Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budějovický spor o autobusy míří k soudu. Majitelé domů podají žalobu

  17:06aktualizováno  17:06
Do dvou týdnů podá Sdružení majitelů domů v centru Českých Budějovic správní žalobu na město. Vadí jim průjezd midibusů MHD pěší zónou v Krajinské ulici. Vozy mají povolení do poloviny roku 2018.

V Krajinské ulici v centru Českých Budějovic jezdí od 1. listopadu midibusy. | foto: David Peltán, MAFRA

Menší autobus vjíždí do Krajinské ulice od Sadů. O minutu později jede v opačném směru další. Tak to od začátku listopadu vypadá v historickém jádru Budějovic od šesti ráno do půl deváté večer každý pracovní den v desetiminutových intervalech.

Zatímco někteří si novou linku MHD číslo 24 jedoucí z parkoviště v Jírovcově ulici na náměstí Přemysla Otakara II. pochvalují, část obyvatel se s ní nehodlá smířit.

Sdružení majitelů domů v centru Budějovic oznámilo, že do čtrnácti dní podá kvůli zavedení MHD do pěší zóny v Krajinské ulici správní žalobu na město. Potvrdil to zástupce sdružení Karel Pražák. K žalobě se podle jeho slov připojuje patnáct majitelů nemovitostí, podnikatelů a firem.

V Krajinské ulici v centru Českých Budějovic jezdí od 1. listopadu midibusy.

V Krajinské ulici v centru Českých Budějovic jezdí od 1. listopadu midibusy.

Pražák se domnívá, že do městské památkové rezervace tento druh vozidel nepatří a provoz má negativní vliv na život v ulici. „Je to v rozporu se zájmy památkové péče, autobusy ohrožují stabilitu nemovitostí a bezpečnost chodců v pěší zóně,“ sdělil Pražák.

Dodal, že ulicí projíždí také těžká vozidla odvážející odpad, jež tam rovněž nemají být. „Zavedení dopravy do historického centra je v rozporu se zákonem. Rozhodli jsme se podat správní žalobu,“ navázal bývalý poslanec.

Do Krajinské nyní jezdí dva druhy midibusů, ten menší váží bezmála 4,5 tuny a pojme 37 cestujících. „Větší pak takřka 10 tun a je pro 67 cestujících,“ upřesnil Viktor Lavička, mluvčí budějovického dopravního podniku.

Když ulicí jede autobus, třese se nám doma nádobí, říká žena

Podle zástupců sdružení majitelů, jež čítá na 40 členů, nemají do památkové rezervace jezdit vozidla nad 3,5 tuny. „Navíc je to pěší zóna. Když jedou proti sobě, musí se tu vyhýbat, do toho je tu třeba zrovna dopravní obsluha a ještě cyklisté a chodci. V turistické sezoně a při lepším počasí to bude ještě mnohem horší. Když projíždí autobus nebo sváží odpad, tak se nám doma třese nádobí,“ reagovala jedna z obyvatelek Vlasta Volfová.

Pražák dále argumentoval stanoviskem památkářů z června 2002, kteří odmítli provoz autobusů v centru. Náměstek primátora pro oblast dopravy František Konečný (ANO) ovšem oponoval jiným stanoviskem.

„Je z října roku 2002, je souhlasné a umožňuje provoz midibusů,“ konstatoval. Dodal, že se samozřejmě sdružení může bránit. On sám je však přesvědčen, že bylo zavedení MHD na náměstí správné.

Provoz midibusů má podle radnice potřebná povolení. Nyní je linka ve zkušebním režimu. Opírá se o dočasné povolovací stanovisko magistrátního odboru dopravy a silničního hospodářství. „Jeho platnost je do poloviny roku 2018,“ potvrdil vedoucí odboru Jaroslav Mráz.

Dočasné je proto, že úředníci byli v průběhu procesu napadeni z podjatosti, a nebylo tak možné vydat trvalé rozhodnutí. „To se řešilo a bylo rozhodnuto, že podjatí nejsme, a dál pokračujeme v řízení, které se týká opatření obecné povahy jako u dopravního značení,“ doplnil Mráz.

Památkáři do procesu přímo nezasahovali, protože se změna netýkala stavebních úprav chráněných objektů. „Pouze jsme při jednání doporučovali, aby se prověřil možný dopad zvýšeného provozu na statiku domů,“ konstatoval Daniel Šnejd, ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.

Nová linka 24 je součástí projektu systému parkovacích zón, které město spustilo na Pražském předměstí a několika přilehlých ulicích na začátku listopadu. V průběhu roku 2018 mají současná dieselová vozidla nahradit elektrické midibusy, jež se budou více podobat většímu ze dvou typů, které tam jezdí nyní.

Autor:Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...Placené provozování života v Krumlově má ohlas, části místních projekt vadí

Kateřina Šedá v českokrumlovské Široké ulici, kde bude během jejího projektu...

Vlnu kritiky od místních, ale i nadšené ohlasy vyvolal projekt Kateřiny Šedé s názvem UNES-CO. Umělkyně se v něm věnuje...

V Kometě jako doma. Jsme jedna rodina, říká útočník Vincour

Brněnský útočník Tomáš Vincour v akci během třetího finále hokejové extraligy.

Stala se z toho tak trochu fráze, s níž sportovci mnohdy idylicky popisují vztahy uvnitř kolektivu. A obdobná slova...

Když v Červeném Dvoře hráli Schwarzenbergové tenis a biliár na trávníku

Současnou podobu získal Červený Dvůr v polovině 18. století.

Zámek a park Červený Dvůr byl významným venkovským rodovým sídlem Schwarzenbergů, kteří tu pořádali společenské akce na...

Další z rubriky

VIDEO: Mládě vzácného medvěda plavého skotačí ve výběhu hlubocké zoo

Medvědici s medvídětem mohou návštěvníci hlubocké zoo vidět ve výběhu každý den...

Mládě medvěda plavého, které se v hlubocké zoo narodilo 1. ledna, už mohou pozorovat návštěvníci ve venkovním výběhu....

Budějovickými growshopy se soudy zabývají šest let. Kauza dál pokračuje

Otevření pracoviště pro výzkum léčebného konopí v Meclově na Domažlicku. (23....

Kolem provozu takzvaných growshopů na území krajského města, které nabízely potřeby pro pěstování konopí i dalších...

Na Kratochvíli si Troup vždycky dával rande, teď tam dělá kastelána

„Práce kastelána je tak pestrá a různorodá a zabere tolik času, že se dá říct,...

Vojtěch Troup si zámek poblíž Netolic oblíbil už v dětství. Od roku 1985 tam dělá kastelána. Předtím dělal...

Najdete na iDNES.cz