem naloží.

Spalovna odpadu. Ilustrační snímek | foto: Filip Fojtík, MF DNES

V Chotíkově u Plzně začala před pár týdny stavba spalovny komunálního odpadu. Na Vysočině už jsou s přípravou podobného projektu hodně daleko a v republice fungují zatím na třech místech. Ovšem v Jihočeském kraji bylo už pouhé slovo spalovna pět let skoro tabu.

Stále více je však jasné, že se o nakládání s odpadem v budoucnu musí vážně hovořit. Nyní to potvrzují i někteří politici.

"Je jasné, že nás k tomu bude tlačit nařízení Evropské unie a časem budeme muset přijmout její směrnice týkající se nakládání s komunálním odpadem. A Unie nechce dále ve velkém ukládat na skládky, takže musíme tento problém řešit," prohlásil jihočeský senátor a starosta Chýnova Pavel Eybert. Ten potvrdil, že si kraj dělá určitý průzkum mezi jednotlivými městy.

"Také jsem na tento dotazník reagoval. Zajímalo mě například, jaká je finanční stránka celé věci. Zda by se kraji spalovna ekonomicky vyplatila," pokračoval Eybert.

Podle současných prvních odhadů by se v kraji spalovna, respektive zařízení na energetické využití odpadů, uživila. Na pomoc si lze vzít čísla z Plzeňského kraje, kde na začátku srpna začala stavba spalovny Chotíkov za necelé dvě miliardy korun. Ročně má zpracovat 95 tisíc tun odpadu, který má nahradit 75 tisíc tun hnědého uhlí. Za rok tam přitom vzniká asi 220 tisíc tun komunálního odpadu.

V Jihočeském kraji, který je o něco lidnatější, je poslední číslo podobné. Z tohoto pohledu lze vyvodit, že by se i tady mohlo podobné zařízení uživit. Pokud by se do projektu zapojila města a obce napříč jižními Čechami.

Schůzka byla před měsícem

MF DNES zjistila, že se na toto téma už přibližně před měsícem uskutečnila schůzka zástupců měst a obcí s rozšířenou působností, Jihočeského kraje, českobudějovické teplárny a některých odborníků. V září mají o této problematice jednat i na Svazu měst a obcí kraje. Do konce roku by se pak měli rozhodnout, zda se bude řešit problém s odpadem celokrajsky.

Legislativa v tomto ohledu v současné době tápe a Česko je jednou z posledních zemí Unie, která řešení odpadu oddaluje. Přesto je však reálné, že někdy kolem roku 2020 až 2022 už ani v České republice nebude možné ukládat odpad tak snadno jako dnes.

Jihočeský kraj má tak nejvyšší čas začít s přípravou konkrétního záměru. Vždyť v Plzni se o spalovně hovořilo od roku 2002 a projekt se intenzivně připravoval pět let.

"Nyní je roční doplatek za svoz odpadu v Budějovicích asi 15 milionů korun. Celkově za odpad platíme z rozpočtu za rok asi 75 milionů. Jenže v roce 2020 to také může být dvojnásobek a všichni víme, že už letos jsme zdražovali poplatek za svoz odpadu z popelnic a kontejnerů," spočítal náměstek českobudějovického primátora a krajský radní Miroslav Joch s tím, že je nutné začít připravovat další řešení.

Právě České Budějovice budou velkým hráčem v celé problematice. V samotném krajském městě se ročně vyprodukuje až 40 tisíc tun odpadu.

"Náklady na svoz a skládkování stále rostou. Musíme se o tom začít seriózně bavit. Do budoucna vidím zařízení na energetické využití odpadu jako cestu k řešení. V Rakousku i Německu tento model funguje," upozornil budějovický radní Ivo Moravec.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Mladý řidič jel příliš rychle. V převráceném autě se zranilo pět lidí

Dvacetiletý řidič vyjel při průjezdu zatáčkou ze silnice. Auto narazilo do...

Dvacetiletý šofér havaroval ve středu brzy ráno na Českobudějovicku. Zřejmě jel příliš rychle do zatáčky, auto vylétlo...

Další z rubriky

Návštěvnost jihu Čech dál roste. Tchajwanci zde chtějí zůstávat déle

Ilustrační snímek

Jižní Čechy opět přilákaly větší počet turistů. Region dokonce patří mezi tři kraje, kde návštěvnost za druhé čtvrtletí...

Na Šumavě shořel památkově chráněný dvorec. Škoda je osm milionů

Hasiči zasahovali v ranních hodinách u požáru Králováckého dvorce U Babků na...

Jihočeští hasiči brzy ráno vyjížděli k rozsáhlému požáru do Stach na Prachaticku. Hořel zde památkově chráněný...

Kůrovec se dál šíří jihem Čech. Nyní decimuje smrky kolem Tábora

Kůrovec ničí stromy na Dačicku.

V táborských městských lesích již několik dní bojují s kůrovcem. Brouk napadl zhruba dva tisíce stromů. Situace je...

Najdete na iDNES.cz