Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budějovický spor o autobusy míří k soudu. Majitelé domů podají žalobu

  17:06aktualizováno  17:06
Do dvou týdnů podá Sdružení majitelů domů v centru Českých Budějovic správní žalobu na město. Vadí jim průjezd midibusů MHD pěší zónou v Krajinské ulici. Vozy mají povolení do poloviny roku 2018.

V Krajinské ulici v centru Českých Budějovic jezdí od 1. listopadu midibusy. | foto: David Peltán, MAFRA

Menší autobus vjíždí do Krajinské ulice od Sadů. O minutu později jede v opačném směru další. Tak to od začátku listopadu vypadá v historickém jádru Budějovic od šesti ráno do půl deváté večer každý pracovní den v desetiminutových intervalech.

Zatímco někteří si novou linku MHD číslo 24 jedoucí z parkoviště v Jírovcově ulici na náměstí Přemysla Otakara II. pochvalují, část obyvatel se s ní nehodlá smířit.

Sdružení majitelů domů v centru Budějovic oznámilo, že do čtrnácti dní podá kvůli zavedení MHD do pěší zóny v Krajinské ulici správní žalobu na město. Potvrdil to zástupce sdružení Karel Pražák. K žalobě se podle jeho slov připojuje patnáct majitelů nemovitostí, podnikatelů a firem.

V Krajinské ulici v centru Českých Budějovic jezdí od 1. listopadu midibusy.

V Krajinské ulici v centru Českých Budějovic jezdí od 1. listopadu midibusy.

Pražák se domnívá, že do městské památkové rezervace tento druh vozidel nepatří a provoz má negativní vliv na život v ulici. „Je to v rozporu se zájmy památkové péče, autobusy ohrožují stabilitu nemovitostí a bezpečnost chodců v pěší zóně,“ sdělil Pražák.

Dodal, že ulicí projíždí také těžká vozidla odvážející odpad, jež tam rovněž nemají být. „Zavedení dopravy do historického centra je v rozporu se zákonem. Rozhodli jsme se podat správní žalobu,“ navázal bývalý poslanec.

Do Krajinské nyní jezdí dva druhy midibusů, ten menší váží bezmála 4,5 tuny a pojme 37 cestujících. „Větší pak takřka 10 tun a je pro 67 cestujících,“ upřesnil Viktor Lavička, mluvčí budějovického dopravního podniku.

Když ulicí jede autobus, třese se nám doma nádobí, říká žena

Podle zástupců sdružení majitelů, jež čítá na 40 členů, nemají do památkové rezervace jezdit vozidla nad 3,5 tuny. „Navíc je to pěší zóna. Když jedou proti sobě, musí se tu vyhýbat, do toho je tu třeba zrovna dopravní obsluha a ještě cyklisté a chodci. V turistické sezoně a při lepším počasí to bude ještě mnohem horší. Když projíždí autobus nebo sváží odpad, tak se nám doma třese nádobí,“ reagovala jedna z obyvatelek Vlasta Volfová.

Pražák dále argumentoval stanoviskem památkářů z června 2002, kteří odmítli provoz autobusů v centru. Náměstek primátora pro oblast dopravy František Konečný (ANO) ovšem oponoval jiným stanoviskem.

„Je z října roku 2002, je souhlasné a umožňuje provoz midibusů,“ konstatoval. Dodal, že se samozřejmě sdružení může bránit. On sám je však přesvědčen, že bylo zavedení MHD na náměstí správné.

Provoz midibusů má podle radnice potřebná povolení. Nyní je linka ve zkušebním režimu. Opírá se o dočasné povolovací stanovisko magistrátního odboru dopravy a silničního hospodářství. „Jeho platnost je do poloviny roku 2018,“ potvrdil vedoucí odboru Jaroslav Mráz.

Dočasné je proto, že úředníci byli v průběhu procesu napadeni z podjatosti, a nebylo tak možné vydat trvalé rozhodnutí. „To se řešilo a bylo rozhodnuto, že podjatí nejsme, a dál pokračujeme v řízení, které se týká opatření obecné povahy jako u dopravního značení,“ doplnil Mráz.

Památkáři do procesu přímo nezasahovali, protože se změna netýkala stavebních úprav chráněných objektů. „Pouze jsme při jednání doporučovali, aby se prověřil možný dopad zvýšeného provozu na statiku domů,“ konstatoval Daniel Šnejd, ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.

Nová linka 24 je součástí projektu systému parkovacích zón, které město spustilo na Pražském předměstí a několika přilehlých ulicích na začátku listopadu. V průběhu roku 2018 mají současná dieselová vozidla nahradit elektrické midibusy, jež se budou více podobat většímu ze dvou typů, které tam jezdí nyní.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Další z rubriky

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Dekret povolující latinské gymnázium v Budějovicích vydala Marie Terezie

Před zahájením stavby současné budovy školy v České ulici musely být zbourány...

Málokdo ví, že první gymnázium v Českých Budějovicích fungovalo už v 18. století. Bylo latinské a mezi jeho absolventy...

Tři miliony za lůžko jsou moc, Tábor prověří cenu Centra pro seniory

Ilustrační snímek

Centrum pro seniory v Táboře mělo stát 170 milionů korun, ale současný odhad je 240 milionů. To je podle vedení radnice...

Najdete na iDNES.cz