Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Alan WilsonCreative Commons

Spitfire vystaví muzeum v Deštné až za rok. Stíhačku čeká obnova

  • 0
Mělo to být hlavní lákadlo letošní sezony. Muzeum letectví v Deštné ovšem věrnou kopii slavné stíhačky Spitfire z druhé světové války zatím nevystaví. Maketa, která si zahrála roli ve filmu Tmavomodrý svět, je totiž v horším stavu, než se myslelo, a čeká ji náročná renovace.

Návštěvníci si tak budou muset rok počkat. I tak ale Klub historie letectví, který muzeum provozuje, chystá několik zajímavých novinek.

Sezonu v Deštné zahájí jeden z posledních československých pilotů, kteří za války sloužili v RAF, generál Emil Boček. Ten se před rokem ve svých 93 letech proletěl v dvousedadlovém spitfiru.

„Je jedním z posledních válečných pilotů v republice. V pátek 31. března bude mít besedu večer v Jindřichově Hradci a druhý den zahájí další sezonu muzea v Deštné,“ řekl Vladislav Burian, předseda Klubu historie letectví, který muzeum provozuje.

Na stavu se podepsalo slunce i mráz

Původně měla Bočka doplnit i maketa legendárního spitfiru, se kterým veterán zažil 26 operačních nasazení.

„Získali jsme repliku, která hrála jednu z hlavních rolí v Tmavomodrém světě. Byla dokonce ohořelá, protože v jedné scéně Němci útočí na letiště a tenhle letoun dostane zásah a hoří. Později ji získal náš známý Zdeněk Pleticha, který ji nechal opravit do skvělé podoby. Jenže pak maketa bohužel stála rok a půl mimo hangár a teď je v nepoužitelném stavu,“ popsal Burian.

Dodal, že muzeum v Deštné dostalo maketu v reálné velikosti zapůjčenou na 20 let za „flašku rumu“.

„Z jedné strany vypadá skvěle, z druhé naprosto otřesně. Podepsalo se na něm slunce a mrazy,“ dodal.

Klub se rozhodl, že než vystavovat polotovar, raději filmovou maketu opraví do stoprocentní podoby a ukáže ho návštěvníkům muzea až v plné parádě. Opravy vyjdou na 70 tisíc korun, což není pro skupinu leteckých nadšenců zrovna malá částka.

„Od května máme pronajatou dílnu. Přes celé léto budeme spitfire rekonstruovat a do muzea půjde až na jaře příštího roku,“ avizoval Burian.

Maketa je v měřítku 1:1. Takže stejně jako skutečný letoun spitfire má přibližně 9,5 na délku, rozpětí křídel je 11 metrů. Vyrobený je ze dřeva, polystyrenu, plastu, kostru tvoří kovové trubky. Natřený je kamuflážní barvou, která mu dala autentický vzhled.

Místo stíhačky tak návštěvníci poprvé uvidí čínskou leteckou uniformu, oblek české vládní letky, kterou nechal u Theodora Pištěka vytvořit prezident Václav Havel. „Poprvé budeme vystavovat věci ze sestřeleného stroje Bohouše Mráze, který zahynul během Slovenského národního povstání,“ dodal Burian.